Alicja Ordyniec - MANICURE, PEDICURE
mgr Maciej Ordyniec
tel. kom. 0 604 332 884

Teren Warszawy i okolic
Powrót do artykułów
CHOROBA SCHEUERMANNA
Choroba scheuermanna , młodzieńcza kifoza
(osteochondropathia deformans iuvenilis dorsi)Choroba ta polega na powolnym wyginaniu się kręgosłupa do przodu. Najczęściej występuje postać piersiowa ,rzadziej postać piersiowo-lędźwiowa i lędźwiowa. Choroba ta rozpoczyna się przeważnie przed ukończeniem 10 roku życia u dziewczynek i chłopców.

Przyczyny mogą być różne : zaburzenia kostnienia nasad trzonów kręgowych w okresie wzmożonego wzrostu , zbyt mała wytrzymałość na obciążenie , słabe mięśnie tułowia-zwłaszcza grzbietu i brzucha, istnieją dowody na dziedziczność.


Patologia. Zmiany obejmują kilka sąsiadujących ze sobą kręgów i krążki międzykręgowe.
Trzony ulegają powolnemu niewielkiemu sklinowaceniu ,a krążki międzykręgowe zwężeniu. Na skutek zmniejszenia odporności nasad i chrząstek przykrywających trzony kręgowe dochodzi do wciskania się zawartości krążków międzykręgowych przez płytkę chrzęstną do gąbczastej tkanki trzonów(guzki Schmorla).Guzki mogą być różnej wielkości , występują przede wszystkim w części przedniej i środkowej trzonów.
Choroba postępuje 2-3 lata i dłużej .W tym czasie dochodzi do przebudowy nasad trzonów kręgów. Wpuklenia krążków międzykręgowych ulegają zwłóknieniu . Sklinowacenie kręgów i wygięcie kręgosłupa nie zmniejsza się.

Objawy.
Charakterystycznym objawem choroby jest ból w okolicy kregosłupa(spowodowany przeciazeniem mieśni prostujacych kregosłup), uczucie zmeczenia, stopniowe pogarsanie sie postawy, pochylane do przodu i tworzenie sie okrągłych pleców. Barki wysunięte do przodu zwiększenie lordozy szyjnej i lędźwiowej.Mogą powstać przykurcze zgięciowe w stawach biodrowych, ruchomośc kręgosłupa zmniejsza się.
Ból ustępuje lub zmniejsza sie po odpoczynku a nasila sie po pracy w pozycji pochylonej, stojacej lub siedzacej.
W przypadku wystąpienia zmian w odcinku piersiowo-lędźwiowym lub lędźwiowej dochodzi do wyrównania krzywizny lędźwiowej i powstają tzw. plecy płaskie.
W miejscu wygięcia ku przodowi uwidaczniają się wyrostki kolczyste, a włókniejące krążki międzykręgowe zmniejszają ruchomość chorego odcinka kręgosłupa.

Dolegliwości ustępują przy leżeniu. W późniejszym wieku mogą pojawić się dolegliwości bólowe wywołane szkodliwymi obciążeniami statyczno-dynamicznymi, związanymi z hiperlordozą lędźwiową i szyjną w przypadku zmian kostnych w odcinku piersiowym ,lub spowodowane zmniejszeniem lub wyrównaniem lordozy lędźwiowej w przypadku zmian w odcinku lędźwiowym. Rzadko towarzysza boczne skrzywienia kręgosłupa.


Radiologicznie na zdjęciach bocznych stwierdza się najpierw jedynie niewielkie Sklinowacenie kilku kręgów, powodujące zagięcie długiej osie kręgosłupa ku przodowi. W następnym okresie uwidacznia się nieregularność , a niekiedy fragmentacja nasad trzonów kręgowych , szczególnie w ich przednich częściach. Przednia krawędź trzonów staje się niższa niż tylna. Wymiary podłużne kręgu ulegają zwiększeniu., natomiast jego wysokość zmniejszeniu. Na skutek zmian degeneracyjnych, odbywających się w obrębie krążków międzykręgowych, przestrzenie międzytrzonowe ulegają zwężeniu. W niektórych trzonach kręgowych stwierdza się kolbowate przejaśnienia odpowiadające guzkom Schmorla. Niekiedy uwypuklające się tkanki krążka międzykręgowego oddzielają trójkątne fragmenty na przednio-górnej i przednio-tylnej krawędzi trzonu.

U osób dorosłych zaburzenia w obrębie nasad trzonów w dużym stopniu lub całkowicie wyrównują się, zanikają również mniejsze rozmiarami guzki Schmorla, pozostaje natomiast sklinowacenie trzonów oraz zgięcie kręgosłupa ku przodowi. Spostrzega się wtórne zmiany zniekształcające stawów międzykręgowych oraz osteofity brzeżne, jak gdyby przedłużające ku przodowi przestrzeń międzytrzonową oraz powodujące wklęsły kształt przedniej krawędzi trzonu.

W różnicowaniu należy wziąć pod uwagę zmiany urazowe, chorobę Bechterewa oraz gruźlicę kręgosłupa. W zmianach urazowych dotknięty jest zazwyczaj jeden kręg, zagięcie osi długiej następuje w miejscu złamania, brak jest guzków Schmorla. Choroba Bechterewa rozpoczyna się dopiero po zakończeniu wzrostu, obejmuje przede wszystkim stawy kręgosłupa, przestrzenie międzytrzonowe zachowują swa szerokość, mimo ,że kręgosłup przypomina swą budowa bambus. Charakterystyczny brak ogólnego odwapnienia , ubytków kostnych i cienia ropnia zimnego oraz objęcie kilku kręgów przy zachowaniu przestrzeni międzytrzonowych przemawiają za kifozą młodzieńczą przeciw gruźlicy.

Leczenie. Bardzo istotne jest wczesne wykrycie choroby i zapobieganie zniekształceniom. Leczenie polega na niedopuszczeiu do zniekształceń przez
- odciazanie kręgosłupa we wszystkich okresach choroby w czasie pracy i wypoczynku
- stosowanie ćwiczeń wzmacniajacych mięśnie
- wykonywanie cwiczeń oddechowych, rozluźniającychi masazu
- leczeie ogólnie wzmacniajace,klimatyczne i dietetyczne
- okresowe badania lekarskie do zakończenia wzrostu
Najażniejsze jest utrzymywanie kregosłupa w odpowiednich pozycjach zapewniajacych podparcie w miejscach najbardziej narazonych na deformacje.
Zapobiegamy w ten sposób pogłebianiu się klinowatego zniekształcenia chorobowo zmienionych kregów i powiększaniu kifozy piersioej. W razie niemożności opanowania postępu zniekształcenia należy zastosować ortopedyczny gorset deklinacyjny, który wywiera działanie nie tylko korekcyjne lecz również przeciwbólowe.
W bardzo nielicznych cięższych przypadkach, przebiegających w okresie ostrym z dużymi dolegliwościami bólowymi może okazać się konieczne zastosowanie gipsowego łóżeczka unieruchamiająco-korekcyjnego przez okres kilku tygodni lub miesięcy.
Wyzdrowienie polega na zwapnieniu uszkodzeń. Powstałe deformacje i znisszczone struktury kręgów nigdy nie zostaja w całosci odtworzone .Powstałe sklinowacenie kęgów najczeście nie zmienia się.


Komentarze do artykułu.
sam s e kurwa chuju ćwica i lea na kregosłupie przez pol dnia cepie.ito tyle buraku
9 maj 2005
Bardzo inteligętna wypowiedź, debila przedemną. Naszczęście nie wszyscy ludzie niedoceniają pomcy jaką stara się pan zaoferować, przedewszystkim proponuje nie przejmować się choćby w najmniejszym stopniu takimi kretynami jak ten powyżej, myśli że jest zabawny i dowcipny, szkoda tylko że nie jest na tyle odważny żęby chociaż się jakoś podpisać. Może za jakieś dwadzieścia lat gdy uda mu się skończyć podstawówkę i nauczy się jako tako pisać, zrozumie jakim jest idiotą, narqazie niestety musi żyć w nieświadomości. :)
Jeżeli posiada pan jakiś zestaw ćwiczeń lub książkę (pdf) dotyczącą rechabilitacji, i może się pan tym podzielić będe bardzo wdzięczny :D

Z góry wielkie dzieki POZDRAWIAM
Maciek 12 maj 2005
Proszę o informację jakie rodzaj cwiczeń (we własnym zakresie) nalezy wykonywać w przypadku posiadania pojedynczych, płytkich guzków Schmorla. Czy mozna pozbyć sie tej dolegliwości
Krzysiek 22 maj 2005
Mam 28 lat i też dopadla mnie choroba S.Nurtuje mnie pytanie na temat gorsetu,\"mój\" lekarz zakazal mi jego noszenia,ponieważ stwierdzil,że mięśnie muszą same sobie radzić.Okay,rozumiem,ale czy naprawdę nie moglabym sobie pomóc przy pomocy gorsetu,jeśli ciągle odczuwam ból?Co Pan sądzi?
Viola 23 maj 2005
OK - Właśnie przy okazji niewielkiego urazu kręgosłupa (zrobiono mi zdjęcie) dowiedziałem się, ze mam zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa (codziennie człowiek dowiaduje się czegoś nowego), w związku z tym pragne zapytać czy ktoś może mi udzielić jakiś porad odnośnie ćwiczeń jakie należy stosować (oprócz basenu), a które są niekorzystne dla ludzi z tymi zmianami (np. nie wiem co myśleć na temat brzuszków). Z góry dziękuje m8n@wp.pl
Martin 9 czerwiec 2005
Dziękuje za informacje. Moja córka (26 lat) cierpi na to schorzenie. Dokąd udać się po pomoc? Będę wdzięczna za najmniejszą wskazówkę. Ania
andud@poczta.wprost.pl 12 czerwiec 2005
podaję swój email,chodzi mi o odpowiedż na pytanie z 23 maja,latecka@wp.pl,dziękuję.
viola 13 czerwiec 2005
Już od 10 lat mam kłopoty z kręgosłupem, mimo przeprowadzanych zabiegów rehabilitacyjnych, leczenia farmakologicznego, dwukrotnego pobytu w sanatorium, róznych ćwiczeń wzmacniających - moja dolegliwość się powiększa. Lekarz twierdzi, że powinnam bardziej selektować wykonywaną prace (tylko domowe-od 3 lat jestem na rencie), staram sie a mimo to jest gorzej. W ostatnim i po raz pierwszy z resztą rezonansie magnetycznym wykryto (guzki Schmorla) po za tym zmiany zwyrodnieniowe i przepukliny jąder miażdżystych kręgów kręgosłupa na poziomach L1/L2, L3/L4, L4/L5 oraz ześlizg i zmiany zwyrodnieniowe na L5/S1. Może jest ktoś, kto udzieliłby mi porady co robić aby nie było już gorzej. Dość często drętwieją mi kończyny górne i dolne. Często nawet nie jestem tego świadomo, dopiero przy szybszym ruchu stwierdzam, że moje nogi sa ciężkimi kołkami a ręce od samych ramion pełne mrówek. Dość często łapią mnie takie dziwne wewnętrzne skurcze nóg, robią się takie sporych rozmiarówguzki i ciężko jest je rozmasować. Fakt, że jestem pod stała opieka lekarską ale chętnie przeczytałabym lub podyskutowała z osobami mającymi podobne problemy. Halina
halina_maria7@op.pl 27 czerwiec 2005
Tak się składa, że akutar jestem na to chora. artykuł bardzo mi się podoba i jest w nim wiele istotnych informacji. długo szukałam nim znalazłam odpowiednie informacje. mam nadzieje, że u mnie jeszcze da się to jakoś korygować i będzie dobrze. trzymajcie za mnie kciuki :)

Dziękuję i pozdrawiam
28 czerwiec 2005
Mój braciszek jest na to choty i bardzo cierpi.... Gdy trochę pobiega, podźwiga coś po jakiejś godzince, może nawet nie....zaczyna go boleć... Najlepsze jest to, że jest sportowcem i nie potrafi żyć bez piłki nożnej.... A lekarz zabronił zportu do odwołania...Widzę jak on cierpi...Jak można by Mu pomóc... Szkoda mi Go,mimo tego, że się nie nawidzimy...
klarowa@buziaczek.pl 29 czerwiec 2005
Rowniez dopadla mnie ta choroba ale jeszcze moge chyba ja wyleczyc moze nie dokonca ale probuje. Mam podobna prosbe czy moglby Pan wyslac jakis zestaw cwiczen ktore mozna wykonywac w domu bez specjalnych urzadzen? moj adres email to: dominik129@interia.pl Prosze o odpowiedz
chory 1 lipiec 2005
ja mam 16 lat i tez na to jestem chora i mam takie pytanko czy powinnam cwiczyc na w-f
paulina 10 lipiec 2005
Jestem po operacji usuniecia dysku l4/l5 lekarz powiedzial ze nic mi w zamian za usuniety dysk nie wstawil ponadto zostala mi przepuklina na l2/l3 i osteofity na c6/c7 mam 46 lat i pomimo pieskiego samopoczucia nie pozwole wygrac chorobie wszystko zalezy od nas!
ewa 14 lipiec 2005 14 lipiec 2005
Ja na chorobe scheuermanna choruje juz ponad rok obecnie jestem w trakcie leczenia gorsetowego...i jak narzie niemam za dobruch perspektyw chociaz mam dopiero 15 lat mam pytanie do jakiego wieku rozwija się ta choroba ? jeśli ktoś wie niech napisze na mejla :kena06@wp.pl
Karina 26 lipiec 2005
o tym, że cierpię na ch. Scheuermanna, dowiedziałem się przypadkiem niedawno. miałem okołoporodowy uraz lewego barku (\"rehabilitowany\" :/) i moje bóle kręgosłupa wiązałem z tym. mam 24 lata i już mój kręgosłup (jak nie myślę o tym) tworzy kąt niemalże prosty.
tylko dlaczego żaden neurolog mi o tym nie powiedział? :(
tak jak napisała Ewa, wszystko zalezy od nas. nie dajmy się!
Wiktor 1 sierpień 2005
sie manko wszystkim, a co jesli przy tej chorobie pojawia sie bol w okolicy przyczepow zebrowyuch w mostku
kubolot2@poczta.fm 6 sierpień 2005
sie manko wszystkim, a co jesli przy tej chorobie pojawia sie bol w okolicy przyczepow zebrowyuch w mostku
kubolot2@poczta.fm 6 sierpień 2005
Moja siostra cierpi na bule kręgosłupa. W opisach zdjęcia - RKP, RKL, RKP, RKL. Kyfoza piersiowa i lordoza lędżwiowa są nieznacznie spłycone.
Wysokość trzonów od TH12 do L2 jest nieco obniżona i są one niznacznie, klinowato spłaszczone. Ich płytki graniczne i płytki trzonów w odcinku środkowym kręgosłupa piersiowego są nieznacznie zniekształcone. Obraz RTG przemawia za przebytą chorobą scheuermanna. po za tym kręgosłup piersiowo-lędźwiowy i stawy krzyżowo- biodrowe bez zmian. --- Tak opisał zdjęcie Dr n.med. Zbigniew Szymanik. Moja siostra chodzi na rehabilitacje od 2 miesięcy i pomaga ale na kilka godzin. wieczorem kładzie się spać z ciężkimi bulami kręgosłupa ( wymioty z bulu ) co mamy robić gdzie zasięgnąć rady. Bardzo proszę o jaką kolwiek pomoc.
Tomasz Leńczuk - tomas@int.net.pl
tomas@int.net.pl 11 sierpień 2005
Mam 23 lata-własnie dziś dowiedziałam się od lekarza ,że dołączyłam do grona osób cierpiących na to schorzenie:(-w poszukiwaniu czegoś na temat tej choroby trafiłam na tą stronę.Spaceruje po internecie ponieważ chcę się czegoś dowiedzieć na ten temat bo jak na razie jestem zielona:(.Lekarz skierował mnie na fizjoterapie ale leczenie będę mogła podjąć dopiero w lutym a co do tego czasu??Ból nie będzie cierpliwie czekał:(Co robić do tego czasu?Czy jeśli badanie RTG wykarze na powierzchniach granicznych trzonów kręgowów lędżwiowych obecność guzków Schmorla i jeśli obecne są bóle mięśniowe w okolicy lędzwiowej głownie podczas siedzenia i jezdy na rowerze, to są to wystarczające objawy wskazujące na ch.Scheuermanna?Czy powinno się pływać z tą dolegliwością-jeśli tak to jakim stylem?(mam oprócz tego lewostronną skoliozę lędżwiowa),czy wskazana jest jazda na rowerze?A co w przypadku przyszlych młodych mam-czy ciąża pogłębia schorzenie i nasila dolegliwości bólowe?Jak z tym schorzeniem żyć...żeby nie bolało??Czekam na każdą radę i wskazówkę pod adresem: agnesa25@wp.pl
P.S.Pozdrawiam wszystkich cierpiących na ch.Scheuermana:)Dużo zdrowia!
obolała Agna 12 sierpień 2005
syn ma ta chorobe dzis sie dowiedzialam ciagle skarzyl sie na nerki bo tam go bolalo ,okazalo sie ze juz choruje 10 rok ,na fizykoterapie jak sie dostanie w stycznu do bedzie wspanaiel a zabiegow daja tylko po 10 wiecej nie moga i jak mu momoc skad brac pieniadze to jest nasza zeczywistosc okrutna i zla dzis jest zalamany ja czytam szystko o tym i rozumiem go zle ze tak dzieje sie w tym kraju ze czlowiek nie ma prawa do godnego leczenia ,to jest okropne i wszystkim wam wspolczuje .
Mirka 16 sierpień 2005
Wiatam!Na początku życzę dużo zdrówka!!!Mam pytanie: Cierpie na tą chorobę 3 lata miałem operacje <takie pręty w kręgosłup wstawili> i jeden z nich \"wyleciał\" czy to coś groźnego, czy mogło się zdażyc?Szukam Pomocy piszcie na mail: michal.mail@wp.pl pozdrawiam...
Michu z Bydgoszczy 24 sierpień 2005
mam pytanie co znaczy opis w dolnej części trzonu kręgu Th 11 widoczne jest zagęszczenie struktury kostnej średnicy ok 5mm.Czy powinnam się tym zacząć poważnie martić- dotyczy mojego męża.Ja też mam problem może ktoś słyszał odwarstwiająca martwica kłykcia -, to w kolanie barkuje mi spory kawał kości i nie wiadomo co z tym zrobić mam zaledwie 26 l poruszam się stale o kulach już przeszło rok i nik na razie nie ma dla mnie rozwiązania.Czekam na przeszczep ale nie robili jeszcze tego w Polsce napiszcie jeżeli ktoś coś słyszał o czymś podobnym Proszę
Kasia
kwiotuszek1@o2.pl 28 sierpień 2005
bardzo ciekawy artykuł.przewertował kilka stron zanim trafiłem na powyższą.Mam 26 lat od 5miesięcy mam zdiagnozowaną chorobę.Ciężko mi wykonywać podstawowe czynności.Jestem zły na siebie że dopiero ,czyli bardzo póżno zdecydowałem sie odwiedzić prywatnie lekarza.Wcześniej żaden lekarz nie zwrócił uwagi na moją wadę bądż nie chciałkręgosłupa.Współczuję wszyztkim powyzej i sobie również.Mam duże problemy aby przejść chociaż 100 metrów.Pozdrawiam.Nie poddawajcie się.
Marcin 11 wrzesień 2005
O tym, że choruję dowiedziałam się dopiero dwa miesiące temu, choć na bóle kręgosłupa skarżyłam się już od dawna- jakieś dwa lata. Lekarze wkółko powtarzali , że pewnie mam za mało ruchu itp., co było dla mnie śmieszne gdyż prowadze od zawsze bardzo aktywne życie. Gdy poszłam na pierwszy rok studiów i coraz więcej czasu spędzałam w pozycji siedzącej bóle kręgosłupa stawały się mocniejsze. Zmieniłam lekarza i dowiedziałam się, że choruję.
Przyznam szczerze, że trochę mnie dołuje fakt, iż jestem chora, gdyż mam progblem z wykonywaniem nawet zwykłych prac domowych, które należą do obowiązków każdej kobiety. Pozdrawiam Wszystkich!!!
<ika1831@wp.pl>
monika 13 wrzesień 2005
Czy jest jakas fachowa literatura na temat tej choroby? Bardzo chcialabym napisac o niej prace, ale mam dopiero 3 tytuly :( Z gory dziekuje za pomoc.
Iwona 14 wrzesień 2005
Mam 21 lat i ostatnio sie dowiedzialam, ze mam postac poronna choroby S. Bardzo prosze o zestaw cwiczen, ktore moglabym wykonywac codziennie i o informacje, ktore z kolei nie sa wskazane. Jest to dal mnie bardzi wazne, poniewaz studiuje stomatologie i moj kregoslup bedzie juz niedlugo jeszcze bardziej przeciazony... :((( moj adres: daisy84@autograf.pl
ola 30 wrzesień 2005
Witam mam 17 lat i mam pytanie czy siłownia jest wskazana przez 17 miesiecy cwiczyłem wzmocniłem mięsnie grzbieu i ogólnie plecy ale zawsze jak wyciskałem miałm jedna reke słabsza i sie delikatnie przechylałem (muwimy tu o cięzarach 90-130kg sam waże 75kg cwiczyłem wyciskanie sztangi leżąc od pewnego czasu bolą mnie plecy wydaje mi sie ze jest to cos z mięsniem czworobocznym albvo jego zaczep jakos tak lekarz mnie skierował na fizykoterapie (jakies leczenie prądem mam pytanie czy to mi pomoże ?? czy raczej nie wczesniej nigdy mnie nie bolały plecy mam silne plecy rozbudowane moja postawa jest prawidłowa lecz ostatnio zauważyłem ze mam między kregiem o okolicy piersiowo-lędzwiowym jedna wiekszą przerwe między kręgami czy to normalne nie jst to jakas wielka przerwa tylko odczuwalnajak sie reka przejedzie po kręgosłupie i często mi w tym miejscu przeskakuje krąg nie boli ale dziwne uczucie czy to normalne ?? i ostatnie pytanie czy to normalne ze jak sie rano wstaje i sie przeciągam (skłony,obroty tłuowia)ze mi w kręgosłupie strzela ??BĘDE BARDZO WDZIĘCZNY JEŚLI MI PAN ODPOWIE NA WSZYTSKIE PYTANIA MUJ E-MAIL TO dwaemm@o2.pl
dwaemm@o2.pl 29 listopad 2005
a I JESTEM CHORY NA CHOROBE SCHEUERMANNA ALEM TYLKO TROCHE :d PROSZE O ODPOWIEDZ dwaemm@o2.pl
dwaemm@o2.pl 29 listopad 2005
Mam 27 lat i tez dowiedziałem sie ze przechodziłem chorobę scheuremanna w wieku młodzieńczym. Dzis pozostał mi ból kręgosłupa w odcinku piersiowy.Czasami jest tak, ze nie mogę oddechu złapać.Bywaja dni ze naprawdę jest ciężko z tym zyć.
Będe bardzo wdzięczy Panu i wszystkim, którzy zechcą do mnie napisać o tym jak sobie z tym radzic, jak zmniejszyc cierpienie,jakieś cwiczenia, lekarstwa.Ta choroba odbiera mi tyle energii.Prosz o pomoc.
Pozdrawiam
ricks@o2.pl
Ryszard 29 listopad 2005
Wielkie dzieki!!! Jutro musze to oddac na pediatrie. jeszcze tylko obrobka i... Najlepszy artykul jaki znalazlem, krotki, tresciwy, jest ok!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jazzon 5 styczeń 2006
posiadam guzek schmorla na gornej krawedzi trzonu th12. praktycznie ciagle boli mnie kregoslup w odcinku ledzwiowym. Kiedy wiecej chodze lub stoje, robi mi sie slabo z bolu. Lekarze twierdza,ze to nic powaznego. Czy nie mozna nic z tym zrobic? Mam 28 lat i niezamierzam na starosc jezdzic na wozku inwalidzkim.prosze o pomoc.
darma@poczta.onet.pl 5 styczeń 2006
Mam lat 15 tez cierpie na ta chorobe S.Dopiero niedawno dowiedziałem sie ze cierpie na nia jakies 2 miesiace temu.mam kifoze piersiowa kregoslupa,czy jest szansa ze uda mi sie wyjsc z choroby za pomoca gorsetu i cwiczen.prosze o pomoc
dawidao 14 styczeń 2006
5 lat temu dowiedzialem sie ze mam chorobe Scheuermanna. zaczalem rehabilitacje (codziennie cwiczenia, basen co najmniej kilka razy w tygodniu). w czasie studiow troche sobie odpuscilem, jednak od ponad roku znow staram sie regularnie cwiczyc. proces wzrostu z pewnoscia juz sie u mnie zakonczyl, tak wiec cwiczenia te nie maja dzialania korygujacego, maja jednak na celu zapobieganiu dalszemu poglebianiu sie schorzenia. kregoslup mam cholernie krzywy co widac \"golym\" okiem, jednak nie odczuwam dolegliwosci bolowych (mysle ze to zasluga cwiczen), staram sie tez caly czas kontrolowac postawe. to chyba jedyne co moge w tej sytuacji zrobic:) pozdro dla wszytkich
pp_prostu_ja 15 styczeń 2006
Moja mama jest chora mam pytanie czy moze ona jezdzic na rowerze jakie cwiczenia powinna uprawiac i corobic aby bol byl mniej dolegliwyprosze o kontakt
dmarzenka@buziaczek.pl 8 luty 2006
Witam serdecznie i z gory bardzo dziekuje za tak dokladne i napisane ludzkim jezykiem sprawozdanie z tej jakze po macoszemu potraktowanej chorobie. Mam 25 lat i dowiedzialam sie o tej chorobie dopiero na studiach, ale oczywiscie wiekszosc z naszych szanowanych lekarzy nie mogla dojsc na co taka mloda ^istota^ moze chorowac. Przechodzac do sedna sprawy: wlasnie oczekuje pierwszego dziecka to jest moj 2 miesiac i zastanawiam sie czy to slodkie obciazenie moze w jakims stopniu uszkodzic moje plecy i czy malenstwo tez bedzie chorowac na chor.S. ?
Maja z North.
eweline@tiscali.co.uk 13 luty 2006
mam guzki shmorla ale nie mam sheuermana.....czy te guzki to cos powaznego?
charlotte, 16 l. 20 kwiecień 2006
NO JA MAM 22 LATA I MAM CHOROBE SHEUREMANNA,MAM ZNIEKRZTALCONY JUZ KREGOSLUP I JEDYNIE MNIE RATUJE TO CHYBA JAKAS OPERACJA.NAJGORSZE JEST TO ZE MAM JEDYNIE SWISTEK ZE MAM TA CHOROBE I NIC WIECEJ,A PANOWIE Z KOMISJI LEKARSKIEJ Z WKU STWIERDZILI ZE JESTESM IDEALNYM OKAZEM NA WOJSKOWEGO DELIKATNIE MOWIAC SKANDAL BO Z MOIMI BOLAMI TAM NIE WYROBIE I CO MAM ZROBIC...
AG 29 kwiecień 2006
Dzień dobry!Jestem pilotem samolotu naddzwiękowego mam 28 lat.Od czterech lat mam bóle kręgosłupa.Rok temu dowiedziałem się po rezonansie magnetycznym kręgosłupa iż jestem po przebytej chorobie Scheuermanna oraz mam liczne guzki Schmorla.Ból pleców jest coraz silniejszy.Czy to oznacza, że muszę zrezygnować z latania, podczas którego występują dość znaczne przeciążenia.Prosiłbym o poradę i ewentualnie zestaw ćwiczeń, żeby zmniejszyć ból pleców.Mój adres laier@wp.pl Pozdrawiam serdecznie
Grzesiek 2 maj 2006
Witam.Własnie sie dowiedzialem ze moj 16 letni syn na tą chorobe.Oprocz tego trenuje pilke nożna.Jesli ktoś może mi poradzić jak postepowac z tą chorobą to prosze o wiadomość.Z gory dziekuje. transtomwp@op.pl
ojciec 12 maj 2006
witam! mam 19 lat i cierpie na odmiane w odcinku ledzwiowym. od ponad 10 lat zajmuje sie sztukami walki. lekarze urzadzali sobie na mnie eksperymenty, typu podkaldki pod piety itd. ktore jeszcze bardziej pogorszyly moj stan. obecnie lece sie u lekarza, ktory oferuje masaż tybetanski i wreszcie widze postępy. nie chce pytac czy mozliwe jest zebym wrocil do mojej pasji (capoeira) bo wiem jak to maloprawdopodobne, jednak caly czas w to wierze:) takze zycze wszsytkim powrotu do zdrowia i nie pozwolenia by takie gówno zabrało wam marzenia - walczcie braty i siostry !!!! pozdrawiam !!!! ołen
olenek@o2.pl 16 maj 2006
cześć ja też mam tę chorobę, przeszłam serię zabiegów, ale nie wiem czy to mi pomoże ,ponieważ dalej mnie lekko boli, najgorszy ból jest w okolicy mostka, że aż dusi. Proszę o poradę jak mogę sobie pomóc w domu, jestem sekretaką a to wiąże się z tym , że dużo siedzę.Jakie mogę wykonać ćwiczenia aby pomogło.Pozdrawiam agak07@o2.pl
aga 24 maj 2006
A mnie boli w okolicy lędzwiowo-krzyżowej i na wyniku z prześwietlenia kręgosłupa jest napisane:nieznaczne zwężenie szpary międzytrzonowej L4/L5. Pojedyncze osteofity na krawędziach trzonów.
Jak powinno przebiegać leczenie proszę o opinie
Krzysiek 46 lat 27 maj 2006
Witam obolałych, a w szczególności autora tego wspaniałego artykułu!!! WITAM PANIE MAćKU! Mam 25 lat i od 6 lat choruję na ch.SCHEUERMANNA. Po pierwszej ciąży w wieku 19lat stwierdzono u mnie tę chorobę wraz z występującymi guzkami Schmorla, nierównymi płytkami granicznymi i w dodatku wypadnięciem jądra.Na początku leczono mnie laserami,kółkami magnetycznymi, prądami, zastrzykami, masażami...niestety nic nie pomogło.Ból towarzyszy mi od 6 lat bez przerwy(czasami boli tak,że nie jetem w stanie prawidłowo funkcjonować).Zaburzenia oddechu, wiecznie podkurczone nogi(gdy siedzę i mam spuszczone nogi na podłogę zaczynam się dusić).Leczenie przerwałam jakieś 4 lata temu jak mądry \"lekarz\" skierował mnie na zdjęcie do porównania czy choroba postępuje, okazało się, że skierował mnie na rentgen, ale innego odcinka-porównać się nie dało. Przy następnej wizycie zapytał mnie co on ma mi znowu zapisać jak mnie ciągle tak boli(czy może znowu zastrzyki?) niestety ja tego nie wiem, to w końcu Pan doktor jest specjalistą, nie ja. Mam dwie śliczne córeczki (6lat i 2 latka) jestem im bardzo potrzebna PROSZę O PORADę GDZIE MAM SIę ZGłOSIć Z TAKIM STANEM ZAAWANSOWANIA??? Już brakuje mi sił, a nie należę do osób przesiadujących całymi dniami w przychodni kiedy i tak człowiek nic pozytywnego nie wyniesie. Może Pan poleciłby mi jakiegoś specjalistę i jak się z nim skontaktować? PANIE MAćKU będę wdzięczna za jakąkolwiek odezwę. Pozdrawiam i trzymajcie się stabilnie na nogach;).
panasiuk6@wp.pl 16 czerwiec 2006
jestem lekarzem pracuje w Szpitalu dla Dzieci w Kiekrzu k Poznania ,leczymy te chorobę cwiczeniami w razie potrzeby zalecamy gorset, jeśli ktoś z was potrzebuje pomocy zapraszam do Szpitala w Kiekrzu/do niedawna Sanatorium-jest tu szkoła/równiez liceum/ pobyty od 3-6 tyg ,tel 0618482661 .pozdr.
4 lipiec 2006
mam 20 lat i cierpie na tę właśnie chorobę. Byłam już u wielu specjalistów i za każdym razem słyszę, że powinnam ćwiczyć, lecz nie otrzymuje żadnego konkretnego zestawu ćwiczeń. Chcicałabym się dowiedzięc, gdzie mogłabym się zgłosić(w TRÓJMIEŚCIE)by móc np.grupowo uczęszczać na takie zajęcia.
panterka15_@poczta.onet.pl 17 lipiec 2006
Pozdrawiam, chciałabym się dowiedzieć jakie ćwiczenia powinnam wykonywać, aby nie mieć bólu kregosłupa przy siedzeniu
i jakim stylem powinnam pływać przy tej chorobie. Mam 27 lat.
annam2003@interia.pl Dziękuję.
19 lipiec 2006
Witam,mam 24 lata, kilka dni temu mialam zrobione kolejne rtg. piersiowego odcinka kregoslupa. Sama o nie poprosilam, wczesniej juz mialam robione rtg.3razy,w roznych odstepach czasu, i bylam badana przez chirurgow ortopedow,bo odkad pamietam doskwiera mi bol w prawym obojczyku i lopatce, ostatnio w czasie sesji egz. to sie nasililo, bo dlugo siedzialam przy komp. Nie moglam ta reka ruszac swobodnie tydzien, w sumie taki leki bol nadal sie utrzmuje. Ja mysle, ze powodem jest zlamany w wieku 3 lat prawy obojczyk, ktory zostal na ostrym dyzurze zlozony, po czym lekarz po kontrolnym rtg. stwierdzil, ze obojczyk zostal zle zlozony, wiec polamali mnie\'na zywca\'i zlozyli jeszcze raz. Prawa lopatka boli przy dluzszym siedzeniu lub opieraniu sie na prawej rece. Lopatka jest krzywa,wystajaca, gruchocze w niej podczas rusznia, mam tez zupelnie nierowne zebra, po lewej stronie bardziej wystajace, po prawej bardziej wklesle,poza tym czuje sie jakas skrecona w prawa strone, to powoduje duzy dyskomfort, nie mowiac juz ,ze coraz gorzej wygladam. Zawsze lekarze jakos mnie zbywali i kazali tylko cwiczyc. Teraz okazuje sie z jakiegos porzadniej opisanego rtg.
(czego wczesniej nikt nie napisal, nie zauwazyl),ze mam Zniesienie kyfozy w piersiowym odcinku kregoslupa i pojedynczy guzek Schmorla na powierzchni dolnej kr.Th6, kregoslup piersiowy w granicach normy. Chcialabym zapytac, czy powodem bolu i tego ogolnego pokrzywienia jest zlamanie obojczyka, czy zle zlozony obojczyk, czy tez choroba Scheuermana, i czy istnieje jakas zaleznosc miedzy jednym a drugim., i czy prawda jest, ze takie skrzywienie, i obojczyka i lopatki, mogl spowodowac jakis wirus oskrzeli, tak mi powiedzial kiedys jeden chirurg Co jest denerwujace zawsze lekarz pierwszego kontaktu stara mi sie wmowic ze mam juz na pierwszy rzut oka krzywy kregoslup, jak mnie bada,a ja sie naprawde staram nie garbic. Po przeczytaniu tego opisu niezle sie zdziwila i dala skierowanie do ortopedy, ciekawe czy tym razem ktos mi cos konkretnego powie. A poki co, czy moglby pan doktor to jakos skomentowac i cos mi doradzic. Bede wdzieczna. Pozdrawiam.
almac@vp.pl 21 lipiec 2006
odebrałam prześwietlenie 16 letniego syna a tam rozszczep łuku tylnego S1, znaczne pogłębienie kyfozy piersiowej i lordozy lędźwiowej, w dolnym odcinku piersiowym guzki Schmorla, poszę o informację co to dokładnie jest i jak to leczyć, amalina@pf.pl
mama 7 sierpień 2006
mam 20 lat i mam chorobe schajermena od 4 lat i jest coraz gorzej czy jest jakas operacja na to
ola 16 sierpień 2006
Witam mam prawie 18 lat i o mojej chorobie dowiedzialam sie dopiero w kwietniu od tamtej pory bralam tabletki na wzmocnienie kregoslupa i cwiczylam codziennie ale bol jest coraz silniejszy.Lekarz powiedzial mi ze gdy zaczne cwiczyc i brac leki to przejdzi a to jest jeszcze gorzej.Wiem ze mam guzki Schmorla i nie wiem co mam zrobic bo na kontrol jestem umowiona dopiero w pazdzierniku.Czy powinnam cwiczyc na w-f i czy nadaje sie juz do operacji?Prosze o meila na kamila2802@o2.pl Bardzo prosze bo bol jest coraz silniejszy..
Kamila 17 sierpień 2006
Choroba Scheurmanna jest chorobą dziedziczną, najcześciej chory ojciec przekazuje ją swoim dzieciom. Jesli jedno z rodziców jest chore na tą chorobę to również na tą chorobe zachoruje te dziecko, które jest podobne do chorego rodzica i choroba ta wystąpi w tym samy okresie zycia co u chorego rodzica i w zależnosci od płci dziecka u dziewczynek wczesniej. Zapobieganie tej chorobie mozna porównac do tego np zeby syn został blondynem gdy oboje rodziców ma włosy czarne. Tak naprawde unikniecie tej choroby czy raczej jej skutkow jest raczej niemozliwe chyba ze zrezygnujecie z potomstwa i chorobe ta zabierzcie do grobu. Dziedziczenie tej choroby wcale nie musi byc w lini prostej ojciec syn ale np dziadek wnuczek. Za chorobe ta odpowiadaja geny.
Jesli masz dziecko a jestes chory na Scheurmana nie wierz w to ze cwiczenia np pływanie uratuje dziecku prosty kregosłup, jedyne co moze ograniczyc krzywienie sie kregosłupa to cwiczenie typu mostek i chodzenie na rękach inaczej mowiac nalezy codziennie wyginac kregosłup wprzeciwna strone, spac na plecah na twardym podłozu i tylko na plecach, chłopcy choruja w wieku 14-17 lat osobiscie uwazam ze by uniknac tej choroby nalezałoby sie polozyc na ten okres czasu do łozka a wlasciwie na podłodze a wstawac tylko do cwiczen i do niezbednych czynnosci, chodzi o to zeby nie zginac kregosłpa i go nie obciazac, bo poprostu kregosłup ten jest tak słaby ze sie ugina jak łodyga kwiatu gdy na kwiat połozymy za duzy ciezar. Jedyne cwiczenie to mostek niech wasze dzieci tak cwicza zeby były jak tzw człowiek guma wtedy jest szansa ze uniknie ono skutków tej choroby ale geny jej bedzie miało w sobie.Po 20 roku zycia kregosłupa nie da się juz wyprostowac za pomocą jakichkolwiek cwiczen. Napisał to ten który przegrał z tą chorobą. Powodzenia
kolo 20 sierpień 2006
Kifozę piersiową (garb) powoduje klinowy kształt trzonów kręgowych - to rozumiem.
Ale czy ktoś może wie, jakie zmiany w kręgach powodują, że nawet leżąc na plecach nie da się wyprostować kręgosłupa?
Kazimierz 29 sierpień 2006
Bardzo ciekawy i wyczerpujacy tekst, ale można by było pokazać zestaw ćwiczeń ,które mozna wykonać w domu.
czy lepszy jest gimnastyka czy jakiś gorset?
Dyzio 8 wrzesień 2006
Bardzo ciekawy i wyczerpujacy tekst, ale można by było pokazać zestaw ćwiczeń ,które mozna wykonać w domu.
czy lepszy jest gimnastyka czy jakiś gorset?
Dyzio 8 wrzesień 2006
a mi pani doktor powiedziała że mam ćwiczyć ćwiczyć ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć,a ja tak nie lubie sportów wszelkiego rodzaju.No lubie pływać i jeździć na rowerze. Rower nic mi nie pomo9rze na to schorzenie a na basen mnie nie stać bo w tej zapadłej dziurze ,gdzie mieszkam 45 minut kosztuje 6 złotych :-(((( A artykuł jest super wiele można się z niego dowiedzieć a ci którzy tego nie doceniają to ich sprawa.....
MALBORŻANKA 14 wrzesień 2006
Pracuję na co dzień w szpitalu rehabilitacyjnym z dziećmi z wadami postawy, między innymi z ch. scheuermanna. Jestem fizjoterapeutą i piszę obecnie pracę badawczą o tej chorobie. Z własnego doświadczenia wiem że każda, nawet najmniejsza aktywność fizyczna jest lepsza od biernego siedzenia przed telewizorem czy komputerem. Większość dzieci pytana przeze mnie o uprawiany sport czy aktywność fizyczną odpowiada że takowej nie ma. takie informacje jak te zawarte na tej stronie powinny być dostępne ogólnie nie tylko jako informacje na temat konkretnej dolegliwości czy schorzenia, ale powinny zawierać informacje z zakresu profilaktyki i usprawniania. Na podstawie przeprowadzonych obserwacji i badań mogę stwierdzić że największą rolę w usprawnianiu w tej chorobie odgrywają ćwiczenia rozciągające jak i wzmacniające. Bez solidnego rozciągnięcia mięśni nie ma mowy o ćwiczeniach korekcyjnych.
Pozdrawiam i życzę sukcesów w pracy.
fizjoterapeuta 26 wrzesień 2006
Co pare dni dolacza ktos nowy...ja rowniez zawitalem w tym gronie...jakis czas temu dowiedzialem sie ze wlasnie ba bole kregoslupa przedewszystkim trzeba cwiczyc w domu ok 1.5h dziennie aby wznocnic miesnie-tylko wtedy nie wiedzialem ze to jakas choroba...bo zwyczajnie myslalem ze boli od pracy itp...kurcze trwalo to ok 3-4 lat...teraz z bolu nie moge spac siedziec czy pracowac...kazda pozycja przybrana da dluzej sprawia mi bol...ciekawe jak to sie wszystko skonczy...zycze wszystkim zdrowia...
ktokolwiek 2 październik 2006
miałem chorobę S. w dzieciństwie. pokonałem ją ciężkimi cwiczeniami - 2 pobyty w Ciechocinku i mnóstwo cwiczeń w domu (ok. 3-4 godzin dziennie). Co ciekawsze miałem równocześnie zakaz uprawiania sportu oraz tzw \" bez zwisów i skoków). Dziś po chorobie prawie nie ma śladu , na rtg tylko bardzo dobry lekarz potrafi rozpoznac pozostałości. Efektem ubocznym leczenia jest bardzo duże wzmocnienie mięśni - szczególnie tułowia. Przy okazji z dziecka \"łamagi\" zostałem niezłym zawodnikiem jednej z gier zespołowych (reprezentacja polski), a w testach siły mięśni grzbietu i brzucha mało kto może mi dorównac (pomijam Pudziana i jemu podobnych...). Tak więc można sobie poradzic z tą chorobą, chociaż wymaga to wiele pracy, jeśli chcemy, żeby przeszła bez śladów. POWODZENIA!!!
zdrowy 3 październik 2006
zdrowy- mam pytanie. Mianowicie ile miales lat kiedy dowiedziales sie ze na nia chorujesz? . I kiedy zacząleś cwiczenia ? Ja np. dowiedzialem sie po 20 roku zycia i jak zapewne wiekszosc tych ktora boli kregoslup.
xxx 4 październik 2006
hej
marcin 10 październik 2006
witam wszystkich opowiem wam moja dluga historie i opowiem jak to sie zaczelo 2 lata temu wyjechalem za praca do Angli znalazlem prace w chlodni teperatura 4 po przepracowaniu 1 roku zaczely bolec mnie nogi bolaly mnie jakies 2 miesiace i bol nagle ustapil i zmienilem prace tez na chlodnie na system pracy 5 razy w tyg po 12 godz zaczely mnie bolec nogi od chodzenia w krudce dostalem urlop przyjechalem do polski poszedlem do lekarza i powiedzialem ze bola mnie nogi on powiedzial ze to normalne przy tylu godz dostalem masc na bol.wrucilem do Angli w sobote w niedziele poszedlem do pracy bylem tez pon wtor,,,,w srode rano wstalem zaczely mnie bolec kolana nie nogi caly dzien zle sie czulem bylem zmeczony slaby do trwalem do konca pracy i postanowilem wziasc sobie 2 dni wolne na odpoczynek siedzac w domu postanowilem wybrac sie do lekarza on na to ze musze sobie zrobic urlop ze jestem przemeczony ale jak wczesniej pisalem to mialem urlop kolana moje byly tak jak nie na oliwione z bolem stwierdzilem ze w racam do Polski poszedlem prywatnie do Ortopedy i mowiac mu co mi dolega on kazal mi sie rozebrac polozycz na kozetce zaczol badac krecic moimi kolanami i mowi chlopie masz problemy z kregoslupem a ja na to ze mnie nie boli kregoslup tylko kolana tak wsrodku a on ta to ze to jest kregoslup dal mi zastrzyk w kregoslup nastepnie udalem sie do innego specjalisty ten za to kazal mi sie rozebrac i stwierdzil ze mam krzywy kregoslup i pewnie mam nacisk na korzen kazal mi zrobic rtg a ja mu na to ze prosty mam kregoslup ze pare lat chodzilem na silownie po lekarzach i nikt nie stwierdzil ze ma krzywy kregoslup zrobilem rtg o kazalo sie ze wszystko jest oki nic nie widac zadnych zmian stwierdzil za mam zapalenie stawow dostalem 2 blokady w kolana i bylo oki nic nie bolalo po 2 tyg stwierdzilem ze jade do Angli i pojechalem szukalem jakiejs lekiej pracy zaczelem pracowac minol tydzien i odezwaly sie kolana i na nieszczescie zaczol bolec kregoslup postanowilem ze wracam do polski zalamany ze wydalem juz tyle kasy w polsce to jeszcze musze wracac zaczelem chodzic po innych specjalistot jeden z nich mowil ze mam slaba strukture kostana ze slabo sie odrzywialem i dlatego mam kosci slabe ze to moze byc powodem wiec ja zaczelem robic sobie wyniki na krew mocz dna moczowe ostoporoze wszystkie wyniki mam dobre z robilem Rezonans wynik MRI kregoslupa ledzwiowego 25254 badanie wykonano w trzech plaszczyznach w sekwencji /SE,TSE w czaie T1,T2iPD zaleznym Brak danych klinicznych .Niewielka lewowypukla skolioza w odcinku ledzwiowym kregoslupa Od L1doS1 wewszystkich przestrzeniach miedzytrzonowych ledzwiowym widoczne sa przepuchliny miedztrzonowe bez cech ,bez cech wypuchlenia materialu tarczy w kierunku tylnym w gląb kanału kręgowego czy do przodu-brak danych klinicznych uniemozliwia różnicowanie przepuklin międzytrzonowych pomiędzy bezobjawowymi,występującymi sporadycznie,bez innych zmian,pourazowych czy występujących u osób obciążonych nadmiernym wysiłkiem fizycznym.Poza tym kanał kręgowy w odcinku lędzwiowym prawidłowej szrokości, otwory międzykręgowe niezwężone nie widać cech ucisku na korzenie nerwowe.W trzonie L3 w jego części środkopwo-dolnej widoczne bardzo drobne, o śr do 3mm ognisko podwyższonej intensywności sygnału w obrazach T2 zależnych a obniżonego sygnału w obrazach t1 zależnych- do różnicowania pomiędzy nietypowym naczyniakiem a ogniskiem innej natury, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,robilem RTG kolan masaze lasery masci akupunktura tabletki bolowe wszystko teraz obecnie robie cwiczenia domowe przeszedlem juz zaczyna MNIE TO MECZYC CO MAM ROBIC POMOCYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY CZY TO NIE JEST NA TLE NERWOWYM
POMOCY 10 październik 2006
PS KAZDY LEKARZ MOWI CO INNEGO
POMOCY 10 październik 2006
CO MAM ROBIC CO TO JEST JAK MAM Z TY ZYC PROSZE O POMOC JAKEGOS LEKARZA
POMOCY 10 październik 2006
Wczoraj dowidziałam sie że mój 14letni syn ma chorobę M.Szcheuermanna..Stwierdzono wygięcie z rotacją kręgosłupa piersiowo lędżwiowego, pogłebioną kyfozę piersiową oraz nierówne płytki graniczne na szczycie kyfozy . Proszę o zestaw ćwiczeń ,które można wykonywać w domu. Wizytę[pierwszą] u lekarza mam dopiero w grudniu, czy jest sens noszenie gorsetu, czy można kupić go bez recepty. anakonda3@vp.pl
Grażyna 13 październik 2006
BARDZO WAżNE
przeczytałam na tym forum dużo pytań w stylu\"czy ćwiczyć na wfie\" itp oraz prośby o zestaw ćwiczeń.Sama cierpię od 7 lat na bóle kręgosłupa.w wieku 14 lat miałam złamany kregosłup w wypadku.wynikiem było kompresyjne złamanie kręgów TH11 th12.Wynik ostatniego RTG wykazał chorobę Sceuermanna,kifoze,guzki Schromla oraz wyraźne obniżenie tych dwóch kręgów które miałam złamane.
Kręgosłup mnie bolał prawie codziennie.Dopiero kiedy zaczęłam aktywnie uprawiać sport te bóle zniknęły.Kregosłup boli mnie wtedy kiedy siedzę lub stoję bezczynnie,bezruchu,kiedy jest nacisk w jednej pozycji.BEZRUCH JEST ZABóJSTWEM DLA KRęGOSłUPA.najgorsze problemy mam kiedy muszę się uczyc i dłużej siedzieć,nawet teraz przy pisaniu mnie boli.Boli też przy zmywaniu naczyń itp.Ale nie boli kiedy gram w piłkę,spaceruję,gdy wchodzę na najwyższe szczyty tatrzańskie...
Bardzo żałuję że dopiero od niecałego roku odkryłam tę zależność:kiedy się ruszam to nacisk na kręgi nie jest jednostajny.pracują mięśnie a to one przecież utrzymują go.Kregosłup boli mnie tylko wtedy kiedy długo jestem w pozycji siedzącej,pozycja stojąca mniej go obciąża.natomiast kiedy jestm w ruchu-nie boli.DLATEGO APELUJE-RUSZAJCIE SIę UPRAWIEJCIE SPORTY WAM DOZWOLONE CHODźCIE NA DłUGIE SPACERY ITP!NIE TRAKTUJCIE SIEBIE JAK KALEKI BO TYLKO BEZRUCH CZYNI LUDZI KALEKAMI.
czytałam bardzo mądre zdanie:zdrowemu człowiekowi potrzeba określonej dawki ruchu a choremu jeszcze więcej,im bardziej człowiek chory tym więcej ruchu potrzebuje!
Kazdy moze uprawiać rodzaj sportu dostosowany do jego zdrowia i możliwości.W przypadku bólu kregosłupa to wręcz konieczność!jeśli boicie się konsekwencji możecie przecież zacząć od basenu,spacerów,rozciągania..
moje dolegliwości bólowe są ogromne,czasem muszę się położyć bez względu na to co się dzieje a ból nie ustaję nawet po godzinie leżenia.Tearz mam takie dolegliwości jak długo siedzę.Zapisałam się na aerobik,chodzę na zajęcia fitness,siłownię,(wykonuję takie ćwiczenia które mi nie zaszkodzą),ciągle jestem praktycznie w ruchu,schudłam ponad 10 kg i czuję sie świetnie! A lekarze praktrycznie zabraniali mi wszystkiego:podskoków skretów itp nawet jazdy na rowerze.Jenak ja czuję przecież co moge robić a co nie,bo jest to MóJ organizm,MóJ kręgosłup. W tej chwili nie wyobrazam sobie dnia bez porządnej dawki ruchu.Kiedys to było normalne,że kregosłup bolał mnie codziennie.Teraz kiedy sobie pocwiczę to do końca dnia nic mnie nie boli.
dlatego apeluję-NIE RóBCIE Z SIEBIE CZY ZE SWOICH BLISKICH KALEK!nie odmawiajcie sobie czy bliskim ruchu bo sport to zdrowie i radość!wiadomo że praca z obciążeniem wymagająca dźwigania długiego stania,siedzenia w jednej pozycji czy schylania powoduje ból bo jest to związane ze stałym naciskiem na chorobowo zmienione miejsca i powoduje przykurcze mięśni.natomiast ruch typu np.taniec powoduje cos całkiem odmiennego.na pewno pozwala w miare normalnie przeżyć dzień przy tak silnych bólach i poprawia jakość naszego życia.Dlatego nigdy nie tłumaczcie się swoją chorobą bo właśnie dlatego potrzebujecie wiekszej dawki ruchu
Beata 30 październik 2006
Witam! Oczywiscie jak wiekszosc tu obecnych cierpie na chorobe S, ktora stwierdzono u mnie jeszcze w podstawowce. Niestety moj lekarz przepisal mi tylko tabletki przeciwbolowe i na tym sie skonczylo. Czasami odczuwalam bole w okolicy piersiowej kregoslupa, ale bylo to rzadko i zazwyczaj towarzyszylo przeziebieniu. Obecnie odczuwam straszny bol, ze jest mi ciezko nawet zajmowac sie wlasnym dzieckiem. Prosze napiszcie mi jakie cwiczenia moge wykonywac, niestety nie moge udac sie do lekarza-to sa zbyt duze koszta. Mateusz2004@wp.pl
Diana 29 listopad 2006
Witam! Oczywiscie jak wiekszosc tu obecnych cierpie na chorobe S, ktora stwierdzono u mnie jeszcze w podstawowce. Niestety moj lekarz przepisal mi tylko tabletki przeciwbolowe i na tym sie skonczylo. Czasami odczuwalam bole w okolicy piersiowej kregoslupa, ale bylo to rzadko i zazwyczaj towarzyszylo przeziebieniu. Obecnie odczuwam straszny bol, ze jest mi ciezko nawet zajmowac sie wlasnym dzieckiem. Prosze napiszcie mi jakie cwiczenia moge wykonywac, niestety nie moge udac sie do lekarza-to sa zbyt duze koszta. Mateusz2004@wp.pl
Diana 29 listopad 2006
Witam! Kilkanaście lat temu stwierdzono u mnie chorobę S. Niestety miałam nieszczęście trafić na lekarza, który krzywo założył mi gipsowy gorset, w wyniku czego, ze strachu, że znowu mi coś zrobią, przerwałam leczenie. Teraz bardzo tego żałuję. (a pan doktor ma się dobrze) Chciałam zapytać czy może ktoś się orientuje, czy w wieku dwudziestu kilku lat można z tym coś jeszcze zrobić...? Czy można to zoperować? A jeśli tak to czy taka operacja jest niebezpieczna? Oprócz tego, że mam zniekształcony kręgosłup i żebra, mam obecnie kłopoty z układem krążenia, ucisk na płuco i tętnicę płucną, bóle brzucha i klatki piersiowej niewiadomego pochodzenia... Zbrzydło mi już chodzenie do lekarzy... zresztą dorosłych nikt już na to nie leczy... Chciałam kiedyś skorzystać z zabiegów to lekarz wprost mi powiedział, że mnie nie przyjmie, bo nie zna się na tej chorobie, a najlepsze, że byłam we wszystkich poradniach rehab. w mieście (dużym).
Zastanawiam się nad wizytą u kręgarza, ale boję się iść, bo te chore kręgi, z tego co się orientuję to są w środku martwe. więc jakby tak wygiął mi kręgosłup w tym miejscu to czy by mi czasem coś tam nie trzasło :) Przed wejściem do gabinetu trzeba podpisać, że się idzie na własną odpowiedzialność :) Może ktoś ma jakieś doświadczenia, dobre lub złe i zechce się nimi podzielić?
Magda 5 grudzień 2006
z wierzchu, nie w środku oczywiście :)
Magda 7 grudzień 2006
prosze bardzo o przysłanie mi na maila (emotysoul@vp.pl) zestawu ćwiczeń które moge wykonywać aby wzmocnic mięśnie i pozbyć się tych cholernych bólów... Byłabym bardzo wdzieczna... szczególnie za jakieś rady od osób którym udaje się ich pozbyć... Przeciez nie mozna całe życie spędzić na proszkach przeciwbólowych, które notabene nie działają... proszę o kontakt :*
martyna 9 grudzień 2006
pisze prace licencjacka na temat choroby Schereumanna, ale nie wiele moge znalezc materialow o fizjoterapii i leczeniu tej choroby, Moze mi Pan jakos pomoze(?)dodam ze rowniez cierpie na to schorzenie,pozdrawiam
marzenia20@vp.pl 13 grudzień 2006
Boże-zalamalam się, mam 42 lata i od tygodnia mam straszny ból kręgów szyjnych, boli mnie łopatka, a nawet mam zdrętwiałe dwa palce u lewej ręki i na zewnętrznej cześci dłoni, nie powiem już o bólu łokcia i barku. Odebralam przed chwilą wynik z prześwietlenia kgosłupa i jest napisane: w kręgosłupie szyjnym zmiany zwyrodnieniowe w postaci osteofitow i zwężenie przestrzeni międzykręgowych na poziomie C5(C6(C7, w kręgosłupie piersiowym niewielka skolioza, guzki Schmorla, zmiany zwyrodnieniowe - zalamalam się, nie wiem co mam o tym myśleć a ból jest nie do zniesienia. Prosze o odrobinę wiadomości i podzielenia sie porada na ten temat . Podaję emaila: ajurveda@tlen.pl
ewa 20 grudzień 2006
witam,dzisiaj właśnie dowiedziałam sie że mam podejrzenie cyt\" poronnej postaci choroby Scheuermanna\"...wizyta u lekarza specjalisty będzie możliwa dopiero po świętach,a ja chiałabym już teraz wiedzieć czego powinnam unikać,lub jakie cwiczenia byłayby dla mnie dobre.jeśli mógłby mi pan pomóc bedę bardzo wdzięczna;-) mój adres - kropeczek18@buziaczek.pl
pozdrawiam serdecznie
dorota 21 grudzień 2006
Witam. Po ostrych bólach zrobiłem sobie RTG kręków lędzwiowych i w opisie stwierdzono: kręgi lędzwiowe w granicach normy, Przestrzenie międzykregowe szerokości odpowiedniej, rozszczep łuku tylnego S1. Mam 38 lat często pracuje w pozycji pochylonej a nawet skurczonej i po wyprostowani ból w okolicydolnej części kregosłupa jest tak mocny, że momentami trace równowage. Jeśli mógłym prosić o poradę i co byłoby wskazane na tego typu dolegliwosć. Jakie zabiegi mogły by mi pomóc i czy są skuteczne leki. Będę bardzo wdzięczny za udzieloną informację. witekw@wp.pl
Witek 21 grudzień 2006
ja mam pytanko? czy jak mam ta chorobe S. to nie wezma mnie do wojska i czy jest sens im mowic o tym bo szczerze chce isca potem jak by sie udalo to do policji, ale boli mnie ten kregoslup.
mareczek 26 grudzień 2006
Niezwykle ciekawa strona, dziękuję Panu, Panie Maćku za esencjonalny artykuł, dziękuję także Państwu za ciekawe wypowiedzi.
Moja historia jest klasycznym przykładem sposobu diagnozowania tego typu zaburzeń w Polsce przed kilkudziesięcioma laty ( obecnie mam 43 lata). Moje bóle kręgosłupa były interpretowane przez lekarzy jak ,,rozwojowe\", a jedyne zalecenie jakie uzyskałam wtedy-to ,, trzymać postawę- nie garbić się\". Na studiach bóle były bardzo intensywne, ale na szczęście zauważyłam iż po ćwiczeniach w pierwszej fazie są może ostrzejsze, ale potem maleją. Więc cały czas coś ćwiczyłam. Urodziłam dwójkę dzieci i od tego czasu bóle stawały się coraz mniej możliwe do zniesienia. Kilka lat temu wykonałam Rtg klp i okazało się ,, stary Scheuermann\". Konsultujący lekarz powiedział mi , że bóle ustąpią po 6 miesiącah rehabilitacji. Było to przerażające- 6 miesięcy po 4-5 godzin! Cwiczenia zrobiły swoje- mogłam pracować przy komputerze, mogłam normalnie życ. Teraz 1x w tygodniu chodzę na basen, 1x na spinning- mogę powiedzieć, ze jest nieźle. Ale jak znalazłam tę znakomitą stronę? Okazało się , iż choroba ta jest dziedziczna. Mój 15 letni syn prawdopodobnie odziedziczył ją po mnie. A ja szukam pomocy. Chciałabym poprosić Państwa o wszelkie zestawy ćwiczeń, porady dla 15- letniego młodzieńca, którego to rozpoznanie strasznie przybiło ( bardzo aktywny, wysportowany, w szkole podstawowej wyczynowo uprawiał pływanie!). Z góry serdecznie dziękuję. karakulahw@cyberia.pl
Hanna 30 grudzień 2006
Ja mam troche inny problem. Mam 180cm wzrostu i od paru lat boląły mnie 2 kości miednicy. Nie cały czas, lecz raz zaczynały, bolały pare tygodni i przestawaly. Od roku trenuje koszykówkę, teraz mam treningi 4 razy w tygodniu po 1,5 godz. Niestety, ale ostatnio miałam jakiś uraz, poprostu za mocno stanęłam, że coś mi tam strzyknęło i boli mnie prawa kośc miednicy. Byłam u chirurga, potem zrobiłam zdjęcie i mam niewielkie klinowate spłaszczenie trzonów Th11-L2 i niewielką lewostronną skolioze odcinka piersiowego. Wizytę u ortopedy mam za 3 miesiące. Nie wiem czy mój ból wiąże się z tym sklinowaceniem, ale 3 miesiące bez koszykówki to dla mnie tragedia, lecz po wysiłku, to czasami się ruszyc nie moge, zwłaszcza przy schylaniu mnie boli. Nie wiem co robic :( mam 15 lat. Można jakoś przyśpieszyc wizytę u ortopedy, czy może mogłabym wybrac sie do jakiegos innego specjalisty? mój email (może pan mi cos doradzi) basiaa@poczta.onet.pl. Przeczytałam wszystkie komentarze i bardzo wam współczuje, mnie boli tylko kośc miednicy, a pomyślec jakby jeszcze bolał cały kręgosłup. Naprawde mam nadzieje, że będziecie coraz mniej cierpiec, bo naprawde jest mi was żal. Powrotu do zdrowia.
basiaa 2 styczeń 2007
Mam prawie 18 lat, 2 pażdziernika miałam przeprowadzoną operację wymiany dysku C5-C6 i naprostowywania kręgosłupa po jego zwichnięciu. W chwili obecnej zdjęcia rtg wykazują kifozę między tymi kręgami, czekam na rezonans. Czy da się uniknąć kolejnej operacji? Co muszę robić?
Dorota 19 styczeń 2007
Witam, mam 27 lat, o chorobie S wiem od podstawówki, jednak lekarz prowadzący przepisywał mi tylko dicloberyl, a to nie pomagało, i przestałam chodzić. Zmiany dotyczą kręgów od Th4 do Th8, liczne guzki Schmorla. Długi czas był spokój, bo uprawiałam sport, obecnie jestem w ciąży, i coraz bardziej odczuwam bóle.Proszę o jakieś wskazówki, zestaw
ćwiczeń, itp, proszę o rade.
caroline116@o2.pl 27 luty 2007
juz drugi raz zdrzylo mi sie ze odczuwam bol w lopatce.. to bardzo mocny bol i rzeczywiscie ustepuje przy odpoczynku... dzis akurat boli mnie po zrobieniu tzw \"swiecy\"... czy to ta choroba i czy trzeba udac sie koniecznie do lekarza?
darq 5 marzec 2007
Mam 18 lat i od 13 roku zycia regularnie jeżdzę do ortopedy. Mam wystające żebro, tzw. Zespół Tietza. Lecz nir to było moim problemem. Czasami normalnie funkcjonować nie pozwalały mi ogromne bole kregosłupa, nie mogłam długo stać a nawet chodzić, bo znowu się zaczynało. Lekarze mówili, że dorastam i bagatelizowali cała sprawę. każdy miał inną teorię ale nie zajmowali się moim kregosupem lecz \"wystającym żebrem\". Zlecono mi zrobienie tomografii, gdyz miałam mieć operację na \"za długie\" żebro. Gdyby nie to wystające żebro na ktore leczyli mnie wszyscy ortopedzi, nie musiałabym robic tomografii i nie wiem kiedy dowiedziałabym się, że z moim kręgosłupem nie wszystko jest w porządku. Zobiono mi tomografię i całkiem przypadkiem wykryto 2 guzki Schmorla na kręgosłupie. Jestem załamana, nie wiem co robić. Lekarz powiedział, że muszę jakoś \"rozciągnąc\" kręgosłup. To nie jest początek choroby, tylko zaawansowane stadium. Proszę, jeżeli ktos mógłby wysłać mi jakieś wskazówki co powinnam robic, będę bardzo wdzięczna, lub jeżeli ktos z tego wyszedł, proszę napiszcie cokolwiek! Mam niespełna 18 lat, moją pasją jest muzyka, gram na fortepianie i nie wyobrażam sobie bez tego życia! Cały wolny czas poświęcam na ćwiczenie, lecz teraz muszę wybierać między zdrowiem a pasją. Czuje się rozbita, nie chcę byc inwalidką. Proszę, napiszcie.
kamkra17@wp.pl
Alma 14 marzec 2007
Witam. Piszę pracę badawczą \'komfort życia chorych po przebytej chorobie Scheuermanna\' poszukuję oób z tą ch. zdjęcia kręgosłupa boczne,rtg, jeśli ktoś ma możliwość zrobienia ich (najłatwiej cyfrówką,tel. komórk) i przesłania na mój email byłabym bardzo wdzięczna!!!!Z góry wielkie dzięki!!!!!!!!!!!!!!!!!!
magdam2484@wp.pl
Magda 18 marzec 2007
Hej! Mam 40 lat. Chorowałam w wieku młodym na kyfozę.żyję kochani i ćwiczę. Mój wygląd dzięki ćwiczenim jest ok - nie widać żadnego garba , ale czasami boli tzn. żyję . Po śmierci nie boli więc się cieszę ,że żyję.
magdalena 9 maj 2007
Ja mam takie pytanie co do tej choroby,bo coz moj maz na nia cierpi,ma widocznego dosyc garba,chorobe przebywla w wieku mlodzienczym wyzej opisanym,przeczytalam wt ym artykule,ze istnieja dowowdy na dziedzicznosc tej choroby i teraz w zwiazku z tym zaczelam sie obawiac o moje potomstwo,chcialbym sie dowiedziec jak duze jest parwdopodobienstwo dziedziczenia tej choroby,bo nie chcialbym z gory dzieci na nia skazywac
asia 10 maj 2007
Ja mam Chorobe S. od jakiegos 14-15 roku zycia, do jakiegos czasu nic mi to w zasadzie nie przeszkadzalo, laske klade na ten bol plecow chociaz czasem jest uciazliwy :>, bardziej mnie wkur... wyglad, czlowiek cale zycie uprawia sport a tu taki przypal !!
raby 20 maj 2007
Siema. Mam 15 lat i od 3 lat próbuje wyleczyć chorobę Scheuermanna. Codziennie ćwiczę, jeżdżę do szpitali rehabilitacyjnych co najmniej 2 razy w roku a lekarze twierdzą, że nie ma zbyt dużej poprawy w ciągu tych 3 lat. Powoli tracę nadzieję, że kiedykolwiek wyzdrowieje. Czy wogóle można wyleczyć całkowicie tę chorobę? Czekam na odp. Pozdro
Piotrek15 20 maj 2007
mam49lat od 19lat wiem ze mam tę chorobę co potwierdziły zdjęcia rtg,najważniejsze w niej to ruszać się,nie siedzieć ,nie stać ,bezruch to zabójstwo,trzeba ćwiczyć by wzmacniać mięśnie kręgosłupa poprzez pływamie ,masaze oraz ćwiczenia leżeniu na brzuchu-np.żabka,unoszenie naprzemienne po skosie rąk i nóg,łódkaoraz korzystanie z zabiegów fizykoterapeutycznych czy to ambulatoryjnie czy też w sanatorium by łagodzić bóle,jednak do części bóli trzeba się przyzwyczaić ,bo niestety choroba jest i już zostanie na całeżycie,jednak trzeba wszystko robić by sobie ulżyć ,więc trzeba o siebie zadbać,bo samą wizytą u lekarza nic nie zdziałamy,,ruszaj się bo zardzewiejesz -jest to bardzo mądre powiedzenie\\\'\\\'wytrwałości życzę, artykuł ekstra
basia 26 maj 2007
Widzę że bardzo dużo jest pytań bez odpowiedzi, niestety...Tak wogóle to kazdy lekarz mowi co innego a niektorzy to na niczym sie nie znają ;/
Mam 13,5 lat i niestety chorobe S. i to w dosc zaawansowanym stopniu. Z tego co pamiętam od maleńkości miałam taką trochę zapadnietą klatkę piersiową, a w wieku 10 lat zaczęłam się sraszliwe garbić i drętwiały mi plecy, nawet gdy moja mama sie denerwowala ze sie garbie i mam wyprostowac to ja poprostu nie moglam bo wszystko mnie bolało. Myśleliśmy ze to moze takie przejsciowe ze po prostu garbie sie i mi przejdzie, ale pozniej moja mama stwierdzila ze to tak nie moze byc i wybralysmy sie do lekarza ktory oczywiscie zapisał mnie na takie cwiczenia polgodzinne w szpitalu bodajrze dwa razy w tygodniu jakos mi nic nie pomagaly. Potem mama zapsiala mnie na kolejna kontrole i naszczescie nie do tego samego lekarza ! i okazało się ze mialam przepisane zle cwiczenia i ze mam chorobe S. Dostałam odpowiednie cwiczenia , takze w szpitalu i w miatre mozliwosci robilam je w domu. Zostałam też wysłana na 6 tygodni do konstancina do szpitala na rehabilitacje i wpakowali mnie w gorset. Co do gorsetu to mi guzik co pomaga tylko mnie plecy bola i mam wrazenie ze ejst jakis przedpotopowy. a cwiczenia sa swietne ,moge pare podac:
oczwiscie mostek, stanie prz scianie i staranie sie by kregoslup znajdowal sie w rownej lini ze sciana, jesli mamy bardzo powazne skrzwienie tak jak ja:D to mozemy odsunac nogi od sciany i w miare mozliwosci je przsuwac coraz bizej ale pamietac zeby nie garbic sie. A i rak nie trzymamy wzdluz tulowia tylko odchylamy pod katem okolo 40 stopni , maja przylegac do sciany!a czesc wewnetrzna dloni skierowana nie do sciany tylko de zewnatrz. Nastepne to siadamy po turecku lub z nogami wyprostowanymi (tak jest trudniej) plecy staramy sie utrzymac w pozycji pionowej , rece wyciagamy do gory i wyciagamy sie jak najmocniej do gory od pasa w gore nie biodrami!!Miaj pracowac plecy!.Dobre jest tez chodzenie na pośladkchach . Siadamy z wyciągnietymi nogami wyciagamy rece przed siebie i chodzimy na piosladkach do przodu i tylu;) oczywiscie plecy jak najbardziej proste bo to nie ebdzie mialo sensu. W najblizszym czasie jescze pare napisze w sposobbardziej zrozumialy;))
Co do ćwiczeń na wuefie to kazdy mowi co innego jeden lekarz powiedzial ze absolutnie nie cwiczyc drugi powiedzial ze nie cwiczyc ale duzo chodzi nastepny ze cwiczyc tylko ze nie robic przewrotow sklonow podskokow i nie boegac a jescze inny ze cwiczyc i ze wszytsko moge robic . Osobiscie cwicze na wu efietylko ze staram sie nie robic sklonow bo to raczej mi nie pomaga i oczywiscie nie dzwigac!AHa a co do gorsetu to tz rozne opinie slyszalam jeden lekarz pwoeidzial ze tlyko do sprzatania i noszenia ciezarow drugi ze mam do niego przyrosnac czyli nosic 24 na dobe zdejmowac tylko do cwiczen i kapieli a trzeci ze nie nosic wogole bo oslabia krgoslup i miesnie...takze kazdy mowi swoje, a najplepiej samemu wyprobowac co jest odpowiednie...POWODZNIA WSZYSTKIM
Renata 7 czerwiec 2007
po przeczytaniu tego widze jak wiele osob cierpi na te chorobe....cierpie na nia od 2 lat,gózki na 3 ostatnich kręgach...8 godzin pracy stojącej i marzę żeby cisnąć się i poleżeć godzinkę...czy jest jakas praca po wykonaniu której nie bedę odczuwal chocby lekkiego bolu?pozdrawiam wszystkich.czekam na jakies porady...
mrmisza@wp.pl 11 czerwiec 2007
Witam Pana!
Bardzo się cieszę, że pomaga Pan ludziom \"z ulicy\". Kamień spadł mi z serca jak przeczytałam Pana dokumet.
W piątek siostra odebrała swój wynik RTG z opisem:obecność guzkówSchmorla; Rozpoznanie Morbus Scheuermanni, Hypolordosis lumbalis, Spondylosois deformans lumbalis incipiens. Siostra bardzo bała się sprawdzić cóż to oznacza, a do lekarza może udać się dopiero w poniedziałek. Sam Pan rozumie - \"guzki\" straszą... Tym bardziej, że w rodzinie w każdym pokoleniu występują nowotwory (złośliwe). Kamień spadł nam z serca jak wyczytałam, że to nie to... Jednakże proszę o radę jak ćwiczyć, co robić, aby siostra nie musiała wciąż zażywać tabletek przeciwbólowych. Ma 34 lata i sporą nadwagę po urodzeniu dziecka.
Jeszcze raz bardzo proszę o radę i bardzo dziękuję!!!
Karolina P.S. Adres e-mail siostry: sylgaj@interia.pl
Sylwia 30 czerwiec 2007
Błagam o poradę. Jakiś zestaw ćwiczeń albo coś...Już nie daje rady. Mam 17 lat, tę własnie chorobę i ogromne skrzywienie kręgosłupa.
twill2@o2.pl
twill 1 lipiec 2007
B. ciekawy artykuł. Szkoda że tak późno go przeczytałem.mam 44 lata i od pewnego czasu czuję \"zmęczenie \"w plecach i bóle w przyczepach na mostku. RTG pokazało guzki Schmorla i osteofity krawędzi przednich. Czy może Pan przesłac zestaw ćwiczeń , które by pomogły usunąć ból? Czy uprawianie aikido moze być korzystne czy wręcz przeciwnie? Pozdrawiam
Misiek 5 lipiec 2007
Witam! Moj chlopak cierpi na to schorzenie i jest kompletnie zalamany, ma 25 lat i dowiedzial sie o chorobie 3 mies. temu, bardzo prosze o zestaw cwiczen, ktore pomogly by mu usmierzyc bol, czasami nie moge patrzyc jak cierpi a leki przeciwbolowe nie pomagaja prosze o jakakolwiek pomoc. Serdecznie dziekuje. Adres a mail: zaba06@op.pl
megi 26 lipiec 2007
Witam!
Dziękuję za artykuł, jest napisany w sposób zrozumiały i wniósł sporo nowych treści do mojej wiedzy o chrorobie Scheuermanna. Pisze przede wszystkim w sprawie mojej córki. Ma 11 lat i id kilku tygodni skarży się na ból w plecach pomiędzy łopatkami. Jako że sama chorowałam na poronną postać choroby S. (dowiedziałam się o tym w wieku 24 lat, gdy trafiłam na badania do ortopedy w związku z zamiarem podjęcia pracy w Policji. Oczywiście do pracy nie przyjęto mnie, nie wiem, czy bardziej z powodu choroby S., czy z powodu skoliozy z rotacją kręgów w lędźwiowej częsci kreosłupa).
W ubiegłym tygodniu mąż był z córką u lekarza pierwszego kontaktu. Wyszedł stamdąd wściekły. Pani doktor stwierdziła, że córka jest za mała (!) na badanie RTG i zaleciła gimnastykę korekcyjną. Mąż sugerował, że to może być choroba S., i że ja również to przechodziłam i miałam podobne objawy - pobolewanie kręgosłupa, brak siły, męczliwiość, itp. Cóż - pozostaje mi chyba iść prywatnie do jakiegoś specjalisty, chociaż nie bardzo obecnie mam na to pieniądze.
Jeśli chodzi o mnie, to moja matka \"jeździła ze mną po lekarzach\", leczono mnie przede wszystkim na jakieś nerwice czy depresje (?) - tak przynajmniej sądzę z leków, jakie wtedy otrzymywałam, ale choroby S. nigdy w tym okresie nie zdiagnozowano. Później, gdy dorosłam, stwierdziłąm, że nie ma sensu użalać się nad sobą i jęczeć. Życie samo korygowało, jaką pracę i czynności mogę wykonywać. Wiem, że nie mogę dźwigać, jechać długo samochodem, wykonywać czynności z wyciągniętymi przed siebie rękami, np. zmywanie naczyń - po kilku minutach pojawia się piekący ból między łopatkami, jak gdyby ktoś przyłożył mi tam rozgrzane żelazko. W zasadzie cały kręgosłup mam w nieciekawytm stanie - w odcinku szyjnym zwyrodnienia, jakieś narośla kostne, w odcinku piersiowym zmiany po chorobie S., w odcinku lędźwiowym skrzywienie boczne z rotacją kręgów, kość krzyżowa położona prawie poziomo. Podobno jak na taki kręgosłup, to boli mnie on i tak bardzo mało :-)
Nie jestem w tej chwili pod opieką żadnego lekarza - to nie na moje nerwy, poza tym jest tak, że gdy byłam ostatnio (3 lata temu) żeby podreperować kręgośłup lędźwiowy, lekarz nie chciał nawet słuchać o innych dolegliwościach, które akurat w tym czasie nie były nasilone.
I moja prośba - proszę, jeśli to możliwe, o zestaw ćwiczeń dla mnie, uwzględniający wszystkie schorzenia i nie przynoszących szkody na żadnym odcinku, bo np. zalecane przy chorobie S. leżenie na brzuchu powoduje ból w odcinku krzyżowym.
Prosze również o podanie namiarów na lekarza - specjalistę od kręgosłupa prowadzącego praktykę na odcinku między Warszawą a Skierniewicami - najlepiej w Żyrardowie, ale może też być Grodzisk Maz., lub jakakolwiek miejscowość przy trasie Warszawa - Skierniewice.
I jeszcze mam pytanie - raz na kilka miesięcy dostaję bardzo silnego ataku bólu pomiędzy łopatkami i w mostku - po kilkunastu sekundach boli mnie już dosłownie wszystko, cała klatka piersiowa, ręce, itp. Ból jest tak silny, że nie jestem w stanie poruszać się, mówić, oddychać. Gdy zdarzyło się to pierwszy raz, wszystko wskazywało na zawał, straciłam wtedy przytomność, chyba dlatego, że nie byłam w stanie zapanować nad oddechem. Nie zdarza się to często - raz na 2 - 3 miesiące, pół godzinie mija, ale do końca dnia jestem już \"do niczego\". Wykluczono bóle wieńcowe, kamicę żólciowo, w zasadzie nikt nie wie, co to może być. Jeden z lekarzy powiedział, że kręgosłup tak nie może boleć. Czy to możliwe, żeby to było jednak od kręgosłupa?
Mój mail - margolciak@vp.pl
Pozdrawiam
Mariola
Mariola 5 sierpień 2007
Witam!!A wiec:Bolały mnie plecy od upadku na meczu(jakis rok temu).
zaleczyłem mascmi i na kilka miesiecy bol ustapił.
2 miechy temu znowu mnie zaczelo bolec ze 2 siła;/Poszłem do zwykłego lekarza to mi powiedział ze to jest jakis zespoł korzeniowy.Zrobiłem zdjecie i poszłem jeszcze raz do niego.Na opisie pisało ze to jest choroba scheuermanna i skolioza prawostronna;/On na to ze tak juz bywa w tym mlodzienczym wieku:):):):)Zalecił basen i odpoczynek!!Jade do ortopedy on mi mowi ze to dyskopatia:)Zlecił zabiegi(DD,megnetronik)i kazał odpoczywac;/Jak ja mam odpoczywac do cholipki??Poszłem na te zabiegi i musze stwierdzic ze jest gorzej;/Kolejka na NFZ na rehabilitacje ze szkoda mowic;/Co ja mam teraz robic??Zadnego wytłumaczenia co mam robic nie dostałem;/Pytanko:czy mam sznase na powrocenie do pełni sparawonosci??Bol jak uprawiam sport jest do zniesienia wiec narazie cwicze!!Zaden lekarz mi nie zlecił ciwczen korekcyjnych!!Prosze o odp.Moj email:kotik19@op.pl!!Mam 14 lat
Jędrek 6 sierpień 2007
Witam. Jak większość chciałabym się podzielić swoją historią. Trzy lata temu dowiedziałam się, że mam chorobę Scheuermanna, a ponadto skoliozę kręgosłupa! Pięciokrotnie odbywałam ponad miesięczną rehabilitacje w sanatorium, ale bez większych skutków, bo nadal odczuwałam bóle. Lekarze zdecydowali, że powinnam nosić prostotrzymacz Teylor\'a i takowy nosiłam. W międzyczasie wykryli u mnie przewlekłe zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych, a przecież w/w gorset opiera sie na tych stawach! Więc powstaje pytanie: czy w takim wypadku powinnam go nosić? Opinie moich lekarzy są podzielone. Reumatolog twierdz, że absolutnie nie, a specjaliści od rehabilitacji-że tak. Co zrobić? Jak to pogodzić? Błagam o radę, bo kompletnie nie wiem jak sobie pomóc i nie zaszkodzić... ;-( Czekam na mail\'a: anetapranczke1@wp.pl
Aneta 18 sierpień 2007
Wynik badania rezonansu magnetycznego (MR)
MR Kregoslupa ledzwiowego
Wynik (2007-08-18 11:09)
BadanieMR kregoslupa wykonanow sekwencji SE obrazachT1 i T2 zaleznych.
Zmiany zwyrodnieniowo-znieksztalcajacetrzonówkregów od Th9 do LI piersiowych pod
postacia nierównoscipowierzchni granicznychz guzkami Schmotla, osteofitówna
krawedziach trzonów i ognisk zwyrodnieniatluszczoweg().
Krazki miedzykregowe na tych poziomach oraz na wysokosci L5/S1 sa splaszczone o
obnizonym sygnale co równiezjest wyrazem zmian zwyrodnieniowych.
Na poziomie Th12/L1 widocznajest prawostronnprzepuklina krazka miedzykregowego
uciskajaca na worek oponowy.
Na wysokosci L5/S1 stwierdza sie obecnosc centralno-lewostronnejprzepukliny krazka
miedzykregowego z cechami ucisku na korzen lewego nerwu rdzeniowego.
Rezonans robiłam 18.08.2007. Kręgosłup boli mnie strasznie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Prosze napiszcie mi cos o tym i co robić Marta 504891486 ara10@wp.pl
Marta 22 sierpień 2007
Witam serdecznie.Właśnie wczoraj dowiedziałam się,że moja 11-letnia córka jest również chora na tę chorobę.Ortopeda zleciła rechabilitację i zwolnienie z zajęć z w-f na cały rok szkolny.Jeśli jest jakiś zestaw ćwiczeń,które mogłabym ćwiczyć z nią w domu to byłabym wdzięczna za ich udostępnienie.Z całego serduszka dziękuję.Mójemail toagnes.l@wp.pl
Agnieszka 23 sierpień 2007
Witam
szkoda ze choroba scheuermanna jest na ogół poźno rozpoznawana.obecnie mam 26 lat-a cierpię na tą chorobę od 15 roku życia. próbowałam się leczyc ale wszędzi uznawano że jestem za młoda na rehabiltację (że niby zajmuje miejsca osobą starszym)i moja postawa wygląda raczej mało ciekawie:(chciałabym sama wziąć się za siebie ale basem odpada bo nie umiem pływać:(byłabym wdziecza za jakiś zestaw ćwiczeń do samodzielnego wykonania w domu
pozdrawiam
Beata (beatrixs@tlen.pl)
Beata 25 sierpień 2007
WITAM,
Również cierpię na tą chorobę... Mogę napisać tylko tyle, że żyje się z nią bardzo ciężko, bo ciało narzuca mi wiele ograniczeń. Żeby zmniejszyć dolegliwości bólowe to polecam leżenie na plecach najlepiej na podłodze przynajmniej godzinę dzienne. Przy tym należy unikać siadania, bo wtedy kręgosłup jest najbardziej obciążony. Dźwiganie ciężarów jest wykluczone. Polecam pływanie na basenie szczególnie stylem grzbietowym-na plecach.I lekkie ćwiczenia rehabilitacyjne wzmacniające mięśnie wokół kręgosłupa. Aby wzmocnić mięśnie kręgosłupa szczególnie brzuszki. Żeby sylwetka wyglądała lepiej stojąc należy ściągać łopatki do tyłu. Wskazane też są spacery bez obciążenia, bo wtedy kręgosłup szybciej się regeneruje. Życzę wytrwałości w tej chorobie... Pozdrawiam
Paweł 31 sierpień 2007
witam bardzo ciekawy artykuł tez mam 2 guzki schmorla w górnej blaszce granicznej trzonu oraz zaburzenia kostnienia w tej chwili mam bardzo silne bóle nieraz nawet nie moge usiąśc. mam pytanie czy mogą byc takie bole od tych gózków bóle trwaja nieraz cały tydzien i wtedy też nie moge chodzić na ngi
iza 6 wrzesień 2007
hej...mam 21 lat i cierpie na ta chorobe.najgorszym problemem jest dla mnie to ze wzieli mnie do wojska i czasami musze zjadac 3 ketanole dziennie bo nie moge wytrzymac z bolu...staram sie o ponowna komisje lekarska ale minal juz ponad miesiac a ja nic nie zalatwilem bo lekarze wojskowi nie bardzo sie chyba mna przejmuja...pozdrawiam wszystkich..trzymajcie sie
jacek 8 wrzesień 2007
witam
mam 25 l, i dzis wlasnie dowiedzialam sie ze tez mam tą chorbę, ból jest nie do zniesienia, nie ważna jaka pora dnia boli i to bardzo,czy są skuteczne ćwiczenia, czy konieczna jeszt moze jakas operacja??
agi 8 wrzesień 2007
Odp.
Jak chcesz mieć szynę w plecach przykręconą do miednicy to proszę bardzo, możesz iść na tą operację... A czy ból minie to się okaże niestety już po operacji, bo z kosmetyką to też jest różnie, albo się uda lub nie.No i jest się kaleką do końca życia. Lepsze są ćwiczenia i basen od razu poczujesz się lepiej, oczywiście w ośrodku rehabilitacji... Pozdr.
Paweł 8 wrzesień 2007
Czesc,cierpie na ta chorobe juz ok.15 lat(tz.tyle boli mnie kregoslup)a dowiedziaem sie niedawno.Kocham cwiczenia ale niestety nic z tego bo to prawie we wszystkim mnie ogranicza!! szlak mnie trafia tym bardziej,ze pracuje jako ochroniarz i niestety musze zmienic profesje eh...Pozdrawiam i zyzce zdrowia.
krzysiek 12 wrzesień 2007
Witam:).od piątku dołączyłam do grona chorych na tą chorobę(Scheuermanna)- kifoza piersiowa,trzony kręgów o nierównych zatysach płytek granicznych ,z osteofitami na przednich krawędziach.Trzon Th7 klinowato obnizony.,wielopoziomowe guzki Schorla.
Mam 30 lat,prosze mi powiedzieć jak sie leczyć.Nie chciałabym na starość jezdzic na wózku inwalidzkim.Poza tym chce miec dziecko ,jaki to bedzie miało wpływ?
prosze o odpowiedz na emaila edinka77@wp.eu
Edyta 23 wrzesień 2007
witam serdecznie ,a czy ktokolwiek z was próbował kiedys terapii polem magnetycznym,przeciez pole dostarcza organizmowi budulca,tlenu.Wiem ze w wielu przypadkach kręgosłupa nie ma lepszej terapii aniżeli pole magnetyczne ,tylko bzdura jest przyjąc 10 czy 15 zabiegów.Jezeli chcemy się leczyc musimy o wile więcej tych zabiegów przyjąć, i uwirzcie mi to pomaga , ja akurat miałem dyskopatie i bez żadnej kinezyterapii wyleczyłem sie ,a stosowałem pole magnetyczne i dalej stosuje pole magnetyczne w okolicy lędzwi ( brałem zabiegii 3 miesiące dzien w dzien.porzyczyłem aparat do magnetoterapii od babci , i dalej go mam:)ale chyba wypada juz oddac :) ale aparacik jest spoko bo byłem na konsultacji u lekarza który chciał mnie operowac i powiedział ze narazie sie wstrzymujemy !!!kamien spadł z serca ,polecam pole i zainteresujcie sie tym pozdrawiam ! dawidook80@o2.pl
dawid 27 wrzesień 2007
Witam was wszystkich.Właśnie dziś byłam na kosultacji z moją mamą u ortopedy z tego co wiem bardzo znanego i bardzo dobrego.Jest to nasz druga wizyta.U mamy stwierdzono załamanie piątego i czwartego kręgu oraz wykryto guzek Schmorla.Po prostu bardzo cierpi z powodu bolącego kręgosłupa.Trwa to od 10 miesięcy.Chcę Wam powiedzieć jedno: BĄDŹCIE OSTROŻNI Z JAKĄKOLWIEK RECHABILITACJĄ A ZWŁASZCZA LECZENIEM ZA POMOCĄ POLA MAGNETYCZNEGO.NASZ ORTOPEDA STWIERDZIŁ ŻE NAJCZĘŚCIEJ TE ZABIEGI PRZYNOSZĄ ODWROTNY SKUTEK A WRĘCZ MOGĄ DOPROWADZIĆ DO KALECTWA.Czasami sami na własną rękę próbujemy ratować się wszelkimi metodami ale uczulam was by to, szczególnie konsultować z profesjolanym lekarzem.Moja mama czeka na hospitalizację i mam nadzieję że uda jej się z tego wyjść.Pozdrawiam wszystkich cierpiących.
katerina773@wp.pl
Kasia 11 październik 2007
to współczuje takiej konsultacji,ciekawe co zalecił?pole nawet nie ma jak zaszkodzic ,jezeli wogóle masz jakiekolwiek pojęcie o polu magnetycznym niskiej częstotliwosci, szkoda i pozdrawiam , a jak masz odwage tak sie wypowiadac to zapraszam napisz do mnie na maila ,bo to co ja przezyłem to był koszmar a pole mi POMOGłO rozumiesz ?POMOGłO !
dawid 15 październik 2007
Witam! ja równiez posiadam opis z TK który brzmi: w badaniu uwidoczniono w obrebie dolnych kregów piersiowych oraz kregów L( Th 11-Th12-L1-L2-L3-L4)guzki Schmorla. Najwieksze zmiany zlokalizowane sa w obrebie dolnej blaszki granicznej trzonu kregu L2 i dolnej blaszki granicznej trzonu kregu Th 12. Wokół guzków widoczny jest odczyn ostesklerotyczny.Obraz Tk odpowiada przebytej chorobie Scheuermanna.
Moje dolegliwosci od pół roku to nie ból plecow a czasem ucisk w klatce piersiowej i niestety najwieksza zmora jest lewa noga
nie moge siedziec , lezec, schylac sie, mam problemy ze znem budze sie co 1,5h z okropnym bólem nogi , jestem na L4 od 4 miesiecy , mam 28 lat i tryb pracy siedzacy co mam robic??
gosik_wp@interia.pl 16 październik 2007
moi drodzy... o tej chprobie i o tym ze ja przebylam dowiedzialam sie dpoiero dzis a mam 45 lat.Od co najmniej 15-stu lat narzekam na bole plecow... od paru lat bol jest ciagly o roznym natezeniu,czasem nawet z lozka nie moge sie podniesc... przeswietlenie wykazalo poglebienie lordozy ledzwiowej kregoslupa,zwezenie krazka miedzykregowego L3 L4- zalamania blaszek granicznych trzonow po przebyciu tej choroby oraz drobne osteofity na brzegach trzonow jak tez zmiany zwyrodnieniowe w stawach miedzywyrostkowych... Nie wiem co dalej mnie czeka... czy mozna to leczyc rehabilitacja czy tez gorset a moze operacja? Blagam niech ktos mi odpowie na moje pytania... moj adres > mmarzena2@poczta.onet.pl
maniak 26 październik 2007
witam

pomogę

jeśli ktoś posiada guzki Schmorla i ma z tym problem zapraszam na gg 6666606 (posiadam też ową chorobe ale już bólu prawie nie ucuje - wyleczyłem się prawie)
Sylwek 14 listopad 2007
dzień dobry :)dobrze,ze jest ktoś kto nam może pomóc i dowiedzieć się więcej o tej chorobie mam 15 lat wykryto u mnie pojedynczego guzka SHMORLA trzonu kręgu L1.Wiem o tym od dwóch dni.Co może doktor powiedzieć o tej chorobie i czy nie zaszkodzą mi zajęcia wf-u.Pozdrawiam
karolcia :) 22 listopad 2007
bardzo by prosiła o odpowiedz na emaila cyprinus@buziaczek.pl Pozdrawiam i z góry dziękuje :)
karolcia :) 22 listopad 2007
Czy mogłabym prosić o jakiś zestaw ćwiczeń które by poprawiły moją postawę lub chociaż poprawiły kondycję moich mięśni. Mam 24 lata a do tego prace siedzącą. Nie cierpię jeszcze na bóle kręgosłupa ale okrągłe plecy mam od kilku lat. Nie jest to duża okrągłość ale jest. Proszę o pomoc. Czekam na maila rudagabi@interia.pl Pozdrawiam
Gosiak 5 grudzień 2007
Witam. Mojego brata wzięli do wojska miesiąc temu - dostał kat.A. W jednostce okazało się, że nie może ustać na baczność dłużej niż 10 minut, bo drętwieje mu prawa noga i zaczynają boleć plecy. Na szczęście lekarz wojskowy tego nie zlekceważył i zlecił rtg. I okazało się, że to choroba S. Na komisji dostał odroczenie na 12 miesięcy i wraca do domu. Pokażę mu tę stronę, żeby wiedział, że nie jest sam. Chociaż z drugiej strony niektóre wypowiedzi nie są zbyt budujące. Nie wiem, czy się ucieszy na wieść, że ten ból po prostu nie minie. Pozdrawiam,
Marta 8 grudzień 2007
własnie jestem po rtg i napisaną mam diagnozę..obniżenie wysokości trzonów kr.piersiowych i lędżwiowych jak w zaniku kostnym.Drobneosteofity na krawędziach trzonów od Th6 do Th12.Kątowe ustawienie kosci krzyżowej ze sklerotyzacja stawów międzykręgowych Ls-S1,No nie powiem diagnoza nieciekawa i ból pleców okropny ale staram saie jak najwięcej chodzić i ćwiczyć na podłodze.Może macie jeszcze jakąś inna propozycje żeby mi pomóc i żebym nie było uciążliwa dla otoczenia.Pozdrawiam wszystkich cierpiących
alutka 12 grudzień 2007
jestem 5 mcy po operacji l5/s1 wraca bol nie tak drastyczny ale jednak. moze ma pa jakies cwiczonka na po operacji
tama66.pl3@wp.pl 16 grudzień 2007
witam mam 35 lat i 2 dni temu dowiedziałem się że mam tą chorobe lekarz ręce rozłożył i powiedzial że będę żył .... ale z bólami
nochal73 18 styczeń 2008
witam mam 23 lata i też zostałem dotknięty tą choroba.Wszyscy mówia ze sie garbie chociarz chodze na silke.Prosze o porade
arekk666@go2.pl 19 styczeń 2008
też uwielbiam siłownie chodzę tam b. długo , powiedzcie czy mogę dalej ćwiczyć z tą chorobą
nochal73 19 styczeń 2008
Mam 13 i cierpię na tą chorobę najlepsze na tą chorobę jest jeżdżenia na basen a jak nie pomoże to będzie potrzebna operacja
my 20 styczeń 2008
mam 28 lat-przedwczoraj sie dowiedziałam ze mam guzki-- kręgosłup boli mnie od ok roku--strasznie- żebra, łopatki, rano nie mogę się ruszać- najgorsze właśnie jest wstawanie z łóżka- wymachuje wtedy rękami nogami , kręce we wszystkie strony żeby mi kości postrzelały- bez tego nie mogłabym się ruszyć- a poza tym mam pracę siedzącą- 8 godz codziennie i praktycznie nie ruszam się od jakis 2 lat-- kiedys było inaczej....
MOJA PROŚBA-
napiszcie mi jakie ćwiczenia- bo nigdzie sie nie doczytałam- moze ktoś dostał juz na maila...
i ważne-- czy moge robić brzuszki i podciągać sie na drążku-jeżdzić na desce--- czy to nie szkodzi- proszę o pomoc
anemia7@op.pl 4 luty 2008
Witam z dużym zaineresowaniem przeczytałam artykuł, mój syn cierpi na tą chorobę, obecnie jest w senatorium, chodzi na basen na ćwiczenia, ale jak na razie nie widać dużej poprawy, a ma 15 rok i jest leczony od 12 roku był również 2 razy w szpitalu , mam teraz obawy co do córki ma 9 lat. Myślę , że tylko wytrwało w ćwiczeniach moze tu pomóc.
Kasia 20 luty 2008
Mam 29lat i też w dzieciństwie chorowałem na chorobe scheuermanna, zostały mi tylko sklinowacone kręgi. Mam pytanie: czy jeżeli będę czasami podnosił duży cieżar to mogę sobie pogorszyć wade????
Marek 25 luty 2008
Mam pytanie, moge ćwiczyć na siłowni z lędźwiową odmianą tej choroby? Mam 17 lat, to prawda ze jeśłi zaczne teraz ćwiczyć to ten problem z czasem zupełnie zniknie ??
MICHAŁ 6 marzec 2008
no to super przyjdzie nam zdychac w mekach, to co tu sie naczytalam to ;rece opadaja.zwariowac idzie ...... mam to samo schorzenie pozdrawiam
honorka 17 marzec 2008
Witajcie :), ja również łączę się z wszystkimi z poronną postacią szheuermanna! Mnie fizykoterapeuta powiedział żebym jadła dużo jogurtów i tego co ma dużo wapnia, również żebym nie dawała się nikomu masować, bo to może jeszcze pogorszyć dotychczasowy stan- zwiększyć ból (masować mogłaby tylko jakaś ekstra wykwalifikowany masażysta).

Nie smućcie się zbytnio tym schorzeniem, z tym da się żyć:), choć boli... Ja swój ból ofiarowuje Bogu za innych i ufam ze ON mnie wysłuchuje. Wiem że moją ofiarą pomagham innym. Zachęcam do takiego ofiarowywania Bogu swojego cierpienia, to daje siły do znoszenia bólu! Pozdrawiam ciepło :+). Trzymajcie się jogurtowej żywności ;)!
Życie jest piękne!
Agnieszka 5 kwiecień 2008
po 8latach odkryłem ze mam chorobę scheuermanna i nie wiem czy opłaca sie zaczynać ćwiczyć ??? ??? ???
cinek24635 23 kwiecień 2008
ból kręgosłupa towarzyszył mi od zawsze-nigdy się nie leczyłam, teraz mam 42 lata i zrobiłam sobie rtg w opisia mam: rozszczep tylnego łuku S1 -niewielkie boczne skrzywienie w odcinku lędzwiowym, co z tym dalej robić, czy juz zawsze będzie mnie bolalo?
Lidia 28 kwiecień 2008
Hello.Ja mam 27 lat,tez borykam sie z ta choroba.Cwicze na silowni,czasami chodze na basen,bol jednak jest i nie znika.Pytanie;jest mozliwa operacja,jezeli tak to deccyduje sie bez wahania...kasa nie gra roli...artides@op.pl
artides 17 maj 2008
Mam 45 lat. Choruję na S od dzieciństwa. Byłam rehabilitowana i na chwilę się zatrzymało. Jednak około 10 lat temu ruszyło z kopyta. Mam \"przerzuty\" z odcinka lędźwiowego na piersiowy, guzki i torbiele. Mam więc garba i wystającą łopatkę, nierówne biodra. Każdego roku spędzam kilka miesięcy w szpitalu na rehabilitacji i...dalej nic. Codziennie muszę brać Tramal, przynajmniej 200 g. Mówiąc prawdę, jest coraz gorzej, wyję z bólu, przeszłam na rentę i nie wiem co będzie za kilka lat. Masakra.
Pozdrawiam wszystkich:)
Kto chce pogdać, niech do mnie stuka:kleo0666@gmail.com
kleo 19 czerwiec 2008
witam, ja dzis sie dowiedziałam ze przechodziłam chorobe s cierpie od 15 roku zycia i dopiero dzis po drugim opisie rezonansu wyszło bo 4 lata wczesniej niby nic nie wyszło, a dzis i owszem, cierpie juz tak 17 rok i dopiero dzis wiem jak sie nazywa ta choroba , rzeczywiscie jak cwicze jest lzej chociaz na troche, ale zobaczymy jak to bedzie, w srode do lekarza (juz normalnego)po tylu latach... tylko ze juz za pózno troche..ale takich mamy specjalistów..niestety.
edi 21 czerwiec 2008
Witam! Byłem na komisji wojskowej w sprawie zawodowej służby wojskowej i wyszło, że miałem przebytą tę chorobę!!! Mimo , że nie mam żadnych dolegliwości i od 12 lat uprawiam kulturystykę, a oed 7 kolarstwo górskie, to dali mi kategorię N czyli niezdolny do zawodowej służby wojskowej. Dobre co, ćwiczy isę tyle lat, zdobywa się nieżłą sylwetkę i sprawność ponadprzeciętną i dają N. Oczywiście dalej trenuję z wysoką intensywnością i wszystkich także zachęcam do treningów!!
mister feeling 16 lipiec 2008
witam! kilka dni temu moja mama była na rezonansie magnetycznym i w wynikach tego badania napisano że obraz wygląda jak po poronnej chorobie Scheuermanna. Jeżeli ktoś mógłby mi napisać na e-mail czego moja mama powinna się wystrzegać i ewentualnie jakie ćwiczenia wykonywać to byłabym ogromnie wdzięczna. Mój adres e-mail to kniga123456@interia.pl
sylwia 14 sierpień 2008
od 4 lat cierpię na tą chorobę. mam 17lat ... 2 razy byłam w szpitalu na 4 tyg rehabilitacji ... w sumie nic mi to nie pomoglo.. zaczelam nosic elastyczny gorset ortopedyczny. niewiele, ale przynioslo efekty, kregoslup przestal mnie boleć. Powinnam wykonywac odpowiednie cwiczenia jakie pokazano mi w szpitalu, ale z powodu lenistwa zapominalam o tym albo mi sie nie chcialo.. teraz mam... moja wada sie utrwala i chyba juz nic nie moge z tym zrobic... sprobuje jeszcze. trzymajcie kciuki .. Na szczescie mam dlugie wlosy, ktorymi moge zaslonic moj kregoslup.. jestem pelna nadziei i zycze wszystkim powodzenia:))
ada 16 sierpień 2008
mam 33lata na badaniu rezonansu wykryto centralno lewostronna przepuklina krazka l4 l5 uciska worek ilewy korzeń nerwowy w zachyłku bocznym kanału kregowego lekkarze kieruja nie na zabieg jaka jestdroga po zabiegu jaki czas lerzenia
norbert 20 sierpień 2008
Witam.
Mam 26 lat, mam w odcinku ledzwiowym niewielkie lewostrone skrzywienie kregoslupa cos ok 30 stopni. Dowiedzialam sie ze przebylam chorobe scheuermana, na opisie rtg napisano, klinowate oniżenie wysokości trzonów kregów, nierówne blaszki graniczne, znaczne zmiany zwyrodnieniowe w okolicy tzronów. Znaczna kifoza piersiowa.
No i musze przyznac ze mam okragle plecy nierówna talie, ale najgorszy w tym wszytskim jest ból, utrudniajacy mi oddychanie, zatykajacy w odcinku piersiowym czasem w nocy nie moge sie przekrecic ani wziasc glebszegooddechu. Do tego klujące bóle promieniujace do bioder. Prosze o rade rehabilitacja mi nic nie daje. jem tabletki przeciwbólowe, czy tak juz bedzie do konca zycia? Prosze o rade
domini_25@o2.pl 4 wrzesień 2008
witam. Ja dowiedziałem sie o Lordozie odcinka lędzwiowego kregosłupa pare dni temu. mam skierowanie do poradni rehabilitacyjnej. objawami tej choroby były mocne bóle odcinka ledzwiowego, co wydawało mi sie ze to nerki. poszedłem do urologa- nerki zdrowe. ale mam dosyć wzmożone wydalanie moczu...czy to może być spowodowane tymi uciskami kregosłupa?Urolog Wysłał mnie na prześwietlenie kregosłupa. Wynik- Spłycona Ledzwiowa lordoza, oprócz tego mam rwe kulszowa( mocne bóle). mam narazie zastrzyki co wsumie to nic mi nie dają oraz tabletki przeciwbulowe co tez nic nie dają. Nieraz tak boli ze nie idzie wytrzymać...co mam robić? Rehabilitacje zaczynam po 20 września. Pozdrawiam
Daro 6 wrzesień 2008
Witam !
Artykuł naprawdę świetny , trafiłam na niego przypadkiem , kiedy szukałam czegoś o chorobie Scheuermanna , którą , jak się kilka dni temu dowiedziałam przeszłam mając lat naście... Obecnie mam 43 lata , bóle pleców nękały mnie już od dawna , dla przykładu w styczniu nie mogłam się zupełnie ruszać , schylać , podnieść szklanki z herbatą , no w ogóle koszmar ... Przyjaciółka poratowała mnie wtedy kilkoma tabletkami olfenu , który pomógł trochę , a lekarz do którego się udałam stwierdził , że skoro pomogło , to nic więcej nie potrzeba , diagnostyka też nie jest konieczna , takie bóle się zdarzają ... Dopiero teraz , gdy historia się powtórzyła znalazłam dobrego neurologa , zrobiłam rtg i okazało się , że są liczne deformacje , a takze guzki Schmorla , co świadczy , że chorowałam niegdyś na chorobę S. Jedyne co mogę teraz zrobić to ćwiczyć , żeby wzmocnić mięśnie , a te wtedy przejmują częściowo funkcję kręgosłupa . Zresztą ruszam się, jeżdżę na nartach , uprawiam nordic walking , który wszystkim gorąco polecam , bo wzmacnia mięśnie i jednocześnie odciąża kręgosłup ... Tyle, że trzeba uważać z rozgrzewką i ćwiczeniami rozciągającymi , wszystko robić na miarę swoich możliwości . No , a że boli , to prawda , że czasem trudno sobie z tym poradzić , nie można spać , siedzieć , czasem nawet oddychanie staje się problemem ... Ale nie ma innego sposobu , trzeba się ruszać , uważać na siebie , ale nie rezygnować z aktywności !
Pozdrawiam wszystkich zmagających się bólem , nie dajcie się !
Beata
Beata 16 październik 2008
Witam! super artykuł. bardzo mi pomógł... jakiś miesiac temu zacząl bolec mnie krzyż(lewy dolny odcinek kręgosłupa lędzwiowego) bardzo ostry ból pojawiał się po wzmożonym wysiłku(w moim przypadku był to mecz i inne sporty... poszedłem do lekarza który skierował mnie na prześwietlenie z którego wyszło że mam lekką skolioze kręgosłupa lędźwiowego oraz guzki schmorla na kregach od L1 do L4... udałem sie z tym do rehabilitanta(niezbyt miły starszy pan)powiedział on ze przebyłem chorobę S. i przepisał mi leki na rozluźnienie mięśni kręgosłupa oraz leczenie w postaci 20 dniowych ćwiczeń na wzmocnienie mięśni kręgosłupa w moim ośrodku zdrowia...chciałbym sie dowiedzieć czy bede jeszcze mogł uprawiac aktywniej sport bo narazie pół godzinny mecz jest dla mnie niemożliwy z powodu strasznie mocnego ostrego bólu... i jakie ćwiczenia lub czynności powinienem wykonywać a jakich powinienem sie wystrzegać? oraz czy takie dolegliwosci kiedykolwiek w stu procentach mijają? tu mój adres e-mail qriboy@gmail.com bardzo prosiłbym o pomoc bo sport jest dla mnie wszystkim...(mam 19 lat)
Michał 22 październik 2008
Witam! Mam problemy z kręgosłupem! Prześwietlenie kregosłupa wykazało odc C - lordoza szyjna spłycona, lekko zwężona przestrzeń między kręgowa C4-5 sugeruje możliwość chondrozy.Odc piersiowy kręgosłupa o pogłębionej kyfozie. Trzony kregów TH8 do TH12 klinowato kompresyjnie przypłaszczone z dużymi ostreofitami na krawędziach. Rehabilitacja nie przynosi żadnych rezultatów. Pewnie jest obecnie gorzej bo tego rodzaju choroby postępują. Nie wiem co robić i gdzie się udać. Może ktos da mi jakieś namiary na Łódź. Słyszałam że warto było by wykonać rezonans magnetyczny-ale skąd skierowanie. Czekam na pomoc! Pozdrawiam wszystkich cierpiących i ich opiekunów!Chory zdroweg nie zrozumie!Ale uszy do góry! mag123@onet.eu
Magdalena okolice Łodzi 27 listopad 2008
Mam pytanie co myślicie o darmowych masażach w Ceragemie? Czy mogą zaszkodzić?
Patryk 27 grudzień 2008
Ależ niektórzy głupoty pisza!
Ch. Scheuermanna nie da się wyleczyć! nie ma lekarstw chyba ze tabletki przciwbolowe ktore i tak nie pomgaja. Ch ta konczy sie w momencie skostnienia kregoslupa ok 21-24 r życia zalezy od plci ale potem robia sie z niej zmiany zwyrodnieniowe wiec zostaje sie z nia pogodzic i cierpiec tak jak ja ;P hehe zart
aha i Magnetronik nie szkodzi kto wogole takie głupoty pisze i ze ortopeda tak powiedzial szok no chyba ze kobita chorowala na inne schorzenie ktore jest przeciwwskazaniem do stosowania magnetroniku a niestety jakis \"fachowiec\" to przeoczyl ale chodzi sie do 2-3 lekarzy i konsultuje nie ma ludzi wszechwiedzacych!! pozdrawiam
Scheuermanka 17 styczeń 2009
Nie wiem co o tym sądzić.....Mam 42 lata,wykryto u mnie tą chorobę ok.12 lat temu.NIC Z TYM NIE ROBIĘ,wiem,że nie ma na to lekarstwa.Po prostu staram się oszczędzać kkęgosłup.Wprawdzie ostatnio daje we znaki ale zawsze mogę sobie zrobić zastrzyk z Ketanolu.Może,jak bardzo mi będzie dokuczać,to pujdę na jakieś masaże.Trzymajcie się!
Iwona 18 styczeń 2009
Mam 22 lata, jestem chory na SCHEUERMANNA i od wielu lat się leczę. Począwszy od ćwiczeń korekcyjnych, poprzez fizjoterapię i innego rodzaju zabiegi. Moje dolegliwości posuneły się do tego stopnia, że nie jestem w stanie normalnie, wyprostowany chodzić. Mam przykurcze nóg, klatkę piersiową tzw. bekę czy beczkę, w każdym razie solidnie zdeformowaną...
Niewiem co zrobić, mam przez to problem z prowadzeniem normalnego życia osobistego. Kobiety lubią wyścigowe auta, a nie facetów z wyścigowymi klatkami hiper aerodynamicznymi :).
A tak poważnie to kalectwo, po zajęciach na uczelnie mam problemy z wyprostowaniem się, nie mogę dźwigać, pracować w pozycji pochylonej i generalnie jestem strasznie smutnym facetem. Jeśli ktoś może mi powiedzieć co robić bo rechabilitanci nie bardzo to był bym wdzięczny
( ostatni powiedział \"chłopie kup sobie wózek inwalidzki, albo zrób coś z sobą...)
Michał W. 18 styczeń 2009
ty głuupia krowo ja juz cwiecze od czech lat i to samo mi powiedział lekaarzzz
slawek ns 19 styczeń 2009
do scheuermannki -też ten komentarz czytałem-kobitce ortopeda powiedział że pole szkodzi bo pewnie żałował kasy na zabieg,nie wiecie że oni maja limity,czym mniej dadzą skierowań na zabiegi tym większą premię dostaną.
anonim 20 styczeń 2009
Ja mam 23 lata. Kiedyś obsunęły mi się żebra, raz jedno, ale drugi już cały segment... Od tamtej pory (gdzieś od 3-4 lat) mam dolegliwości bólowe, które ostatnio się nasilały. Udałam się do lekarza i stwierdził,że mam niestabilność stawową i polecił rehabilitantkę, masażystkę... Mam tak, że codziennie będę nastawiana i codziennie byłoby co robić. Pani mi jednak powiedziała, że zbyt często nie mogę się nastawiać... Powiedziała także, że jest to jak w przypadku choroby Scheuermanna... Że powinnam ćwiczyć i chodzić na basen... Dzisiaj zrozumiałam, ze to coś poważnego......... :(((( Jak mogę sobie pomóc???? Jakie ćwiczenia stosować????? Przykro mi się zrobiło................................
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź!
Ewusia 2 luty 2009
ja mam 57 lat o chorobie scheuermanna dowiedziałam się kiedy miałam 53l.
i to przypadkowo kiedy cierpiałam na takie bóle głowy,że już jeden z lekarzy podejrzewał u mnie jakiś guz,chodziłam od lekarza do lekarza przez 3 lata zrobili mi rezonans magnetyczny głowy nic nie wykazało,wysłali mnie nawet do ginekologa żeby sprawdził czy to nie od przekwitania,ginekolog wyśmiał lekarza tego który mi kazał iść do niego i powiedział mi żebym poszła do neurologa ze swoim kręgosłupem bo on podejrzewa że bóle są od kręgosłupa.Znalazłam dobrego neurologa w gabinecie prywatnym po badaniu odrazu skierował mnie do szpitala na oddz.neurologiczny.Tam zrobiono mi wszystkie badania kręgosłupa,i wówczas wszystko wyszło.Lekarz u którego byłam prowadził mnie w szpitalu,po 7 dniach poczułam że żyję,normalnie słyszę,widzę bo już z tego bólu głowy to nawet myśleć nie mogłam ani rozmawiać z nikim,wpadłam w depresję,to ten lekarz doprowadził mnie do porządku,i bez rehabilitacji.Owszem powiedział mi że dobrze byłoby ćwiczyć ale sami wiecie państwo jak to jest.Praca dom,dzwiganie zakupów do domu wracając z pracy no kiedy ćwiczyć.Sama pojechałam do senatorium ale żebym nie wykupiła drugie tyle zabiegów to gówno by mi to pomogło.Najbardziej pomagały mi masaże.Spokój miałam ok.3 lat.Teraz znów mnie dopadło tylko już nie bół głowy tylko szyja,i barki ból do tego stopnia że nie pomagają żadne środki przeciwbólowe.Dziś właśnie wróciłam od swojego lekarza dostałam skierowanie do szpitala popłakałam się z radości że dostałam skierowanie bo wiem nawet jestem pewna że mi pomoże - to jest świetny lekarz,ufam mu.Dziś jestem w takim stanie że nie
mogę wziąć w ręce szklani z herbatą tak mnie boli kręgosłup szyjny z promieniującym bólem do barków,spać nie mogę,rano mąż mnie podnosi z łóżka -uwieżcie mi.Dlatego współczuję każdemu kto czuje to co ja.Jestem dobrej myśli że za niedługo napiszę do was jak się czuję.A na marginesie ja kręgosłup mam cały chory lecz najbardziej szyjny.
martusia.g. 3 luty 2009
Czytając to wszystko mozna pomyslec ze profilaktyka zdrowia i diagnostyka są w naszym kraju jest na poziomie pierwotniaków.A myślałem ,że tylko ja miałem z tym problem ,żeby się leczyć w naszym kraju ,trzeba mieć lekarską wiedzę Też mam z tym problem ,a moze miałem bo mam 30 lat i dowiedzałem się właśnie ,żę przeszedłem tą chorobę w młodości .Chyba nie mam zbyt wielu zmian zwyrodnieniowych ,ale ból towarzyszył częśto.Przez ten cały okres czynie trenuje i myślę ,że to w dużej mierze chroni przed zwyrodnieniami,także zalecenia zawarte w tym artykule dotyczące leczenia są pomocne.Mnie szczególnie pomogły ćwiczenia rozciągająco-rozlużniające np.streczing,czy tez czi-kung w przypadku którego odpowiednie rozlużnienie organizmu potrafiło(w moim przypadku)usunąć ból ,co prawda ,raz na krócej a raz na dłużęj,ale jednak.Pomogło to też zniwelować bóle podczas oddychania ,szczególnie w wysiłku i umożliwiło kontynuację treningów.Pozdrawiam i życzę dużo siły i wytrwałości.
krzysiek 15 luty 2009
O tej Chorobie dowiedziałam się niedawno. Mam 14 lat, moim życiem jest taniec. Nie wyobrażam sobie życia bez niego. Niedługo idę do Ortopedy , boje się że mi zabroni tańczyć. A taniec to dla mnie wszystko. Bardzo boli mnie kręgosłup, i odcinek szyjny ... Niewiem co mam robić, czasami chodzić nie mogę z bólu. Tańcze hip hop więc to taniec na zgiętych nogach, wiem. Choroba minie za kilka lat , ale do tej pory moje umiejętności gimanstyczne zanikną.
Lill 15 luty 2009
Witam
Obecnie mam 17 lat - o chorobie dowiedziałem się około 5 miesięcy temu. Wszystko zaczęło się od kifozy. Każdy wokół tylko mówił \\\"nie garb się\\\". Niestety, nie wiedzieli, że ta choroba zniekształca kręgi i każde wyprostowanie to zmaganie się z bólem i własnymi siłami :( I chyba niestety do końca pozostanę już z wystającymi plecami :( Po pojawieniu się bólów udałem się do lekarza, który stwierdził tą chorobę.... Jedyne zalecenie? Ograniczanie cukrów oraz zwolnienie z w-f, gdyż ból nie pozwalał na swobodne ćwiczenie.. obniżenie cukrów pewnie zalecił zpowodu mojej lekkiej nadwagi- mam 179 cm i przy wizycie ważyłem ok 84 kg, po pewnym czasie straciłem do 78, a aktualnie 80 kg. Nie dostałem żadnych ćwiczeń - jedynie zalecenia - basen i rower. I stąd moje pytanie - czy naprawdę zmiany w kościach są nieodwracalne? Czy można jakoś operacyjnie zmniejszyć kifozę? Nie chce już od młodości mieć szyi między barkami :( Czy jest jakaś nadzieja na w miarę \\\"normalny\\\" wygląd?
Patryk 20 luty 2009
Mam 50 lat i jestem juz po dwoch operacjach kregoslupa szyjnego,ostatnia operacja byla 4miesiace temu i musze wam powiedziec ze wcale nie jest lepiej jak przed,Jestembardzo czesto na Tramalu,neurochirulg powiedzial mi ze jak sie ruszy jedna cegielke to znaczy dysk to reszta sie obsowa ,nie napisalam ze mam juz 3 implanty (dyski).dlatego radze wam ze jezeli mozna jeszcze stosowac rechabilitacje cwiczeniowa robcie to jak naj dluzej,operacja to juz ostatecznosc i nie daje gwarancji ze bedzie lepiej.
Edyta 10 marzec 2009
Edyto masz też chorobe Scheuermanna czy tylko problem z odcinkiem szyjnym?
anonim 11 marzec 2009
Bardzo przepraszam moze duzo jest podobienstw do tej choroby ale napewno to nie jest choroba Scheuermanna.
Edyta 13 marzec 2009
witam.mam 40lat.od 3lat boli mnie strasznie i dokuczliwie kręgosłup.badanie rezonansem wykazało ;cechy pogłębienia kyfozy piesiowej .obecność licznych guzków schmorla w odc.środkowym i dolnym kręgosłupa ,przebyta choroba Sch.na wys. od D6 doD12 obecne są przewlekłe ,podwięzadłowe ,tylne przepukliny jąder miażdżystych .dominujące przepukliny to zmiany na wys. D11/D12 oraz D8/D9 i D9/D10
proszę o odp. Jola rypka123@vp.pl 17 marzec 2009
Masaże w CERAGEMIE to nie szachrajstwo.Pracowałam tam 2 lata i codziennie korzystałam z tych masaży.Czułam sie dobrze.Teraz mam prace siedzaca i chorobe Scheuermanna-jej poczatki.Czuje sie gorzej,o wiele gorzej niż gdy korzystałam z tych masaży.Nadmieniam,że tylko masowanie sie systematycznie może przynieść efekt i to nie 10,50 czy 100 razy.Tak długo jak to możliwe.Podczas pracy w Ceragemie widziałam wielu cierpiących ludzi,którzy stawali na nogi w jakiś cudowny sposób,a niejednokrotnie lekarze byli bezradni.Więc nie bać się i korzystać z tych masaży,ale trzeba wierzyć,bo wiara czyni cuda .Pozdrawiam.Ewa2
ewa2 19 marzec 2009
A czy gdy się ma tę chorobę to można jeżdzić konno. i czy jest coś na pozbyć się bólu
ągnieszka 31 marzec 2009
pytasz czy można zmniejszyć ból,są na to najróżniejsze sposoby,wszystko jednak sprowadza się do rozlużnienia,rozciągnięcia napiętych mięśni,i wzmocnienia ich.trzeba też utrzymywać prostą postawę ciała,pomocne są masażę,ćw relaksacyjne,rozciągające.W młodym wieku z pewnością leczenie się u lekarza.trzeba szukać sposobów,a te które są skuteczne bez przerwy stosować w życiu.ćwiczenia mogą stać się świetnym zajęciem,trzeba je polubić,bo do końca życia jesteś na to skazana,jeśli chcesz żyć na zadowalającym poziomie.
krzysztof 3 kwiecień 2009
dowiedziałem się po tomografii serca że mam gózki shmorla kręgów piersiowych czy mam się juz szykować na rentę inwalidzką czy jest jakaś metoda leczenia tej choroby . mam 38 lat. mój adres solon.boguslaw@interia.pl
bogfdan 9 maj 2009
Mam 17 Lat i własnie zrobiłem rezonans Magnetyczny okazało sie ze mam ta chorobe tylko zastanawiam sie czy bede mógł grać w piłke.To jest dla mnie bardzi ważne.
Kuba lat 17 12 maj 2009
Witam, dobry artykuł. Prosze zarazem nie ZAPOMINAC o diecie to bardzo wazne poniewaz nie bieze sie nic z niczego. prosze zwrócic ugagę na prace tarczycy, trzustki, jelit, watroby, odstawic wszystkie słodycze, napoje sztuczne jak pepsi i wszystkie pochodne (nie znam ich nazw bo nie uzywam). spozywać duzo wazyw nie przetwozonych, sokow prosto z owoców, sa różnego rodzaju suplementy itp. Nie spozywac smazonych potraw, drobiu za złotówke bo maja duzo hormonów, zato spozywac omege 3, olej lniany najlepiej nieoczyszczony, lub siemie lniane na swiezo zemlone ( poleczm paste dr Budwig). oraz jak w artykule ćwiczenia w tym basen (pływanie na plecach) najlepiej w wodzie nie chlorowanej, wziac serie akupunktury, su dzoku, refleksologi stóp - mozna samemu. a bedzie z pewnościa lepiej. Pozdrawiam serd. i życze zdrówka. Jak chcesz to podziel się efektami. Tonimar@tlen.pl .
Tak trzymaj Maćku.
Toni 14 maj 2009
czytam i stwierdzam ze nie ma na to zadnego lekarstwa...

http://www.fizjo.pl/fizjonet/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4333
bodziuu@tlen.pl 25 maj 2009
mam pytanie czy te chorobę można całkowicie wyleczyc??? czy zagraża ona w wiekszym stopniu naszemu życiu??
........ 30 maj 2009
prosze na odpowiedz na madziorek1306@wp.pl
.......... 30 maj 2009
Uważam,że najbardziej zachwalany basen przez lekarzy jest jedną z najgorszych form leczenia tej choroby.Każdy z nich poleca basen bo nie chce marnować limitów i kierować na rehabilitacje.Nurkowanie,żabka pogłębia lordozę natomiast kraul kyfoze,wskazany jest tylko styl grzbietowy.Z basenu można też przynieść masę innych chorób bakteryjno-wirusowych, chlor to trucizna nie tylko dla bakterii ale także dla człowieka.Pływanie to tylko dobra forma relaksu i zabawy.Jak już zgodzimy się na takie leczenie to tylko pod okiem dobrego instruktora,który ma zielone pojęcie na temat tej choroby,mój lekarz rodzinny nawet nie wie jak się pisze nazwę tej choroby,mam wrażenie jakby poraz pierwszy o niej słyszał.Najlepsze są ćwiczenia w przychodni pod okiem lekarza rehabilitanta,można też się dodatkowo udać na siłownię i spytać o poradę jakiegoś porządnego rehabilitanta sportowego albo fachowego instruktora jakie ćwiczenia może robić.Pamiętajcie nie róbcie nic na siłę,jak w trakcie ćwiczeń was bardziej boli kręgosłup to nie róbcie ich,wszystko trzeba dopasować do możliwości człowieka.Z zabiegów fizjoterapeutycznych polecam jakieś prądy,najbardziej mi pomogły diadynamik,czym silniejsze tym lepsze,wciąż mnie kręgosłup boli ale mniej,kupcie sobie lampe sollux i nagrzewajcie plecy,podczerwień wpływa na rozkurcze mięsni,poprawia przepływ krwi,smarujcie też się maścmi może też pomogą w walce z bólem,wypróbujcie też darmowe masaże w ceragemie może jakiś cud się stanie i kręgosłup się trochę wyprostuje ale trzeba temu dopomóc bo samo nic się nie zrobi.Śpijcie na twardym materacu,jaś pod głowę,nogi lekko ugięte w kolanach,poniżej łopatek,pod kyfoze kładcie pieluchy tetrowe albo ręcznik,jak ból się przez to nasili to nie róbcie tego.
Patryk 14 czerwiec 2009
Witam właśnie wczoraj się dowiedziałem że choruje na tą chorobe S.
Było to tak że na wakacjach skoczyłem do wody an \"główkę\" i po jakims czasie zaczołem oddczuwać bóle w plecach, czasami nie mogłem sie ruszyc itp. Lekarz powiedział mi ze mam guziki Schmorla na krawedziach trzonów Th8-Th12 i L3 oraz chorobę Scheuermanna.
I mam pytanie, jestem stolarzem i mam praktyki czy ta choroba zagraza mi nieukonczenia tego zawodu?Prosze o odpowiedz na te pytanie , z góry dziekuje :)
Pozdrawiam Erykos@vp.pl
Eryk 18 wrzesień 2009
Tak , wszystko to piękni eopisane, ale to wszystko kosztuje:)-zabiegi . Pracowac sie nie da bo boli, a za co sie leczyć? Sam juz mam dosc swej choroby i nie wiem co dalej bedzie. Pozdrawiam obolale kregi i glowy
Grzes 9 grudzień 2009
Opis artykułu jest dla mnie bardzo zadowalający
Patryk 18 grudzień 2009
witam, panie Macku proszę o kontakt email mój : isabel-35@o2.pl
Izabela 2 styczeń 2010
Witam wszystkich serdecznie.Moj maz wybiera sie do sanatorium ma dyskopatie na poziomie L5/S1 i guzki Schmorla w dolnej blaszce granicznej VL2 prosze o podpowiedz jakie sa najskuteczniejsze zabiegi.
Pozdrawiam armacia@wp.pl
danuta 9 styczeń 2010
nie wierzcie ,komuś,kto mówi,że nic sie nieda zrobic z tą choroba ,trzeba szukac sposobu na uporanie sie z tym ,a jak najmniej czasu tracic na narzekanie,majac 30 lat zaluje tylko ,ze wlasnie zbyt czesto narzekalem ,choc duzo takze czasu poswiecilem na cwiczenia
a gdybym go poswiecil wiecej wiem ,ze byloby lepiej
trzeba bez przerwy edukowac sie i wrecz żądać od lekarzy odpowiedzi ,niestety wiekszosc jest w tym temacie ospała,im wczesniej zaczniesz z tym doslownie walczyc ,brac się za bary ,tym lepiej .motywacja powinno byc twoje zdrowie=życie ,chyba że komuś nie zależy.wazne sa cwiczenia :rozluzniajace ,rozciagajace ,a wreszcie wzmacniajace mięśnie.znalezienie dobrego lekarza i co nie mniej wazne ,takie cos jak sluchanie swojego wlasnego organizmu czy \"leczenie daje efekt? jak nie to samemu trzeba to zmienic ,a wiecie dlaczego? bo taka instytucja w polsce jak lekarze rodzinni istnieje tylko na papierze ,przynajmniej w wiekszosci i jesli komus naprawde zalezy na sobie musi starac sie o siebie jak najlepszy lekarz.i jeszce jedno :nalezy cwiczyc takze jeśli sytuacja sie poprawia albo nie pogarsza sie ,ta choroba potrafi postepowac w podstepny sposob ,nie dajac wyrażnych objawów przez dłuższy szas ,lub dając objawy innych chorób ,nie należy wiec \"przysypiać\",ani sie załamywać ,to tylko spowalnia.Pozdrawiam ,dbajcie o siebie bo nasza kochana służba zdrowia ,niestety jeszcze przez wiele lat bedzie miała poważne problemy z profilaktyka zdrowia ,a to by bardzo pomoglo w leczeniu choroby scheuermanna i uratowalo wielu ludzi przed chronicznym bólem ,a niektórych przed kalectwem.Nie ignorujcie swego zdrowia
krzysztof2 9 styczeń 2010
mam pytanie:a mianowicie zaczne od historii mojego przypadku mam 23 lata nigdy nie mialam problemow z kregoslupem w wieku dorastania mialam robione rozne badania kregoslupa i wszystko bylo ok.zaczelo sie to od czestych migrenowych bolow glowy byly nie dowytrzymania zrobilam wszystkie badania nawet tomografie glowy bo mialam podejrzenie guza mozgu wszytko wyszlo wporzadku po roku do bolow glowy dolaczyly bole w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem moj lekarz rodzinny stwierdzil ze to wszystko od kregoslupa po paru miesiacach pojawily sie piekace bole plecow w okolicy lopatek dretwienie tylnej czesci glowy przechodzace po skroniach do policzkow oraz pojawiajacy sie momentami brak czucia w nogach dokladnie w gornej czesci nog az do kolan czy to rzeczywiscie ma zwiazek z kregoslupem?najbardziej obawiajace sa dla mnie te problemy z oddychaniem.boje sie bo pale papierosy w sumie niewiele ale dopoki nie zaczelam palic bylam od dziecka palaczem biernym.jestem przerazona nie umiem sie do tego przyzwyczaic.pomocy co to jest i jak sobie z tym radzic?
kaulka 29 styczeń 2010
dzien doberek!mam pytanie czy istnieja jakies cwiczenia ktore w jakims stopniu pomagaja zmniejszyc bol,lub pomoc w zwalczaniu guzka schmorlla.moj e-mail johannastad@htotmail.com
joanna 5 luty 2010
kaulka ,nie wiem czy zdjagnozowano u Ciebie chorobę scheuermanna ,ale ja miałem podobne objawy przy tym ,nie ignoruj swoich problemów nie staraj się tylko trwać w cierpieniu nic nie robiąc,Staraj się walczyć,to naprawde daje efekty,jeśli tak zrobisz ,to za kilka lat pogratulujesz samej sobie i uchronisz sie przed grożnymi nastepstwami chorób kręgosłupa,powodzenia!
krzysztof3 7 luty 2010
mam ta horoba jusz 10 lat niema leczenia hyba ze nowego krengosupa :) pszeprasam za mui polski ale jestem tylko 50% polakem trudno czeba dalei jehacz s tym www. web .... jak co napiszcie moze ktosz znaliazl NOWEGO KRENGOSUPA :) POZDRAWIAM (sopola)
sopola 1980 10 luty 2010
moja prosba: u 1c6 letniego syna zdiagnozowano poronna postac choroby scheurermanna. Czy wystarczyloby mu intensywne plywanie? Jaki styl jest wskazany, a ktorego powinien unikac? W jakim wymiarze dziennie powinien mlody czlowiek plywac, zeby byla szansa na poprawe? Dziekuje za rade:)
Joanna 8 marzec 2010
napewno pomoze ale som jakisz cwiczenia muszi pany zapitacz specialista dokladnie jaki i to bardzei pomoze nisz tylko plywanie ...
sopola1980 9 marzec 2010
nie dawno dowiedziałem się ,że mam chorobę S, przed tym ćwiczyłem na siłowni, ale lekarz ortopeda zabronił, czy mógłbym się dowiedzieć coś na ten temat? mój e-mail tomekhajduk7@o2.pl
tomek 10 marzec 2010
ja tez bardzo prosze o pomoc moze jakis specjakista mam 40 lat i postepujaca kyfoze a moj neurolog nie potrafi mi pomoc
wiolka 17 marzec 2010
ja tez bardzo prosze o pomoc moze jakis specjakista mam 40 lat i postepujaca kyfoze a moj neurolog nie potrafi mi pomoc
wiolka 17 marzec 2010
mam to chorobę i od roku noszę gorset plastkiowy od rana do wieczory a przy tym miałam już 4 gorsety gipsowe i widzę znaczną poprawę (plecy są proste) , sama wiem że ciężko jest wygrać z tą chorobę ale przy dużej pracy i siły jest to możliwe.Najlepszym wyjsciem jest noszenie gorsetu plastikowego i ćwiczena oraz silna motywacja aby próbować się prostować.Sama dobrze wiem że bez noszenia gorestu i dobrego lekarza napewno nie myślałam bym o tym że w kiedyś będe mogła wygrać z tą chrobą...Narzaie choć cały czas jezdzę do szpitala i noszę gorest jestem zadowola że z kazdym dniem jestem coraz bardziej prosta i juz sma potrafie utrzymac ta \"prostą sylwetkę\"kazdemu jak najbardziej tego życzę przy tej choroby.A jeszcze jedno cały czas odczuwam ból kręgosłupa mino ze nosze goresty..Jeżeli ktoś by się chcial odemnie coś więcej dowiedzieć to mój email asia172.92@o2.pl jak mozna walczyc z ta choroba bo sama wiem najlepiej na poczatku tez chocdzilam na cwiczenia na baseny ale jednak nic nie pomagalo nawet intesywne cwiczenia a teraz widze efekty mojej ciężkiej walki z ta chorobą no i oczywiscie dzieki dobrym lekarza ...
asia172.92@o2.pl 16 kwiecień 2010
Witam, jestem lekarzem położnikiem, chcę dobrze zaopiekować się Pacjentką, która jest w 8 tygodniu ciąży i ma chorobę Scheuermanna.
Wiedza podręcznikowa bez doświadczenia innych ludzi jest niewystarczająca. Proszę o sugestie i informacje związane z przebiegiem ciąży. Będę wdzięczny za kontakt z osobami, które były w ciąży.
z poważaniem - MS sarz@wp.pl
sarz@wp.pl 26 kwiecień 2010
mam 19 lat. Właśnie otrzymałam zdj rtg kręgosłupa piersiowego i lędźwiowo-krzyżowego.Pisze tam tak:
Esowate skrzywienie kręgosłupa w odcinku piersiowym z rotacją trzonów piersiowych i lędźwiowych.Guzki Schmorla płytek granicznych trzonów Th6,10,L5. Lumbalizacja kręgu S1, widoczna tarcza S1-S2-przejściowa. Proszę o odpowiedź jakiegoś specjalisty ponieważnie wiem co robić a ból jest niesamowity!:(
Żaneta 13 maj 2010
JA MAM PODOBNIE DZIŚ BYŁAM U LEKAŻA I MAM MIEĆ RECHABILITACJĘ I TY POWINNAŚ TEŻ PUJŚĆ NA TAKĄ RECHABILITACJE ŻEBY BÓL MINOŁ TRZEBA DUŻO ĆWICZYĆ ALE ODPOWIEDNIO ZEDNYCH PRZEWROTÓW , BIEGÓW NA DŁUGI DYSTANS !!!
DOMINIKA 1996 13 sierpień 2010
Stan po przebytym złamaniu kompresyjnym trzonu kręgu th 12 z jego klinowatym zniekształceniem. Drobne zmiany zwyrodnieniowe zniekształcające trzonów kręgowych w dolnym odcinku kręgosłupa piersiowego tak mam na zdjęciu i opis
Sabina 8 wrzesień 2010
Bardzo proszę- korzystajcie ze słownika ortograficznego, bo taka ilość błędów ortograficznych w jednym tekście jest niedopuszczalna!!!!!!!!!!!!!!!!
ela 23 wrzesień 2010
Witam,
osoba w rodzinie ma powazne schorzenie kregoslupa po przebytej chorobie Scheuermanna. Nie moze lezec, siedziec, dzwigac, nic. Ma tylko 20 lat i bardzo chcialabym mu jakos pomoc, bo widze jak cierpi i traci wiare na lepsze jutro. Prosze o nazwy jakis dobrych klinik, gdzie leczenie staloby sie latwiejsze oraz jakis zestaw cwiczen, ktore moglby wykonywac sam w domu i ktore usmierzylyby bol, chociaz troche.

Z powazaniem,


musia6@interia.pl
Oriana 7 październik 2010
tu nikt nie odpowiada na prosby, maile, wiadomosci. na nic. naweto osoby, ktore pisaly, ze moga udzielic jakas informacja.
Oriana 8 październik 2010
mam 26 lat od okolo 9 roku zycia czulam bol w odcinku piersiowym,moja mama niezadbala leczenie a teraz cierpie okropnie,na domiar zlego mam skrzywienie ledzwiowe...bol jest nie do zniesienia do tego nie dawno doszedl bol kregow szyjnych!!!O Chorobie scheurmanna dowiedzialam sie gdy poszlam na przeswietlenie,bol byl tak nieznosny ze musialam to sprawdzic no i lekarz stwierdzil to schorzenie...teraz mam 3 letniego synka ten bol uniemozliwia mi czasem wykonywanie z pozoru prostych czynnosci.NIEOBCE MI JEST ROWNIEZ DRETWIENIE PLECOW ORAZ PRAWEJ REKI...CZY Z TYM DA SIE COS ZROBIC
ANETA Z BYDGOSZCZY 11 październik 2010
SAMO WYCHOWYWANIE SYNKA PLUS TEN BOL...CZASEM TO MNIE PRZERASTA...
ANETA Z BYDGOSZCZY 11 październik 2010
ja tez mam ta chorobe czolgu szermana mam lufe wygieta to taki zart ale do zeczy dowiedzialem sie otym jak mnie polamalo w okolicy krzyza bul byl okropny dopiero po rtg ze mam guzki schmeurlla jak ja wyleczyc i czy bul bedzie nadal czy ustapi
tomasz z wawy 12 październik 2010
Witam widzę, że większość młodych osób ma podobne schorzenie tylko innych części. Jak również jak Aneta z Bydgodszczy urodziłam synka i po urodzeniu ból narastał, zaczeły się takie blokady ja tak to nazywam po prostu nie mogłam się ruszyć. Każdy ruch = się wielki ból. Dostałam różne tabletki na zmniejszenie sztywności kręgosłupa, chodziłam na masaże. Zrobiłam zdjęcie rtg lekarz stwierdził że mam skrzywienie i zwyrodnienia. I to na tyle!!! Miesiąc temu postanowiłam zrobić sobie badanie rezonansem magnetycznym i wyniku wyszedł guzek Schmorla. Teraz czekam na wizytę aby skonsultować ten opis. Z tego cvo tutaj czytam bardzo boję się opinii lekarza ale trzeba wziąć się w garść bo ból i sztywnienie kręgosłupa jest bardzo dokuczliwe. Pozdrawiam wszystkich
Mam pytanie do ogółu czy można się z tego wyleczyć ???
Mój e-mail agusia0085@wp.pl
Aga 28 październik 2010
mam pytanie -czy z ch.scheuermanna można uprawiać siatkówkę,czy też są jakieś przeciwskazania?
luki 24 listopad 2010
witam , podziele się moją wiedzą (choć jest niewielka , mam 22 lata i o chorobie dowiedziałem się rok temu)
a więc do 20 roku życia uprawiałem sporty , później praca jako kierowca , w wieku 21 lat poprostu szok ból ,

na chwile obecną bóle mam rzadko , byłem u niezliczonej ilości ortopedów jednak wszyscy mówili mi co innego (ich choroba nie dotyczy to na ciebie sraja 150zł za 5 minut rozmowy)

ćwiczenia wygladają tak , co 2 dzień na początek lekka rozgrzewka rąk mam na myśli \"młynek rękami\"
po czym robię pompki z jak najbardziej rozstawionymi rękami 3-4 serie po 6,8,10,12 powtórzeń
po rozciągnięciu mięśni klatki piersiowej używam ekspandor żeby wzmocnić mięśnie najszersze grzbietu. proponuje 2-3 serie \"w zależnościu od uciągu sprężyn\" poprostu żeby po ćwiczeniach było czuć plecy, następnie brzuch

tutaj rodzi się problem ponieważ nie każdy jest w stanie je robić a więc jeżeli masz możliwości proponuje \"półbrzuszki\" w żadnym wypadku pełne (juz nie wspomnie o maszynach i ławkach do brzuszków)
jeżeli będzie boleć to zaprzestać

Oczywiście jeżeli ktoś ma nadwage to też nie sprzyja.

Posta pisałem z moich obserwacji , po tych ćwiczeniach plecy bardzo rzadko mnie bolą

(jestem osobą która niema wykształcenia ani leczniczego ani żadnych doświadczeń z rehabilitacją)
krut 27 listopad 2010
Dziś się dowiedziałem że mam tą oto chorobę. Jestem w wieku 15lat. I mam pytanie czy ćwiczeniami którymi zalecił mi ortopeda można tą chorobe wyleczyć czy tylko zniwelować efekt bólu który jest niesamowity? Mam wykonywać ćwiczenia 2x dziennie po 30min. (Rozciagające, pomagające utrzymać prawidłową postawe). I ile taka rehabilitacja może trwać?
KoJoT 14 grudzień 2010
Witam piszę pracę na temat choroby. Bardzo bym prosiła o odpowiedz na kilka pytan.Starałam się jak najbardziej ograniczyc ich ilość by nie zajmować Panstwu czasu.Odpowiedzi proszę kierowac na adres email: nimi002@interia.pl. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.Dziękuję
1.Ile masz teraz lat/
2.Ile miałeś lat gdy Cie zdiagnozowano?
3.Czy występuje u Ciebie ból? a jezeli tak to czy uniemożliwia Ci on funkcjonowanie?
4.Czy prowadzona była rehabilitacja/
5.Jeżeli była to przez jaki czas?
6.Czy były stosowane jakieś zabiegi fizykoterapeutyczne lu masaż/
Z góry dziękuje
Dominika 14 grudzień 2010
Zdiagnzowana 11 lat temu, aktualanie 26 lat z potwornym bolem plecow, czekajaca na rezonans magnetyczny i dalsze leczenie. W miedzyczasie znalazlam dosc ciekawy artykul, plecam:
http://www.pzwl.pl/PDF/111_195.pdf
Celina 23 styczeń 2011
moja dziewczyna ma te chorobe i szukam dla niej jakis cwiczen, aby sama mogla sie rehabilitowac co mozecie polecic??? jakie cwiczenia sa najlepsze?
brzuszki?? pompki?? basen?? aerobik jakis czy cos???
prosze pomozcie

eis@wp.pl
kuba 24 styczeń 2011
Ja też mam tę chorobę i każdy lekarz mówił mi co innego, dopiero chyba 5 lekarz potrafił to zdiagnozować... Dobrze, że w ogóle poszłam do lekarza bo tak naprawdę nic mnie (jeszcze) nie boli i żyłabym sobie w nieświadomości jeszcze pewnie kilka lat.
Nie jestem żadnym ekspertem, bo dowiedziałam się o tej chorobie dopiero na jesieni 2010. Ale jeśli to komuś pomoże to napiszę to czego dowiedziałam się od lekarzy i rehabilitantów. Więc basen jest bardzo ważny, bo odciąża kręgosłup, relaksuje. Ja chodzę co tydzień na zajęcia z instruktorem, trwają godzinę i tam robimy ćwiczenia na wzmocnienie mięśni i rozciąganie kręgosłupa. A bez instruktora chodzę na basen 3 razy w tygodniu i pływam pół godziny. Chodziłam też na rehabilitację i niedługo znów będę chodzić, w sumie te ćwiczenia powinno się wykonywać codziennie, ale ja przyznam się że nie robię ich codziennie i to bardzo źle. Można kupić specjalne taśmy do rehabilitacji i wykonywać różne ćwiczenia, niektóre z nich są nawet na ulotce dołączonej do nich. Ogólnie każdy ruch jest wskazany żeby zbudować sobie \"gorset mięśniowy\", ale jeżeli coś boli podczas wykonywania ćwiczeń to nie róbcie tego dalej, bo to zły znak. Żeby rozciągnąć kręgosłup można robić \"koci grzbiet\". Masaże też są dobre, od razu łatwiej było utrzymać prawidłową postawę. I trzeba zawsze pamiętać o tym żeby się prostować. Można kupić pajączek albo coś podobnego.
To chyba tyle, wiem, że łatwo sobie mówić, a trudniej zrobić, bo ja nie wykonuję wszystkiego co zalecają lekarze, nie wiem dlaczego, może dlatego że jeszcze ból nie przyszedł i nie odczuwam jak bardzo poważna jest ta choroba. Pewnie ocknę się dopiero jak będzie za późno, przyjdzie ból, a ja wtedy będę chciała coś zmienić. No cóż, zobaczymy, ja na szansę wyleczenia mam jeszcze około dwóch lat. Życzę powodzenia wszystkim w walce, bo nie jest łatwo.
D 27 styczeń 2011
zdrowiaa zdrowia i jeszcze raz szczęścia ....o tej chorobie dowiedziałam się miesiąc temu iedy to lekarze niewiedzieli co mi jest heh czeka mnie rechabilitacja basen a w najgorszym przypadku operacja kuba nie zgodze się z tobą z tym kocim grzbietem .......mozesz sobie pogorszyć sprawe .powodzenia
doda 7 luty 2011
Dziś odebrałam wynik rezonansu, który zresztą sama prywatnie zrobiłam i niestety zajęty mam odcinek lędźwiowy z objawami neurologicznymi. Od lipca 2010 nie było jednego dnia bez bólu, po prostu pewnego dnia wstałam i kosmiczny ból. Od kilkunastu lat miałam problemy z dyskopatią z którą sobie doskonale radziłam z uwagi na skończony jeden z kierunków rehabilitację i wiele kursów terapii manualnej. Co prawda moje objawy dyskopatii czasem zachowywały się pod wpływem terapii nietypowo ale dawałam radę z tego wyjść. Od zawsze byłam osobą bardzo aktywną, sprawną, 10 lat prowadzę zajęcia aerobiku i jak mówią moi znajomi mam fioła na punkcie aktywności fizycznej. Mimo bólu 2xtygodniowo prowadzę aerobik, pływam na basenie i na rowerze stacjonarnym spędzam minimalnie 60 minut. Szukam osób z podobnymi objawami w odcinku lędźwiowym bo niestety jest to rzadkość i trudno coś znaleźć. Koszmarnie mój kręgosłup reaguje na pozycję stojącą i chodzenie. Idąc do sklepu udaję iż sprawdzam dolne półki kucając bo to przynosi chwilową ulgę.
jeśli macie jakieś doświadczenie to proszę o kontakt :
echoserca.bjainta@gmail.com
Beata 1 kwiecień 2011
Od mojego ostatniego wpisu minęło kilka godzin rozmyślań. Kilkanaście lat bardzo dobrze radziłam prowadząc intensywne sportowe życie.Z doskonałym efektem stosowałam metode MC Kenziego. Pech chciał, że 3 lata temu stwierdzono u mnie niedoczynność tarczycy i jak by tego było mało zaatakowała mnie bolerioza stawowa co mnie wręcz unieruchomiło. Od tego czasu z części ćwiczeń w zależności od zajętego stawu musiałam zrezygnować na jakiś czas i wiem, że to spowodowało iż od prawie roku walczę z dolegliwościami bólowymi które daje Schoerman. Stopniowo zaczęłam wracać do aktywności i pojawiały się minuty bez bólu, tak minuty. Skoro to mi minimalnie pomogło postanowiłam zwiększyć długość wysiłku i jest znów lepiej pojawia się nawet godzina bez bólu.
Ja osobiście mam problem z odcinkiem lędźwiowym z objawami neurologicznymi.
Podaje co mi pomaga.
Śpię na brzuchu z podkładką, w ciągu dnia staram się jak najczęściej usiąść i odciążyć kręgosłup, czy wręcz kucnąć. Każdy powinien w zależności od objawów szukać swoich pozycji jakie przynoszą ulgę. Zakupiłam koc elektryczny no którym też się rozluźniam. Mam sprzęt do masażu taki na kolumnie jak kobiety często widzą w salonach fitness. Na basenie intensywne pływam 45 minut. Na rowerze stacjonarnym zwiększyłam czas do 1,5 godziny. 2X tygodniowo prowadzę aerobik połączony z ćwiczeniami mięśni odpowiedzialnymi za gorset mięśniowy 60 minut z ćwiczeniami rozciągającymi. Masaż relaksacyjny jest też wskazany. Przy rowerze trzeba wybrać model z regulacją siodełka mam tu na myśli regulację odległości od kierownicy, tu tez trzeba takie ustawienie znaleźć aby mieć jak najlepiej dobrana pozycję.
Dziś wiem, że ruch jest jest jedynym ratunkiem i to, że tak mnie rozwaliło w ostatnim roku było spowodowane unieruchomieniem przez boleriozę i tarczycę.
Mogę się mylić w moich obserwacjach ale wydaje mi się iż dobrze to przeanalizowałam.
Jeśli macie uwagi piszcie: echoserca.bjainta@gmail.com
Beata 2 kwiecień 2011
POZDRAWIAM WSZYSTKICH CHORYCH !!! PASKUDNE CHORÓBSKO!!!
CIĄGNIE SIĘ LATAMI!!! A NAJGORSZE JEST TO ŻE NIKT CIĘ NIE ROZUMIE
WEŻ SIĘ ZA ROBOTĘ ,A CZŁOWIEK LEDWO ŻYJE!!!CO NALEŻY ZROBIĆ;
MAKSYMALNIE ODCIĄŻYĆ CHORY KRĘGOSŁUP!!!
CZYLI NIE WOLNO DŹWIGAĆ ALE TO NIC!!! ZALEŻY TEŻ JAKI STADIUM
CHOROBY!!! ALE DŻWIGAĆ I TAK NIE WOLNO!!!
NIE WOLNO JEŻDZIĆ NA ROWERZE !!!! TO DO BEATY!!!
ĆWICZENIA TAK ,ALE TRZEBA WIEDZIEĆ KTÓRE MIĘŚNIE WZMOCNIĆ,
A KTÓRE ROZLUŻNIĆ TAK, ABY NIE DOSZŁO DO PRZYKURCZY MIĘŚNI
CO DOPROWADZI DO POGORSZENIA LORDOZY I KIFOZY!!!
SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z DOBRYM REHABILITANTEM!!
CHŁOPAKI SIŁOWNIA NIE!!!
ZA TO BASEN, BASEN I JESZCZE RAZ BASEN !!!KRAUL,NA PLECACH TAK!!!
ŻABKĄ NIE WOLNO !!!
WIEM CO MÓWIĘ ,BO SAM TO PRZECHODZĘ !!!LATA ĆWICZEŃ REHABILITACJI!!!TRZEBA MIEĆ BARDZO SILNĄ WOLĘ !!
SZKODA ŻE, TAK MAŁO SIĘ MÓWI W POLSEC O TEJ CIĘŻKIEJ CHOROBIE!!
POZDRAWIAM WSZYSTKICH I WSZYSTKICH BEZROBOTNYCH KTÓRZY
NIE MOGĄ PODJĄĆ PRACY PRZEZ TO CHORÓBSKO!!!
TOMEK CZĘSTOCHOWA 16 kwiecień 2011
Witam!
Mam 20 lat i na jesieni wykryto u mnie chorobę scheuermanna. Przez zimę kiedy byłem dużo mniej aktywny fizycznie miałem lekkie objawy bólowe i uczucie zmęczenia pleców, teraz jednak kiedy zwiększyłem aktywność fizyczną rzadko zdarza mi się mieć zmęczone plecy. Byłem u lekarza ortopedy (podobno dobrego), stwierdził że moja kifoza ma 30-40 stopni i nie nadaje sie do operacji oraz powiedział mi on, że w moim wieku już nie wylecze tej choroby ponieważ przestałem rosnąć. Gdy pytałem o aktywność fizyczną: bieganie, rower, koszykówka powiedział, że jak najbardziej mogę sobie na to pozwolić. Zalecił mi jedynie chodzenia na basen. Co o tym sądzicie? Czy na prawdę mogę żyć jak wcześniej bez konsekwencji?
hartigan 8 maj 2011
hej, tez to mam. juz ok kilku lat, gdzie od 15 roku zycia to mam, a teraz mam 20, i zacząłem ćwiczyc. musisz wzmocnić mięśnie pleców, odpowiedzialne za trzymanie w dobrej pozycji kręgosłupa w odc piersiowym. wgl to całe plecy wzmocnić trzeba, basen jak najbardziej wskazany conajmnije raz w tygodniu. jeśli twój okres wzrostowy nie zakonczył sie jeszcze, co jest mozliwe bo do 21 roku zycia sie rośnie. to da rade to troche zniwelować. ale koniecznie trzeba regularnie cwiczyc, aby zapomiec pogłębianiu sie tego schorzenia. pozdro.
Mateo.
mateo 9 maj 2011
Czy może pan powiedzieć na czym polega operacja i jak się po niej żyje. Czy będę normalnie funkcjonował?
Klanskimu@interia.eu
Proszę o odpowiedz.
Marek z Lublina 15 maj 2011
Świetny artykuł, szkoda że o tej chorobie ludzie tak mało wiedzą, zresztą sama niedawno się o niej dowiedziałam.Mam zmiany zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów kręgowych oraz w obrębie pojedyńczych stawów żebrowo-poprzecznych i żebrowo-kręgowych.Widoczne guzki Schmorla w obrębie blaszek granicznych trzonów większości kręgów.Prace mam siedzącą po10 godzin dziennie(akordowa)tak mocno jeszcze mi nie doskwiera ponieważ biorę tabletki ketonal 10,ale jak długo, mam już45 lat, dziś byłam u ortopedy zapłaciłam 80złotych i nic ,Mnawet nie dał mi książeczki jak mam cwiczyć ruchowo i oddechowo.W dziecinstwie nie pamiętam żebym coś odczuwała.Mam podobno trochę schudnąć łatwo powiedzieć.Ma człowiek pływać ale jak pracuje to kiedy,nie ma człowiek nawet ani sił ani pieniędzy,wszędzie na baseny płacić kogo na to wszystko stać.Chciałabym aby ktoś zrobił jakieś spotkania jak sobie z tą chorobą poradzić . Pozdrawiam wszystkich a najbardziej tych którzy juz nie mają sił.
MAŁGORZATA T. 25 maj 2011
Czy ktoś zna dobrego neurochiruruga od naczyniak w kregosupie.Jestem z Wrześni wielkopolska.
łodek 3 czerwiec 2011
Czy od naczyniaka w kregosupie na odcinku Th10 piersiowy mogą dawać objawy bólu.Jak ktos ma taki przypadek to prosze o mejla.damianrzepka1@wp.pl
łodek 7 czerwiec 2011
WITAM PANIĄ MAŁGORZATĘ T.!!!
JAK PANI MOŻNA POMÓC !!!JAK PANI NIE PODAŁA ANI E-MAILA
ANI TELEFONU !!!JAKIŚ KONTAKT!!!
MOGĘ WYSŁAĆ PANI ZESTAW ĆWICZEŃ!!!
POZDRAWIAM CIEPŁO WSZYSTKICH !!!
TOMEK CZĘSTOCHOWA 11 czerwiec 2011
Czy przy naczyniaku w kregosupie piersiowym można wykonywac cwiczenia jakie. .
łodek 11 czerwiec 2011
Witam mam chorobe Scheuermanna i bardzo czuje kregosłup tak jak by mi strzelały kregi przy głębszym wdechu.Mam 19 lat chrobe wykryto ok 2lata temu.Będe pracował jako operator koparki bądź kierowca i bardzo czuje boł przy dłuzyszym siedzeniu w okolicy biodra.Bardzo nie podobają mi się moje plecy cały czas nad tym pracuje chodzę na basen i gimnastyke korekcyjną ale pomaga to na niedługi czas.Jestem z Sosnowca prosze o pomoc co mam robić bo nie mam od kogo zasięgnąc dobrej porady.
Tomek 22 czerwiec 2011
WITAM WSZYSTKICH TOMKÓW!!!KTÓRZY MAJĄ DZISIAJ IMIENINNY!!!
TOMEK Z SOSNOWCA!!!CHŁOPIE DAJ JAKIEŚ NAMIARY E-MAIL
NR.TELEFONU !!!MOGĘ UDZIELIĆ NIEZBĘDNYCH WSKAZÓWEK!!!
PIERWSZ TO NIE WOLNO CI DŹWIGAĆ!!!NALEŻY ODCIĄŻYĆ CHORY KRĘGOSŁUP!!!
ĆWICZENIA SYSTEMATYCZNIE CODZIENNIE!!!OCZYWIŚCIE ODPOWIEDNIE!!!BASEN JAK NAJBARDZIEJ!!!
POZDRAWIAM WSZYSTKICH!!!
TOMEK CZĘSTOCHOWA 22 czerwiec 2011
zegar92sc@o2.pl To mój E-Mail z góry dzieki za rady które mi podasz.Pozdrawiam
Tomek 23 czerwiec 2011
TOMEK Z CZĘSTOCHOWY DZIĘKI MAM JUŻ ZESTAW ĆWICZEŃ. NADAL BIORĘ KETONAL. REUMATOLOG SKIEROWAŁ MNIE DO SZPITALA NA ZROBIENIE WSZYSTKICH WYNIKÓW,WŁAŚNIE TA PANI DOKTOR DAŁA MI ZESTAW ĆWICZEŃ,FAJNA BABKA.MNIE I TAK MOCNO NIE BOLI,ALE CHYBA JESTEM KURCZE NAJSTARSZA,TO DOBRZE ŻE DORWAŁA MNIE TA CHOROBA W TAKIM WIEKU. TRZYMAJCIE SIĘ.POZDRAWIAM .
MAŁGORZATA T. 9 lipiec 2011
Witam! Też chorujęna chorobę S. czy mogę prosic o wysłanie do mnie na e-maila zestaw ćwiczeń, BARDZO PROSZĘ!!! Urodziłam 5-m-cy temu dziecko i z bólu poprostu zdycham!!! Zamiast żeby się cieszyć swoim maleństwem, czasami nawet nie mogę wstać z łóżka. Będę wdzięczna za każdą odpowiedź. Pozdrawiam.
iryna_malinowska@wp.pl
Iryna 8 sierpień 2011
witam mam pytanie odnosnie tej choroby mam 20 lat i przez ostatni rok cierpialem na depresje prawie nie wychodzilem z domu do tego zla dieta i calo nocne siedzenie przy komputerze spowodowalo to ze nabawilem sie skrzywienia kregoslupa i sie boje ze to ze sie zgarbilem moze byc wynikiem tej choroby , wczesniej nie bylem idealnie prosty ale nigdy nie zauwazalem u siebie jakies wady postawy rok temu na komisji wojskowej rowniez nic nie stwierdzono a teraz wyraznie kregoslup wygial sie w luk i nie wiem czy to wada postawy i moge jeszcze to jakos wyprostowac czy to nie odwracalne zmiany nie posiadam niestety zdjecia rtg w projekcji bocznej jedynie czolowej gdzie w opisie bylo wysokosc trzonow kregow wydaje sie byc prawidlowa nie wiem co to oznacza i jak moge sprawdzic czy mam ta chorobe ?
mate 17 sierpień 2011
Witam mam 37 lat i wykryto umnie naczyniaka kręgosłupa .Czy to coś poważnego i czy nacczyniaki mogą się wziąść z wysiłku?
Wiola37 17 sierpień 2011
witam. Mam pytanie: mam 19 lat i dopiero teraz poszłam do lekarza(sama zaniedbałam sprawę swojego zdrowia bo 1 wieku 17 lat iałam skierowanie) i stwierdził, że mam chorobę Scheuermanna. Mam zleconą fizjoterapię i chciałabym wiedzieć, czy to mi pomoże i czy będę mogła w przyszłości pracować jako nauczyciel. Jestem załamana bo nie chcę być kaleką:(
Bedę bardzo wdzięczna za odpowiedź na moje pyatania
Ania z łukowa 19 sierpień 2011
Do Ani z łukowa !!!
FIZJOTERAPIA BARDZO DOBRA !!! TYLKO ŻE POMAGA NA 2 3 TYGODNIE
POTEM BÓL ZNOWU WRACA!!!!
basen jak najczęściej ,systematyczne ćwiczenia oczywiście odpowiednie!!!
nie wolno dżwigać należy odciążyć chory kręgosłup,można też zastosować
gorset zależy jaki stadium choroby!!!mogę przesłać zestaw ćwiczeń!!!
Proszę podać jakiś kontakt e-mail ,nr.tel.
POZDRAWIAM CIEPŁO!!!CIĘŻKO DZISIAJ O ZAUFANIE NIEKTÓRZY BOJĄ
SIĘ PODAĆ ADRESU !!!!TO JAK IM POMÓC !!!
TOMEK CZĘSTOCHOWA 24 sierpień 2011
do Tomaka z Częstochowy. Wydaje mnie się, że jest ona bardzo zaawansowana a bóle mam od 2 tygodni i to nie zawsze. Boję się, że nie ma dla mnie ratunku. Mój e-mail karnawa@o2.pl
Ania z Łukowa 26 sierpień 2011
Do Tomka z Częstochowy.
Mógłby pan mi podać cwiczenia na kregosup piersiowy .NA rezonansie wyszlo mi kifoza piersiowa pogłebiona,Co dziennie odzcuwam ból w odc. piersiowym.
Włodek 1 wrzesień 2011
NIE MA SPRAWY PANIE WŁODKU !!!PROSZE PODAĆ E-MAILA!!!
TO POGADAMY!!!
POZDRAWIAM WSZYSTKICH CIERPIĄCYCH!!!
TOMEK CZĘSTOCHOWA 2 wrzesień 2011
Moja choroba była wykryta kilka lat za późno. Na leczenie było również za późno. Jedyne co pomagało tonie zadne cwiczenia a basen. Jeździłam na basen przez ok. pół roku. Przez ten czas plecy bolały na prawde sporadycznie, jedynie po cięższej pracy jak podnoszenie ciężkich przedmiotów. Wiem że to czasochłonne i kosztowne ale pływanie na basenie to najlepsza rehabilitacja przy tej chorobie. W tej chwili mam 28 lat, na leczenie jest za poźno, ale dolegliwości łagodznieją po ćwiczeniach wzmacniających mięsnie kręgosłupa.
Kasia 12 wrzesień 2011
NIEPRAWDA !!! NIE JEST ZA PÓŹNO!!!MASZ DOPIERO 28 LAT!!!
JA TEŻ ZACZĄŁEM LECZENIE W WIEKU 28 LAT!!!JEST DUŻO ,DUŻO
LEPIEJ!!!TYLKO TRZEBA WIEDZIEĆ GDZIE SIĘ LECZYĆ I JAK!!!
POZDRAWIAM!!!
TOMEK CZĘSTOCHOWA 12 wrzesień 2011
czy mogę też prosic o przesłanie tych cwiczen? bubi2000@o2.pl
Krzysztof 13 wrzesień 2011
THOMAS WYSIADLY FINANSOWE / Financial Company Inc
KREDYT CORPORATION
/ CEO: Mr.Tomas Wysiadly
Licencja &#8470;: 98.267
Data: 16 wrzesień 2011


Cześć

My name is Mr Thomas Wysiadly zrezygnowałem firmy brokerskiej, ale teraz prywatnych pożyczkodawców. I rozdawać pożyczek dla wszystkich kategorii osób, spółek, szkoły, kościoły, przemysł itp. daję kredytów po bardzo niskich i umiarkowanych cenach w wysokości 3%. Mam certyfikat, zarejestrowana i uzasadnionych pożyczkodawcy. Robię to, co przetargu moje świadectwo do żadnego z moich klientów przed transakcji. Robię to, bo inevictable fakt, że istnieje wiele fałszywych peope tam twierdzą, że są prawdziwe kredytodawców, a jednak nie są, a więc tych ludzi, co uczyni prawdziwy transakcji trudne dla nas do tego stopnia, że &#8203;&#8203;nie można nawet differenciate rzeczywistym wierzyciela z fałszerstwem . Nasza firma znana jest jako Mike Ellis finansowe / Lender Company Ltd.
Skontaktuj się z nami poprzez ten e-mail: tomas.wysl @ gmail.com

Kontakt do mnie z informacjami, jeśli jesteś zainteresowany:

imię:
Adres:
Numer telefonu:
Kwota potrzebna jako pożyczki:
Miesięczny dochód:
Cel kredytu:Z poważaniem.
Mr.Thomas
THOMAS WYSIADLY FINANSOWE / Financial Company Inc
E-mail: tomas.wysl @ gmail.com
Thomas Wysiadly 16 wrzesień 2011
Szanowny Panie / Szanowna Pani,

Nazywam się Thomas Wysiadly jestem emerytowanym maklera papierów wartościowych, ale teraz prywatnych pożyczkodawców. I rozdawać pożyczek do wszystkich kategorii osób firm, firm, szkół, kościołów, przemysłu itp. dam mój pożyczki na bardzo tanie i umiarkowane stawki 3%. Jestem certyfikowane, zarejestrowane i legit pożyczkodawcy. to, co robię jest to, że przetarg moje świadectwo do żadnego z moich klientów przed transakcji. Robię to ze względu na inevictable fakt, że istnieje wiele fałszywych peope tam twierdzą, że są prawdziwe kredytodawców, a jednak nie są, a więc tych ludzi, co uczyni prawdziwy transakcji trudne dla nas do tego stopnia, że &#8203;&#8203;nie można nawet differenciate rzeczywistym pożyczkodawca od podrobionego. Nasza firma znana jako Mike Ellis finansowe / Lender Company Inc
Skontaktuj się z nami poprzez ten mail: tomas.wysl @ gmail.com

Kontakt do mnie z informacjami, jeśli jesteś zainteresowany:

Imię i nazwisko:
Adres:
Numer tel.:
Kwoty wymaganej w pożyczki:
Miesięczny dochód:
Cel kredytu:Pozdrawiam.
Mr.Thomas
THOMAS WYSIADLY FINANSOWE / WYNAJMUJĄCY COMPANY INC
E-mail: tomas.wysl @ gmail.com
Thomas Wysiadly 17 wrzesień 2011
MAM 28 LAT I NIE DAWNO ZDIAGNOZOWANA CHOROBE S BOLI MNIE KREGOSUŁP W ODCINKU PIERSIOWYM I DO TEGO MAM PRZEPUKLINE TH 7 TH 8 JAKIE CWICZENIA MAM STOSOWAC JAK SOBIE POMC POZDRAWIAM WSZSTKICH
Pawel 17 wrzesień 2011
Do Tomka z Czestochowy Tomek jakie ćwiczenia proponujesz jak sobie pomogłes też mam 28 lat i słyszałem ze jest juz za pozno chorobe zdiagnozowano dopiero niedawno oczywiscie przebyta nigdy nie bolał mnie kregosłup do teraz do kogo sie udac moj rezonas widxiał neurolog powiedizał ze nie ma treagedii jeszcze do tego mam przepukline na th 7 t h 8 kilka guzków shmorla i nieznacznie obnizone trzony kregów th 7 th 9 od s
Paweł z Radomia 17 wrzesień 2011
Mam prawie 40 lat, chorobe S. zdiagnozowano u mnie jeszcze w szkole sredniej, 18 lat temu przyznano mi III gr. inw. na stale. Juz wtedy miałam duże przykurcze ramion i b. zgarbioną postawę. Dopiero od ok. 10 lat mogę korzystać ze specjalistycznej rehabilitacji 2 razy w roku turnusy w przychodni przez NFZ. Ale stan stopniowo sie pogarsza: ostatnie badania wykazały znaczne zwężenie tarcz międzykręgowych, drobne osteofity we wszystkich odcinkach kręgosłupa, sklerotyzacje biodrowo-krzyzowa. Doszło zwyrodnienie kolana prawego i problemy z utrzymaniem równowagi np. jadac na stojąco autobusem. W młodszym wieku unikałam cwiczen- korektywy, bo była prowdzona jeszcze starymi metodami np. z kijem od szczotki i na podłodze, które nie przynosily poprawy tylko bol. Obecne gumowe tasmy, pilki, wyciagi pomagaja mi się zmobilizować do cwiczen i zabiegi z fizykoterapii, których w \"młodości\" mnie nie stosowano. Ale ostatnio trafiłam do ortopedy, który stwierdził, że z wiekiem bedzie gorzej...Przepisalam sie do innego lekarza.
Agnieszka D. 18 wrzesień 2011
Panie Tomku czy mozna prosic o zestaw cwiczen ? moj mail bubi2000@o2.pl
Krzysztof 19 wrzesień 2011
Do Pawła z Radomia !!!Podaj e-maila to pogadamy!!!
CHCIAŁĘM ZAPELOWAĆ DO WSZYSTKICH!!!
WYSŁAŁEM PARU OSOBĄ ZESTAW ĆWICZEŃ ,ARTYKUŁY O CHOROBIE!!!
I NAMIARY DO SPECJALISTÓW OD KRĘGOSŁUPA!!!MOIM ZDANIEM NAJLEPSZYCH W POLSCE A DO TEGO STOSUJĄ ZIOŁOWY BALSAM Z BURSZTYNU KTÓRY ODBUDOWUJE CHRZĄSTKĘ KRĘGOSŁUPOWĄ !!!
JEDNAK ZA PRZESYŁKĘ POCZTOWĄ DO TEJ PORY NIKT MI NIE ZWRÓCIŁ!!!
NIEKTÓRZY WIEDZĄ O KIM MÓWIĘ!!!JAK TAK DALEJ PÓJDZIE TO PRZESTANĘ POMAGAĆ I ODPISYWAĆ NA E- MAILE!!!!
CO DO ĆWICZEŃ TO MAM JE NA KARTCE A4!!!MOGĘ WYSŁAĆ TYLKO POCZTĄ!!!
POZDRAWIAM WSZYSTKICH!!!
TOMEK CZĘSTOCHOWA 19 wrzesień 2011
do Tomka z Częstochowy.
Panie Tomku, czy ja również mogę prosić o zestaw ćwiczeń /u mego syna zdiagnozowano ch. S. około mieisąca temu, ma 13 lat/ - jo1@poczta.onet.pl
joaska 19 wrzesień 2011
maksymilian_85@tlen.pl podaje e mail
Paweł z Radomia 21 wrzesień 2011
z tego co czytałem i wywnioskowałem ta choroba nie postepuje w wieku dojrzałym czyli jakie zmiamy zdołala pozostawic takie zostają po prostu im mniej zmian zwyrodnieniowych spowodowanych choroba tym lepiej
Jarek 21 wrzesień 2011
Witam dzisiaj zawitałem do dobrego radomskiego ortopedy ze swoim wynikiem mr kreg piersiowego po przeczytaniu wyniku mr ortopeda stwierdził ze faktycznie przebyłem chorobe s ale nie wyrzadziła ona wiekszych zmian w moim kreg dotego mam przepukline na odcinku th 8 th 9 i to ona wywołuje bóle kregosłupa i spiecia miesni takze nie kazdego kto przebył chorobe s czeka ból zalezy jakie zwyrodnienia ta choroba pozostawi i czy zajda one za daleko u mnie jednak przepuklina daje po kosciach
Paweł z Radomia 21 wrzesień 2011
Mam 42 lata. Czytam te artykuły i z tego co u pisze to jest choroba dziecięca.. Od jakiegoś czasu boli mnie w kręgach piersiowych. Pierwsze zdjęcie uwidoczniły mi skoliozę i na krawędziach piersiowych pojedyncze osteofity. Zastrzyki bol przeszedł.. i tak przez jakiś czas... Po jakims czasie znowu ból sie nasilił i znowu zdjęcie a wtedy wykazało że mam skolioze ze spłyconą w dolnym odcinku kyfoza.. Neurolog stwierdziła ze to przez stres ten ból... Leki uspakajacie dała ( wcześniej miałam serie zastrzyków przeciwbólowych ) pomogły na jakiś czas. Teraz od początku września znowu ból się nasilił.. zastrzyki jedne drugie - przeszło -ale po tygodniu znowu ból nawrócił i to z dwojoną siłą.. Zdjęcie ponownie i znowu uwidocznione jest skolioa ze sniesioną fizjologiczną kyfozą. Tarcze miedzy kręgowe przypłaszczone klinowato odpowiednio do patologicznych krzywiżn. Pytam sie, co to jest?Czy ciągle będą mówić że ten ból to przez stres? bo ja oddychać nie mogę ani śmiać a pomoc w przezwyciężeniu tego bólu nikt mi nie pomogł. Jutro ide do rodzinnego lekarza ktora zdecyduje co dalej.. ale chciałabym cos wiecej na ten temat wiedziec.. czy ktos tes tak ma? Tez nic nie mogę dźwigać bo ból wtedy staje sie większy ...
Prosze powiedzcie cos na ten temat. Mam dość tego bólu !

Beata
Beata 3 październik 2011
DO BEATY!!!JAK NAJCZĘŚCIEJ BASEN !!!!STARAĆ SIĘ NIE DŹWIGAĆ
NAWET ZAKUPÓW!!!ĆWICZENIA SYSTEMATYCZNIE ODPOWIEDNIE!!
PROSZĘ PODAĆ E-MAILA PODAM NAMIARY DO SPECJALISTY OD
KRĘGOSŁUPA!!!NAJLEPSZY W POLSCE!!!
POZDRAWIAM!!!
POZDRAWIAM WSZYSTKICH KIBICÓW ŻUŻLA FALUBAZU ZIELONA GÓRA!!!WSPŁÓCZUJE RODZINIE CHŁOPAKA KTÓREGO PRZEJECHALI
POLICJANCI!!!
DLATEGO IDĘ NA WYBORY ALE ODDAJE GŁOS NIEWAŻNY !!!
STAWIAM KRZYŻYK NA WSZYSTKICH PO RÓWNO !!!
DOŚĆ OSZUSTWA!!!ONI MAJĄ LUDZI GDZIEŚ TO JA TEŻ MAM ICH GDZIEŚ!!!
POZDRAWIAM CIEPŁO!!!
TOMEK CZĘSTOCHOWA 4 październik 2011
do Tomka z Częstochowy !!!

mój e-meil
beataniegowska@wp.pl

ślicznie dziękuję !!!!!!!!!!!
Beata 5 październik 2011
Witam wszystkich od kilku godzin przeglądam internet w poszukiwaniu jakichś informacji na temat tego....dziadostwa bądźmy szczerzy, nie wyrabiam, bol wszedł mi w nogę i nie mogę wysiedzieć na zajęciach ani prowadzić auta ani stać, chodzić długo, przecież nie mogę leżeć cały dzień, noi właśnie dzisiaj z rtg dowiedziałam się ze miałam przebytą chorobę scheuermanna i kręgi nie wyglądają zbyt ciekawie. Chciałam zapytać jeśli ktoś wie coś na ten temat jak z tym żyć, co robić, czego nie i jak sobie pomoc to bardzo prosiłabym o pomoc i informację, będę wdzięczna, i pozdrawiam tak rozchwytywanego tomasza z częstochowy bo też jestem z okolic. Proszę o info i z góry dziękuję goldbeet@poczta.onet.pl
AGA CZ-WA 6 październik 2011
Witam wszystkich!!! Mam 28 lat. Ja też mam ten sam problem co większość z Was:(
Cierpię z bólu codziennie,w nocy jest najgorzej:( kręgosłup i mięśnie sztywnieją i ból jest nie do wytrzymania-Od dawna biorę lek DORETA...
Jest na tramalu,troszkę zmniejsza ból,ale to tylko na chwilę-Można zwariować! jak tu Żyć?!
Karinka 13 październik 2011
do Kariny !!!podaj e-maila dam CI namiary do specjalisty
od kręgosłupa!!!
Pozdrawiam!!!
TOMEK CZĘSTOCHOWA 14 październik 2011
Dla Tomka z Częstochowy!!!
karinatowpik@wp.pl
Z góry dziękuję,choć nie wiem co można jeszcze zrobić,byłam już na wielu rehabilitacjach i w zasadzie jest coraz gorzej:(
Pozdrawiam!
Karinka 14 październik 2011
Czytałam artykuły mam chorobę S ten ból to prawdziwy koszmar nie da się żyć mam 37 lat i 5 miesięcy temu poszłam do lekarza lek który biore to Nimesil pomaga na chwile i ból wraca przeszłam rehabilitację i lipa nic nie pomogło w styczniu mam wizyte i być może skierują mnie na operacje Jak ktoś taką przeszedł to napiszcie czy pomogło Proszę Pozdrawiam wszystkich kręgosłupowców
Anna 17 październik 2011
Witam.Mam 16 lat i chorobe Sch..(okolo 60 stopni).Cwiczenia juz nie pomagaja a stan sie nawet troche pogarsza.Bylem w senatrium,na basenach itp. ,lecz w tym wieku juz za pozno na poprawe...Mam olbrzymi kompleks na punkcie plecow...do tego kregoslup boli przy kazdym mniejszym wysilku ,nawet dluzszym staniu czy siedzeniu...Moim jedynym wyjsciem wydaje sie operacja...Jezeli znacie jakiegos dobrego specjaliste,chirurga,ortopede ktory by sie jej podial to bede wdzieczny za jakiekolwiek namiary [mam na mysli lekarza ,ktory zajmuje sie glownie leczeniem tej choroby ,jest dobry w tym co robi i zalezy mu na losie pacjenta...].Z gory dziekuje za wszelka pomoc.
Moj e-mail : patrykw1829@gmail.com
PS. DBAJCIE O SWOJE ZDROWIE ! [za nim bedzie za pozno].....
Patryk 17 październik 2011
Jeszcze jedno...Jezeli mieliscie zdjecie RTG i wasze kregi sa juz w ksztalcie klinu to pamietajcie ze cwiczenia,basen itp. maja na celu tylko zachamowanie
ich dalszego klinowacenia sie...nie ludzcie sie ze to wasz kregoslup naprostuje... bo sprobujcie zbudowac prosta wieze z takich klockow... nie da sie. Jezeli skrzywienie to jest przez was do zaakceptowania i mozecie z nim zyc to operacja jest wrecz niewskazana ale jezeli nie to operacja jest jedynym wyjsciem.Przepraszam za to co pisze ,bo nie sa to zachecajace slowa do cwiczen i nie rokuja zbytnio na przyszlosc i nie chce tez namawiac nikogo do operacji bo z nia wiaze sie duze ryzyko...ale chce zebyscie wiedzieli to czego nikt mi nie powiedzial...czego sam musialem sie dowiadywac,przez wlasne doswiadczenia zwiazane z ta choroba...
Pozdrawiam Patryk.
Patryk 17 październik 2011
OPERACJA TO OSTATECZNOŚĆ !!!
PAMIĘTAJCIE!!!
STARAJCIĘ SIĘ JAK NAJMNIEJ DŻWIGAĆ !!!BASEN JAK NAJCZĘŚCIEJ!!!
DO ANNY PROSZĘ PODAĆ E- MAILA !!!DAM NAMIARY SPECJALISTY
OD KRĘGOSŁUPA!!!
POZDRAWIAM!!!
TOMEK CZĘSTOCHOWA 18 październik 2011
Operacja to ostateczność OK zgadzam się ale ja już wszystkie możliwości wykorzystałam Mam wspaniałego lekarza nie chce go zmieniać Prosze napiszcie na czym polega taka operacja po jakim czasie dochodzisz do siebie najważniejsze czy po takiej operacji nadajesz się do pracy czy czeka mnie renta Zdaje sobie sprawe z tego że na pewno czeka mnie długa rehabilitacja Ale cholernie się boje operacji bo nigdy nie miałam Błagam napiszcie coś na temat operacji jej zalety i wady Pozdrawiam Anna z Torunia
Anna 19 październik 2011
TO JAK TEN LEKARZ JEST TAKI WSPANIAŁY TO DLACZEGO CI NIE POMÓGŁ!!!TYLKO JEST CORAZ GORZEJ !!!!JAK SAMA PISZESZ!!!
A TERAZ CIĘ KIERUJE NA OPERACJE!!!
JA TO WSZYSTKO PRZEŻYŁEM I MIAŁEM DOCZYNIENIA Z RÓŻNYMI
LEKARZAMI ,NEUROLOGAMI FACHOWCAMI ITD.
ZROZUMCIE LUDZIE !!! JEŻELI MACIE ZWYRODNIAŁY STAW KRĘGOSŁUPA ŻADEN LEK PRZECIWBÓLOWY TEGO NIE ODBUDUJE!!!
ANI ŻADEN MASAŻYSTA!!!JEDYNIE ROZLUŹNI MIĘŚNIE WOKÓŁ KRĘGOSŁUPA !!!GDZIE KRĘG UCISKA NA NERWY CO POWODUJE BÓL!!!

POMÓGŁ MI JEDEN CZŁOWIEK PAN STANISŁAW KTÓRY STOSUJE ZIOŁOWY BALSAM Z BURSZTYNU ,KTÓRY ODBUDOWUJE ZNISZCZONĄ
CHRZĄSTKĘ KRĘGOSŁUPOWĄ!!!POMÓGŁ JUŻ WIELU LUDZIOM!

JEDNAK PANI ANIA SIĘ UPIERA I NIE CHCE PODAĆ E-MAILA ,ŻEBY JEJ
PODAĆ NAMIARY DO PANA STANISŁAWA!!!NO TO TRUDNO !!!
PROSZE SŁUCHAĆ DALEJ SWOJEGO LEKARZA I IŚĆ NA OPERACJĘ!!!
OPERACJA JAK WYGLĄDA W CHOROBIE SCHEUERMANNA !!!ZALEŻY
JAKIE STADIUM CHOROBY!!!TAK ZWANE UWOLNIENIE PRZEDNIE!!!
A ZRESZTĄ NIE BĘDĘ PISAŁ JAK TO WYGLĄDA !!!
JESZCZE RAZ MÓWIĘ CHYBA JUŻ 20 RAZY !!!
PRZY CHOROBIE SCHEUERMANNA NIE WOLNO DŹWIGAĆ !!!
RUCH TAK ALE POZYTYWNY NP.BASEN JAK NAJCZĘŚCIEJ!!!
BĘDZIECIE DŻWIGAĆ BÓL BĘDZIE SIĘ NASILAŁ A STAN CHOROBY
POGARSZAŁ !!!
ZROZUMIANO !!!!!UPARTY NARODZIE!!!
I ŻADEN LEK PRZECIWBÓLOWY NIE POMOŻE !!!
TRZEBA SIĘ WZIĄŚĆ W GARŚĆ I TROCHĘ ZADBAĆ O SWÓJ CHORY
KRĘGOSŁUP!!!NIE DŻWIGAĆ ,SIEDZIEĆ PROSTO ,NIE PALIĆ PAPIEROCHÓW !!!LEKKA KURTKA NA ZIMĘ !!!CHODZI O WAGĘ !!!
NIE 15 KILOWA SKÓRA !!!BO MODNA!!!
JA TEŻ SIĘ LECZĘ !!!ALE JAK GOŚCIU PAN STANISŁAW POWIEDZIAŁ
CHŁOPIE NIE DŻWIGAJ !!!!TO NIE DŹWIGAM!!!!WYZYWAJĄ MNIE
OD NIEROBA !!!BO NIEROZUMIEJĄ !!!ALE NIE DŹWIGAM I JUŻ!!!
BO ZDROWIE JEST NAJWAŻNIEJSZE !!!A NIE TELEWIZOR 50 CALOWY
NA CAŁĄ ŚCIANĘ I FURA 12 LETNIA PEŁNO TYCH ZŁOMÓW PO DRODZE
JEŹDZI !!!WYPADKÓW 5000 LUDZI GINIE ROCZNIE !!!
A POTEM PŁACZ !!!A ILE ZŁAMANYCH KRĘGOSŁUPÓW !!!A REHABILITACJA JEST DŁUGA I CIĄGNI SIĘ LATAMI!!!
POZDRAWIAM CIEPŁO WSZYSTKICH!!!
TOMEK CZĘSTOCHOWA 19 październik 2011
Jak tu nie obciazac kregoslupa.Jak w szkole plecak 5 kg nosisz przez caly dzien.I nikogo nie obchodzi ze masz chory kregoslup.Albo w pracy...kazdy ma cie gleboko w d***....Tyle z mojej strony.Nawet siedzac w domu nie da sie nie dzwigac,bo zawsze cos trzeba zrobic.Praktycznie rzecz biorac przy tej chorobie to powinnismy lezec caly dzien w lozku i nic nie robic... taka prawda.
Patryk 19 październik 2011
Witam. Mam 16 lat. Ostatnio podczas gry w piłkę nożną wystąpił u mnie ból w dolnej części pleców. Po wizycie u lekarza zostałem skierowany na prześwietlenie po którym dowiedziałem się, że mam guzki schmorla. Kto może mi pomóc i co mam z tym robić ?
Dominik 26 październik 2011
Do Dominika podaj e-maila !!!dam Ci namiary do specjalisty od
kręgosłupa.Przy tej chorobie nie wolno grać w piłkę!!!
TOMEK CZĘSTOCHOWA 27 październik 2011
Zgadzam się z Patrykiem- jak tu nie dźwigać plecaka...a mam przypadek wraz ze skoliozą...już jak skostnieje kręgosłup to nie wyprostuje się go...a nie wszystkich stać na prywatne zabiegi...
A.Gosia 29 październik 2011
Witam serdecznie wszystkich chorych na Scheuermanna.
Mam 23 lata wykryto u mnie chorobę jak miałem 14 lat i się zaczęło.
Rehabilitacje ćwiczenia baseny gorsety cuda nie widy.
Pomagało na chwilę. Ból zawsze był i uważam,że zawsze będzie.
Od pół roku do całego Scheuermanna doszła przepuklina dyskowa.
Drętwienie nóg i rąk to standard każdego dnia.
Chciałbym Was się zapytać o 2 rzeczy:
1. Czy poddaliście się operacji i czy rzeczywiście dolegliwości bólowe ustąpiły
2. Czy macie niepełnosprawność jak tak to jakie grupy. U mnie stwierdzono lekki stopień. I od czego zależy różnica w przyznawaniu grup niepełnosprawności.

Pozdrawiam
Kacper 10 listopad 2011
Do Kacpra Pamiętaj operacja to ostateczność!!!
Podaj e-maila dam Ci namiary do specjalisty od kręgosłupa!!!
Napewno Ci nie zaszkodzi a tylko pomoże!!!
Masz dopiero 23 lata i dużą szansę na wyleczenie!!!
Staraj się nie dźwigać!!!basen jak najczęściej!!!
TOMEK CZĘSTOCHOWA 10 listopad 2011
Hej Tomku!
Mój email jaguar2512@wp.pl
Pozdrawiam i czekam na kontakt
Kacper 10 listopad 2011
Tomek jakim cudem może to Kacper wyleczyć w wieku 23 lat, gdy kręgosłup już skostniał?!A ból zawsze będzie-czasami mniejszy. Mnie tylko ćwiczenia zaszkodziły, bo pogłębiła się u mnie skolioza(źle dobrane);(
A.Gosia 13 listopad 2011
Do Gosi ,oczywiście ćwiczenia powinny być odpowiednie, złe dobrane
ćwiczenia prowadzą do przykurczy ,do pogłębienia kifozy i lordozy !!!
Podaj e-maila dam Ci namiary do specjalisty od kręgosłupa,skoliozę
też leczy!!!
Pozdrawiam !!!
TOMEK CZĘSTOCHOWA 13 listopad 2011
W przyszłym tygodniu mam operację na przepuklinę dyskową.
Później trochę odpoczynku i i zaczynam rehabilitację ponieważ w moim przypadku przepuklina tworzy się od złej postawy ciała na, która wpłynął w dużym stopniu Scheuermann.
Kacper 14 listopad 2011
Witam wszystkich serdecznie ! Od miesiąca jestem na zwolnieniu ,z powodu bólu.miałam zrobiony rtg kręgosłupa ,a opis wygląda tak : skolioza prawowypukła w odcinku Th6-L2,z pogłębieniem kryfozy,w dolnej połowie odcinka piersiowego,ze szczytem wygięcia na poz.Th11,z klinowatym obniżeniem trzonów. Osteofity na przednich krawędziach trzonów. Mam prawie 49 lat (brakuje miesiąca). Przyznaje że nie wiem co myśleć !? Jestem jak analfabetka lub niewidoma ! Co mnie czeka ?Zadaję ,sobie pytanie !Do ortopedy jestem zapisana 30.11.2011r. Poza tym głupio mi chodzić do lekarza po następne zwolnienia ,ale do pracy się nie nadaję. Bo jak trochę postoję,lub posiedzę,albo się nachylam chwilę dłużej to mnie bardzo boli. A trzeba wam wiedzieć ,że pracuję na produkcji i nie ma takiej możliwości,żebym sobie odpoczywała ! POZDRAWIAM ! I CZEKAM NA MĄDRE SŁOWA
DOROTA H. 15 listopad 2011
Tak to jest prawda !!!Przy tej chorobie, zależy jakie stadium choroby
praktycznie człowiek nie nadaje się do pracy!!!stać za długo nie wolno,
siedzieć też,jeździć samochodem ,pracować fizycznie wykluczone!!!!
To jest bardzo ciężka i poważna choroba!!!A nasze państwo nie robi nic
żeby pomóc człowiekowi !!!Człowiek pozostaje zdany na siebie bez prawa
do zasiłku chorobowego ,albo renty!!!!Pracować nie może ,tym bardziej że
bezrobocie duże i to zdrowy jak byk nie może znaleść pracy ,a co dopiero
tak poważnie chory człowiek!!!!To co ma robić!!!?A prezesika to nie obchodzi cwaniaczka !!!bo nie zrozumie dopiero jakby jego połamało
to by zrozumiał!!!

Do Doroty podaj e-maila dam Ci namiary do specjalisty od kręgosłupa!!!
staraj się nie dźwigać ,basen jak najczęściej!!!!Prawdę mówiąc w ogóle nie
wolno dźwigać należy max.odciążyć chory kręgosłup!!!
Pozdrawiam wszystkich !!!!
TOMEK CZĘSTOCHOWA 16 listopad 2011
Do Tomka. Mój e-mail to michalski95@wp.pl . Za wszelkie porady będę bardzo wdzięczny.
Dominik 10 grudzień 2011
Pan Tomek z Częstochowy to chyba jest mistrzem narzekania . Jak sobie wyobrazasz zarbiac nie pracując ???? to nie jest mozliwe . Moze Twoi rodzice leza na kasie i możesz sobie na to pozwolic , ja na pewno nie . Tez mam tą chorobe i nie mogłem wytrzymac przy pracy fizycznej z bólu ale teraz jest coraz lepiej bo robię cwiczenia wzmacniające plecy a takze martwy ciąg , który przy prawidłowej technice przynosi niesamowite efekty,
Krzysztof 19 grudzień 2011
Panie Tomku a wiesz dlaczego martwy ciąg ???? Aby rozbudowac miesnie otaczające kregosłup i aby uzyskac nawyk prostych plecków .Przeciez normalnie jesli cos dzwigamy to robimy koci grzbiet . Prawidłowo jesli cos podnosimy musimy ugiac kolana , trzymac prosto kregosłup i podciągac ciezar blisko ciała.
Kryzsytof 19 grudzień 2011
Martyw ciąg przy tej chorobie!!!!?nie polecałbym!!!Panie Krzysiu
wręcz bym zakazał!!!nie wiem kto Panu doradził ,lepiej iść na basen!!!
Przy tej chorobie należy wiedzieć które mięśnie wzmocnić a które rozluźnić ,aby nie doszło do przykurczy i pogorszenia choroby!!!
wzmocnić mięśnie kręgosłupa ,jak najbardziej ale ćwiczenia odpowiednie
i systematycznie ,basen bardzo dobry!!!,ale nie martwy ciąg!!!
Jeżeli Pan Panie Krzysiu twierdzi, że można pracować fizycznie przy tej
chorobie to powodzenia tylko jeszcze zależy jaka praca!!?
np.jeździć taką na budowie ,przy kostce będzie Pan walczył z bólem
i tyrał dalej ,rok ,dwa, aż dojdzie do takiego stanu że choroba rozłoży Pana na łopatki i naprawdę nie będzie Pan w stanie pracować!!!
i co wtedy czas się znajdzie na leczenie !?radził bym zadbać o kręgosłup
basen ,basen i jeszcze raz basen !!nie dźwigać w miarę możliwości !!!
Panie Krzysiu proszę podać e-maila dam namiary do specialisty od kręgosłupa!!!
Pozdrawiam!!!
TOMEK CZĘSTOCHOWA 21 grudzień 2011
Witam. Jak zamaskować garby?
Miro 22 grudzień 2011
Panie Tomku jestes poprostu uparty , nie słuchasz innych tylko masz swoje zdanie . Byłem u 3 ortopedów i powiedzieli mi tak : ze trzeba cwiczyć , brac tabletki przeciwbólowe i do bólu sie przyzwyczaic , nic wiecej na ten temat. Potem byłem u lekarza rodzinnego i powiedział ze najpierw rehabilitacja a potem powoli zaczac siłownie ale najpierw w obecnosci instruktora no i tak zrobiłem. Panie Tomku na basen chodzilem 2 miesiace , ale byly słabe efekty , godzine po basenie nie bolało ale pozniej znowu zaczelo bolec , a przeciez stracciłem na karnet 500 zł plus dojazdy drugie 500 zł. Teraz robie codziennie cwiczenia wzmacniajaco - rozciagające plecy i co trzec dzien martwy ciąg po 4 miesiacach sa bardzo duze postepy . Kiedy biore głeboki oddech nic mnie nie boli a kiedysa to by mi kregoslup rozerwalo . no i moja postawa sie zmieniła bo sie nie garbie
Krzysztof 25 grudzień 2011
Do Pana Tomka z Czestochowy mam 33 lata i te same problemy z kręgosłupem co wszyscy bardzo proszę o namiary do dobrego rehabilitanta z góry dziekuje mój e-meil marcimpx@op.pl
Marcin 28 grudzień 2011
Mam 20 lat i od dwóch lat męczę się z tą chorobą. Może ktoś wie czy istnieje jakiś silny lek przeciwbólowy który podziała bo przez ból kręgosłupa czasem nie mogę nawet chodzić. Ból pojawia się nawet podczas wykonywania prac, ćwiczeń przy użyciu samych rąk, a co tu dopiero wybrać się gdzieś do pracy fizycznej(chcę zacząć niedługo pracę na ręcznej myjni samochodowej). Byłem u lekarza, brałem jakieś tabletki które nie podziałały, wykonywałem różne ćwiczenia, byłem na rehabilitacji i wszystko na nic. Prosiłbym aby ktoś kto też walczy z tą chorobą doradził mi jak postępować i czy są jakieś silne leki przeciwbólowe. Pozdrawiam
Piotr 6 styczeń 2012
Do Piotra podaj e-maila dam Ci namiary do specjalisty od kręgosłupa!!!
Pozdrawiam!!!
TOMEK CZĘSTOCHOWA 7 styczeń 2012
Mój mail ssj5goku666@gmail.com
Piotr 7 styczeń 2012
Witam mam na imię Olga i również przebyłam tą chorobę ;/..mam 19 lat i pierwsze bóle ukazały się dwa lata temu tylko że nie były aż tak silne jak teraz..wcześniej się uczyłam i normalnie ćwiczyłam na w-fie i nie miałam żadnych dolegliwości..zaczęły się dopiero jak poszłam do pracy w sklepie..widocznie za dużo dźwigałam na kręgosłup ale tylko dzięki temu odkryłam tą chorobę..żadne leki i ćwiczenia nie pomagają..z tym bólem nie da się żyć..każdy twierdzi że symuluję a to nie prawda..i najlepsze jest to że przez moją szefową dostałam wezwanie na komisje..obawiam się że oni też stwierdzą że nie ma podstaw abym była na zwolnieniu..mi się wydaje że osoba która nie przebyła tej choroby nie wie co to ból..jestem młoda i nie chcę do końca życia być nieudacznikiem..doradźcie co mam robić bo już nie mam siły..a nie chcę do końca życia łykać tabletek przeciwbólowych które nie dają żadnego efektu..przez te bóle nie można normalnie funkcjonować..no i powiem jeszcze na koniec że niedawno znalazłam się na pogotowiu bo w nocy złapał mnie tak silny ból, że nie mogłam oddychać..dostałam skierowanie do szpitala no ale niestety mnie nie przyjęli bo lekarz dyżurujący stwierdził że to przez \"gazy\" albo \"kał\"..ja się pytam co mają wspólnego jelita z kręgosłupem? no ale taka jest rzeczywistość i ci lekarze \"specjaliści\"..:/
Olga 19 styczeń 2012
Do Olgi podaj e-maila dam Ci namiary do specjalisty od kręgosłupa!!!
staraj się nie dźwigać ,przy tak silnych bólach nie wolno w ogóle
dźwigać !!!maksymalnie odciążyć chory kręgosłup!!!basen jak najczęściej!!!żabką przy tej chorobie nie wolno pływać!!!kraul ,na plecach
naucz się spać na wznak na plecach!!!ćwiczenia odpowiednie !!!
leki przeciwbólowe nic nie pomogą!!!już kiedyś tłumaczyłem
na czy polega ta choroba!!!między kręgami jest dysk ,ta choroba powoduje degradację
utratę wody dysku ,dysk traci swoją elastyczność zmniejsza swą objętość!!
porównam to do piłki,żeby było jaśniej dlaczego nie wolno dźwigać!!!
między kręgami jest zdrowy dysk ,czyli napompowana piłka!!!
przy tej chorobie dysk jest zwyrodniały ,czyli między kręgami przebita piłka ,flak!!!przestrzeń między kręgami się zmniejsza co powoduje ból!!!
na dodatek choroba powoduje uszkodzenie kręgów ,ponieważ jądro miażdżyste dysku wtapia się w gąbczastą strukturę kręgu powstają tzw.
guzki schmorla!!!
dlatego ortopeda Pana Krzysia mówił żeby brał leki przeciwbólowe i do
bólu się przyzwyczajał!!!to co to za ortopeda Panie Krzysiu !!!
po to się człowiek leczy ,żeby się wyleczyć i bólu nie cierpieć !!!a nie
przyzwyczajać się do bólu!!!ale Pan Krzysiu e-maila nie podał i mówi
że martyw ciąg jest bardzo dobry!!!może jeszcze spacer farmera!!!
tak więc się zastanówcie czy dźwiganie jest dobre przy tej chorobie!!!!
Pozdrawiam wszystkich chorych!!!


TOMEK CZĘSTOCHOWA 20 styczeń 2012
Mam ta chorobe nie bd cwiczyl jak bog mi tak dal to tak bd mial moze w nastepnym zyciu edzuede lepiej z teraz bede robil wszytko jak normalny czlowiek jebie mnie ta choroba bede dzwigal uprawaial sport I mnie to wali
james 22 styczeń 2012
Mnie tez waliło do czasu, pojechalem za granice 6 miesiecy i po plecach teraz2 miechy w domu i boli dalej !
zipo 25 styczeń 2012
Do Zipo podaj e-maila dam Ci namiary do specjalisty napewno Ci nie zaszkodzi a tylko pomoże !!!

DO WSZYSTKICH KTÓRZY DAJĄ WPISY PODAWAJCIE E-MAILE!!!!!
JEŻELI OCZYWIŚCIE CHCECIE PORADY !!!

NIE BĘDĘ DO KAŻDEGO Z OSOBNA PROSIŁ O E-MAILA!!!
POZDRAWIAM
TOMEK CZĘSTOCHOWA 26 styczeń 2012
Panie Tomku prosze o wysłanie mi na maila : v-max89@wp.pl
Jarek 7 luty 2012
Panie Tomku mam niedawno skończone 16 lat ( 180cm wzrostu). Mam chorobę Scheuermanna i skoliozę . Od 8 miesięcy noszę gorset ortopedyczny oraz ćwiczę. Gdy 2 miesiące temu udałem się do kontroli, lekarz powiedział, że nie widać dużej poprawy i dodał, że z mojego zdjęcia rtg widać ze kręgosłup kończy swój wzrost. Powiedział również, aby nosić go jeszcze przez pół roku, potem już nie. Chciałbym się dowiedzieć czy ćwiczenia są w stanie jeszcze coś zmienić? Czy mogę pływać wszystkimi stylami? Czy kifoza będzie się pogłębiać w wieku dorosłym i starości? Czy konieczna będzie operacja? Czy ta choroba jest dziedziczna? Czy kifoza może negatywnie wpływać na narządy wewnętrzne(jakie) ? Odpowiedzi na te pytania proszę o wysłanie na maila: paw-1996
Będę bardzo wdzięczny.
Z poważaniem
Paweł
Paweł 9 luty 2012
mój mail to: paw-1996@o2.pl
Paweł 9 luty 2012
Witam! Mam 20 lat i kilka miesięcy temu wykryto u mnie chorobe Scheuermana.Odczuwam bóle w części piersiowej i szyjnej kręgosłupa.Jest to ból słaby mam uczucie wiecznego zmęczenia kręgosłupa.Za każdym razem gdy się pochylam, skręcam czy spinam łopadki pęka mi coś w kręgosłupie ,najbardziej martwi mnie moja szyja, gdy za gwałtownie nią skręcę lub gdy leże w jednej pozycji dłuższy czas i przekęce głowe w drugą stronę czyje głośny trzask.I po takim trzasku gdy odwracam głowe czuje silne lub słabsze trzeszczenie.Jagby ktoś nasypał mi piaski między kręgi.Przechodzi dopiero po długim odpoczynku W opisie zdj.RTG odc.piersiowego (bo tą część kręgosłupa miałem prześwietlaną) było napisane tak: -NA BOCZNYCH I PRZEDNICH ZARYSACH WSZYSTKICH KRĘGÓW TRZONÓW PIERSIOWYCH WIDOCZNE OSTEOFITY KOSTNE.POGŁĘBIENIE PRZECIĄŻENIOWE PŁYTEK GRANICZNYCH NA WSZYSTKICH POZIOMACH.OBNIRZENIE WYSOKOŚCI TRZONÓW PIERSIOWYCH ŚRODKOWYCH-ZMIANY PRZECIĄŻENIOWE? CHOROBA SCHEUERMANNA -CHOCIARZ BRAK TYPOWYCH DLA NIEJ RADIOLOGICZNYCH OBJAWÓW

Poszedłem z tym do Neurologa i mi powiedział takie rzeczy:
-jest to choroba młodzieńcza
-nie da się z nią już nic zrobić
-mam kęgosłup jak bambus
-zapisał mi tabletki i kazał przyjść jak ból będzie nie do wytrzymania
-a o chorobie mam sobie poczytać w internecie oraz co mogę robić a czego nie.
TE OSTATNIE SŁOWA BYŁY NIEPOWARZNE-MASAKRA

Zapisałem sie do ortopedy,jeżeli on powie to samo to chyba sie zastrzele.Nie wimem jak żyć moje życie legło w gruzach .BŁAGAM WAS O POMAC!!!
Mój mail: marcin19915_17@o2.pl
Marcin 11 luty 2012
szukam asi ma taka chorobe jak ja asia 172.92
asia 19 luty 2012
Witam! Mam 65lat od lat mlodzienczych cierpialam na bole kregoslupa czesto korzystalam z leczenia fizykoterapeutycznego i bol znikal ale nie do konca ze moglam funkcjonowac. W styczniu ubieglego roku zostalam przyjeta z ostrym zespolem bolowym kregoslupa w odcinku piersiowym i ledzwiowym.wykonano rezonans magnetyczny kregoslupa w odcinku Th1-L1(88.933)-wykonany w sekw.TSE i TIRM w obrazach T1i T2 zaleznych wykazuje zmiany zwyrodnieniowe krazkow miedzy kregowychTh9/Th10,Th10/Th/11 i Th/11/Th12 w postaci ich dehydracji i nastepowymi przednimi wypuklinami szerokosci 2-3mm.Ponadto widoczne zmiany degeneracyjne trzonow na poziomie Th4/Th5 oraz wielopoziomowe guzki Scholmera.Zmian w strukturach kanalu kregowego nie stwierdza sie. oraz rezonans magnetyczny kregoslupaL/S (88.932)-zakres badania;Th/11-S5), wykonany sekw.FSE w obrazach T1 iT2 zaleznych.wykazuje zmiany zwyrodnieniowe krazkow m-k L4/L5 i L5/S1 w postaci ich dehydratacji i centralnych wypuklin pierscieni wloknistych,wielkosci 2-3mm,powodujacych zweazenie otworow m-k na poziomie L4/5 dodatkowo umiarkowany ucisk na worek oponowy.Wymiar przednio tylny kanalu kregowego na tych poziomach jest prawidlowy i wynosi 15mm.Ponadto stwierdza sie: esowate wygiecie dolnego odcinka kregoslupa piersiowego i kregoslupa ledzwiowego ,wielopoziomowa osteofitoze krawedziowa trzonow,guzki Schmorola w blaszkach granicznych trzonow licznych kregow. oraz wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowo-wytworecze stawow miedzykregowych rowniezprzyczyniajace sie do zwezenia otworow miedzykregowych szczegolnie na wysokosci L4/5 ekg(89.51) rytm zatokowy miarowy 80/min Przewodzenie A-V na gornej normy.sladowe zal;R w odpr. III(bez oceny na wydechu USG jamy brzusznej(88.76) watroba jednorodna, niepowiekszona, drogi zolciowe nieposzerzone. pecherz zolciowy bez zlogow. trzustka hyperechogeniczna, widziana fragmentarycznie, sledziona i obie nerki usg w normie pecherz moczowy slabo wypelniony. Prosze o pomoc mimo ze jestem po leczeniu fizykot. bardzo boli mimo uzywania tabletek p, bolowch typu; mylostan. zaldiar i dicloratio uno bol promieniuje w w lewym reku do lokcia w prawym do nadgarska Bardzo prosze jakakolwiek odpowiedz.Wpis moj spowodowal poprzednik Moj mail:basia.b 14@wp.p
Barbara 27 luty 2012
Niedawno dowiedziałam się, że córka (15lat) ma guzki Schmorla . ponieważ miała okropny ból kręgosłupa, który promieniował do uda zrobiłam jej rezonans gdyż wcześniejsze inne badania były dobre. Córka uprawia tenis - czy ktoś może mi powiedzieć czy może dalej grać jeśli ból ustapi i zacznie się rehabilitacja.
k 6 marzec 2012
Szukam dobrego ortopedy we Wrocławiu na tę chorobę
ada 6 marzec 2012
Panie Tomku z Częstochowy czy ta maść pomaga i na jaki czas proszę podać mi namiary do tego Pana Stanisława
ada 7 marzec 2012
Panie Tomku ja równiez prosiłabym o ten namiar... i o jakiś zestaw ćwiczeń. jestem po operacji kręgosłupa (lędźwiowego) poziom l4-l5, l5-s1. dzisiaj zdiagnozowano mi też chorobę scheuermanna... świństwo jak się nie patrzy. najgorsze, że nikt nie widzi, jak człowiek cierpi:( za 2 miesiące mam maturę, a uczyć się nie dam rady..
Asia 8 marzec 2012
DO ADY I ASI PODAJCIE E-MAILE!!!
POZDRAWIAM CIEPŁO!!!
ADA PYTA CZY BALSAM POMAGA !!!OCZYWIŚCIE ODBUDOWUJE I REGENERUJE ZNISZCZONĄ CHRZĄSTKĘ WZMACNIA STAWY I CAŁY KRĘGOSŁUP!!!
TOMEK CZĘSTOCHOWA 8 marzec 2012
Do Tomka jak założę skrzynkę to podam
ada 10 marzec 2012
Witam
chciałbym postawić jedno krótkie pytanie, jestem już zdesperowany do granic wytrzymałości. Czy tą chorobe sheuermana da sie wyleczyc całkowicie, tak żeby bóle minęły?? czy ona pozostaje do końca życia?? czuję że jeszcze rosnę, mam 22 lata. Proszę o odpowiedź
Janek 11 marzec 2012
Witam wszystkich. Mam 23 lata i przebyłem chorobę Scheuermanna. Ta choroba mija z wiekiem, ale krzywy kręgosłup już zostaje (mija, czyli skrzywienie się już chorobowo nie pogłębia). Uważam, że Scheuermann to nie jest bardzo poważna dolegliwość. Można normalnie żyć, jeśli potrafisz sobie radzić z bólem pleców. Po pierwsze, trzeba się do niego przyzwyczaić. Po drugie trzeba dużo ćwiczyć. Przede wszystkim mięśnie brzucha, ale i pleców (ja robię brzuszki i tzw. planki ale pilnując poprawnego ułożenia pleców), oraz duuużo się rozciągać, bo kręgosłup się łatwo zastaje. To wszystko zmniejsza ból. Dodając do tego fizjoterapie można już zupełnie normalnie żyć niemal nie czując ciążących pleców, z pełną sprawnością ruchową. A do tego ból zmusza do ciągłego dbania o sprawność fizyczną, co można powiedzieć jest pewnym plusem :P Ważne, żeby nie olewać choroby i można z tego dobrze wyjść, także powodzenia wszystkim i sobie też :)
Amin 11 marzec 2012
do Tomka z Częstochowy jeśli możesz to podaj mi namiary na dobrego specjalistę od tego rodzaju schorzeń i jeśli możesz to wyślij również jakieś ćwiczenia na majla, byłbym bardzo wdzięczny; janekr32@interia.pl
Janek 11 marzec 2012
Panowie aby nie odczuwac bólu podczas pracy fizycznej przy tej chorobie , głowną receptą jest siłownia , chore plecy trzeba wzmocnić i wtedy bedzie ok
:) Pozdrawiam
Marek 12 marzec 2012
Do Tomka
lilia1972@o2.pl
ada 13 marzec 2012
Do Tomka
lilia.1972@o2.pl
poprzedni był błędny \\\"misi być kropka przed datą
ada 13 marzec 2012
Witam.Witam wczoraj dowiedzialam się że moj 15-letni syn ma chorobę Scheuermanna.Chciałabym to skonsultować z jakimś dobrym lekarzem specjalizującym się w tej chorobie.Jeśli ktoś mógłby mi coś poradzić to bylabym bardzo wdzięczna.jorgo1@onet.pl
kaśka 14 marzec 2012
witam.mam 33 l i problem z kregoslupem,odebralam wynik rezonansu ale nie wszystko z niego rozumiem. prosze o wyjasnienie.oto wynik; KYFOZA PIERSIOWA SPŁYCONA. KRĄŻKI M-KREGOWE Th6/7, Th7/8, Th8/9 odwodnione,hipointensywne w obrazach T2 zal. Osteofitoza krawedziowa na przednich powierzchniach trzonow Th 5-Th9. trzon Th8 o obnizonej wysokosci, z nadłamaniem blaszek granicznych, z odczynem w podchrzestnych częsciach trzonu. drobna tylno-boczna przepuklina krążka m-kręgowego Th6/8 z modelacją worka oponowego. Centralna lateralizująca nieznacznie na str.prawą przepuklina krążka m-k Th7/8 z modelacją worka oponowego, ze spłyceniem rezerwy objętościowej kanału kręgowego. centralna wypuklina krązka m-k Th8/9. rdzen kregowy w badanym odcinku bez zmian ogniskowych. to jest caly opis, bardzo prosze o wyjasnienie.
askakrys5 15 marzec 2012
Witam mam 38 lat od roku choruje na S przeszłam wszystkie możliwe rehabilitacje ale one nic nie dały jak bolało tak boli Najgorszy ból pojawia się wieczorem i w dni kiedy mam dostać miesiączkę moja pani doktor z poradni rehabilitacyjnej powiedziała że kręgosłup nie ma prawa boleć przed miesiączką w tej chorobie tylko to jest objaw krzywo ułożonej macicy Ale to nie prawda bo badania ginekologiczne wykluczyły to wszystko jest ze mną OK Mam pytanie dlaczego po roku intensywnych rehabilitacji nic nie pomaga Jaki moge brać lek przeciw bólowy skuteczny dodam jeszcze że od 4 miesięcy ma cukrzyce i nie wszystkie leki mogę brać Na cukrzyce biore Formetic 1000
anula 28 marzec 2012
Podajcie e-maila !!!Dam namiary do specjalisty od kręgosłupa!!!
Pozdrawiam!!!
TOMEK CZĘSTOCHOWA 29 marzec 2012
Witam, mój chłopak ma 23lata i dwa lata temu stwierdzono u niego tą chorobę.. Bardzo często go boli kręgosłup,chodzi na basen ale to zbyt nie pomaga. Może zna ktoś dobrego ortopedę bądź fizjoterapeutę z okolic Bydgoszczy. Proszę o przykłady ćwiczeń, jeżeli ktos będzie tak miły: malina90000@wp.pl
malina 30 marzec 2012
Dzień Dobry. Poniewaz mam 61 lat a tu wszyscy stosunkowo młodzi to sie zastanawiam czy te moje objawy mają coś wspólnego z tą chorobą. Jestem czynna zawodowo, jestem bardzo ruchliwą osobą, szybko chodzę (właściwie to maszeruję) Ostatnio (gdzieś od 1 miesiąca ) zauważyłam że ciągle moja sylwetka pochyla się do przodu, łapię się na tym i staram się zaraz prostować. Właściwie nie odczuwam żadnych bóli ale jak się prostuję to mam wrażenie jakby mi brakowało powitrza i trudniej mi się oddycha.Od 8 lat jestem po mastectomi. Trochę się martwię bo mam też lekie zawroty głowy. Może coś mi doradzicie ( czy to już tak z wiekiem bywa?). Pozdrawiam.
Igusia 31 marzec 2012
Mam 38 lat i lekarz ze zdjęcia RTG wyczytał przebytą chorobę SCH. Plecy bolą jak diabli w pozycji siedzącej i stojącej. Mieszkam w Opolu. Proszę o jakiś zestaw ćwiczeń na to schorzenie, a także namiary na specjalistę który może złagodzić ból. W pracy już nie wytrzymuje. A siedzę długo.
Krzysiek 2 kwiecień 2012
A to mój meil: kiksem@gazeta.pl
Krzysiek 2 kwiecień 2012
Witam. Mam 30 lat i dziedzicznego SCHEUERMANNA. Dowiedziałem się o tym jak w 8 klasie podstawowej na zawodach miałem wypadek po skoku z wyż, nabawiłem się urazu kręgosłupa i przypadkiem to wyszło. Chodziłem do kilku lekarzy i wtedy powiedzieli, żebym ćwiczył uprawiał sport, chodził dużo na basen (aż zostałem ratownikiem WOPR ale nic nie mówili że nie wolno żabką pływać od niedawna o tym się dopiero dowiedziałem). A jeden z lekarzy powiedział mi żebym się uczył i znalazł sobie taki zawód żebym nie musiał nosić. Zabrałem sobie to do serca i skończyłem studia budownictwo i zostałem konstruktorem. No ale przez cały czas studiów dużo siedziałem nocami przy biurku, w pracy to samo, zaczęło brakować czasu już na basen i została tylko gra w kosza w lidze i sztuki walki AIKIDO (co nie było mądre patrząc na to teraz z perspektywy czasu bo jest dużo rzutów - a może się mylę?). Do listopada 2011 było wszystko dobrze. Chodziłem na treningi w kosza i biegałem sobie ale bez basenu, odpuściłem sobie 3 miesiące i nic nie robiłem i jak mnie Listopada dopadł ból to masakra, na czworakach się poruszałem. Dobrze że mam kolegę rehabilitanta to mnie przez kilka miesięcy rozpracował, ale nogę prawą nadal mi chwytało. Chodziłem na prądy, lasery, naświetlania itd. nie pomogło, tabletki KETONAL DICLAC też nie pomagały brane przez prawie miesiąc (a co na to moja wątroba). Również przytyłem w ciągu kilku miesięcy około 15kg z powodu braku ruchu co nie jest dobre dla pleców i stawów. Powiedział mi żebym zrobił sobie tomograf komputerowy odcinka L4/L5 oczywiście na własny koszt bo kolejki są u nas w służbie zdrowia takie że czeka się 2 miesiące miniumum. Poszedłem z tym do lekarza ortopedy i powiedział że nie jest dobrze oczywiści potwierdził SCHEUERMANNA bo miałem zdjęcia z podstawówki i powiedział że muszę iść do neurochirurga ale przydałby się rezonans. Też zrobiłem prywatnie bo kolejka jest na 5 miesięcy a ból nie będzie czekał. Do lekarza czekałem 2 miesiące nie dało się szybciej i na pierwszej wizie skierował mnie na zabieg laserowy lub endoskoprowy (decyzję podejmuje lekarz podczas zabiegu) usunięcia przepukliny między kręgami L4/L5, co powodowało również nacisk na nerw i temu było to drętwienie nogi. Dobił mnie stwierdzeniem, że jakby miał zdjęcie i nie widział mnie przed sobą na żywo to stwierdził by że to jest kręgosłup jakiegoś pana pod siedemdziesiątkę &#61516;. Tym mnie trochę zdołował. Zbieg miałem 5.04.2012. Więc Święta Wielkanocne leże w łóżeczku i tak mam robić przez dwa tygodnie polegiwać i biorę tabletki DICLAC i KETANOL oraz mam nosić gorset lędźwiowy. Potem na dwa konsultację. Najważniejsza jest potem rehabilitacja żeby wzmocnić mięśnie pleców. Dlatego mam też prośbę do Pana Tomasz o zestaw ćwiczeń na wzmocnienie pleców. Nie chcę chorować, mam swoją działalność gospodarczą - biur projektowe i co z tego że mam teraz L4 jak kto za mnie zapłaci ZUS, podatki i utrzyma dom. Mam córeczkę 11 miesięczną, która do mnie wyciąga ręce, żeby ją ponosić a ja nie mogę jej podnieść a ona nie rozumie czemu (bo lekarz mi zabronił). Mam pracę siedząca i nie wiem co mam robić, teraz leże w łóżku z laptopem na stoliczku i tak ma być już zawsze, to smutne. A osoby, które muszą pracować fizycznie to ja sobie tego nie mogę wyobrazić jak one muszą cierpieć i co one mają powiedzieć. Przez te prawie 18lat nie interesowałem się tą chorobą ale teraz chciałbym lepiej ją poznać żeby moje dzieci można już we wcześniejszej fazie zdiagnozować i na to przygotować bo jak wcześniej już ktoś pisał i lekarz mi to potwierdził że jest to choroba dziedziczna. Wiem, że się troszkę rozpisałem ale tak naprawdę, jak komuś mówię o chorobie SCHEUERMANNA to pierwszy raz o tym słyszy i tego nie rozumie, a tutaj widzę jest nas więcej co mają ten sam problem. Tak więc życzę wszystkim dużo zdrowia i wytrwałości z bólem i nie poddawania się bo zawsze może być gorzej. Jeszcze raz bardzo proszę Pana Tomasza z Częstochowy o przesłanie jakiś przykładowych ćwiczeń i tych balsamów. Z góry dziękuje. Pozdrawiam Tomek z Beskidów. Mój adres 2Neoo@interia.pl
Tomek z Beskidów 9 kwiecień 2012
cześć,ja o tym że chorowałam na tę chorobę dowiedziałam się przez przypadek.11 lat temu (jako 21latka) pracowałam w niemczech i podniosłam ze współpracownikiem taki duży głośnik,na drugi dzień już nie mogłam chodzić.ćwiczenia dały radę na krótki okres.po 4-5 latach już w polsce znowu mnie złapało,chodzić już w ogóle nie mogłam,schudłam bardzo bo nie mogłam z bólu jeść,neurolog wysłała mnie na tomografie która pokazała wyprostowanie lordozy kręgosłupa lędźwiowego,gózki schmorla,osteofity na dolno-tylnej powierzchni trzonu L5,tarczę międzykręgową L5-S1 znacznie obniżoną,centralną przepuklinę jądra miażdżystego L5-S1wpuklającą się do kanału kręgowego i otworów międzykręgowych obustronnie uciskającą na worek oponowy i korzenie nerwów rdzeniowych.zostałam wysłana do specjalisty neurochirurga do szpitala im. marciniaka we wrocławiu,i ten specjalista powiedział mi że albo zapłacę 3.5 tys zł za operację ( a było to w 2001 roku) albo będąc jeszcze młodą kobietą CYTUJĘ ,,MOGĘ SIĘ NAUCZYĆ ŻYĆ Z BÓLEM\'\'potem mi powiedział że jakbym zaszła w ciąże to z moim kręgosłupem będę leżeć w łuzku 9 miesięcy a po za tym może się to dla mnie skończyć wózkiem inwalidzkim,takich mieliśmy specjalistów we wrocławiu u marciniaka.teraz mam 32 lata,mieszkam w irlandii i znowu jestem pod opieką rechabilitanta bo tym razem atak bólu trwa od sierpnia 2011 roku,miałam robiony rezonans magnetyczny który jest dokładniejszy od tomografu i lekarze tutaj powiedzieli mi po hospitalizacji że oni to właściwie nie wiedzą dlaczego mnie aż tak boli bo przecież moja przepuklina nie uciska na rdzeń ale mi jej też nie usuną ponieważ po tylu latach ona stwardniała i nie dają mi nawet 50 % szans na to że będę się po niej lepiej czuła i ból pooperacyjny i rehabilitacyjny nie jest tego wart, a neurolog jak mnie zobaczyła (ta sama co w 2005 wysłała mnie na tomograf) to na mnie nakrzyczała mówiąc że ja cytuję ,,SPECJALNIE CZEKAŁAM AŻ PRZESTANĘ CHODZIĆ ZANIM DO NIEJ PRZYSZŁAM\'\' i wysłała mnie do tego samego szpitala ( marciniaka we wrocławiu) z podejrzeniem stwardnienia rozsianego.więc moja rada dla wszystkich brzmi tak : NIE DAJCIE SIĘ ZIGNOROWAĆ PRZEZ LEKARZY,KIEDY WASZE DZIECKO MÓWI ZE BOLI GO (JĄ) PLECY CZY KRĘGOSŁUP ,tak właśnie mnie ignorowano,zawsze słyszałam w odpowiedzi od lekarzy: ,,a od czego cię dziecko mogą plecy tak boleć?\'\' TO NIE JEST WASZA WINA ŻE BOLI I WCALE NIE MUSIMY UCZYĆ SIĘ ŻYĆ Z BÓLEM, RUCH FIZYCZNY JEST WAŻNY ALE MUSICIE POROZMAWIAĆ Z REHABILITANTEM O TYM CO WAM WOLNO ROBIĆ A CO NIE,ja zaczęłam trenować kickboxing bo myślałam że takie ćwiczenia mi pomogą,POSZUKAJCIE JAK NAJWIĘCEJ INFORMACJI O CHOROBIE I SPOSOBU JAK SIĘ JĄ TRAKTUJE.ja z zawodu i zamiłowania jestem krawcową co dla moich pleców jest zabójstwem ale mam chyba wszystki możliwy sprzęt do rehabilitacji i ćwiczeń w domu jaki tylko można mieć,chodzę też do zdrowego klubu w którym zażywam suplementy diety których czasem brakuje w naszej diecie a są one w tych szejkach i pomagają na wzmocnienie mięśni pleców i ogólne samopoczucie.ja już raczej dzieci planować nie będę bo nie chcę na wózku wylądować ale żeby WASZE DZIECI NIE MUSIAŁY TAK CIERPIEĆ JAK JA CIERPIAŁAM , BĄDŹCIE ŚWIADOMI CO TO JEST ZA CHOROBA I JAKIE MOGĄ BYĆ JEJ NASTĘPSTWA
elzbieta.hretczak@gmail.com 9 kwiecień 2012
Witam!Mam 29 lat i bardzo cierpie na ta paskudna chorobe.Mam sklinowacone kregi piersiowe.A boli mnie tez odcinek szyjny i ledzwiowy.Prosze Pana Tomka z Czestochowy o przeslanie mi zestawu cwiczen.Pozdrawiam i dziekuje.
redrabel@o2.pl 5 maj 2012
Jestem po przebytej ponad 20 lat temu ch. SCHEUERMANNA, w 1993 r. przyznano mi III gr d. KiZ na stałe. Pomimo corocznych zabiegów fizykoterapia i ćwiczenia dolegliwości narastały. Doszły nowe objawy: oczywiście zwyrodnienie kręgosłupa we wszystkich odcinkach, ale też innych stawów. W prawym kolanie pekła łakotka przyśrodk. dostałam od ortopedy kapsułki \"Structum\", przynajmniej juz kolano mniej boli. Od kilku m-cy dokucza \"napadowo\" ból lewej stopy w okolicy duzego palucha i halluxa, nasiliło mi się (niestety zaniedbane w młodszym wieku) znaczne płaskostopie, od pół roku noszę robione na miarę \"komputerowo\" wkładki, pomimo dopiero ukończonej 40tki jestem w stanie normalnie chodzić i bez bólu tylko w głębszym obuwiu z okrągłymi noskami (fasony dla starszych pań). Jako osoba aktualnie bezrobotna ostatnio zostałam \"zmuszona\" przez Urząd Pracy do zgłoszenia się do orzecznictwa dla niepełn. bo uznali, że przy lekkim stopniu mają prawo skierować mnie do pracy przy sprzątaniu pomieszczeń (chociaż na orzeczeniu mam zakaz zginania sie i ciężkich prac fizycznych), ale dla nich formalnie mam za małe inwalidzwo,aby nie móc podjąc się sprzatania. Kiedyś pracując na produkcji tez musiałam sprzątać stanowisko, w jednej firmie cukierniczej musialam myć ciężkie pojemniki w wannie, jak zobaczyli moją \"nieudolność\" to po tygodniu juz zostałam bez pracy.
agnell 8 maj 2012
niech ktoś mi prześle przykładowe ćwiczenia bo nie wytrzymuje z bólu już nikt mnie nie rozumie :/ muszę się chyba zwolnić z pracy bo ile można na L4 siedzieć z tą chorobą :/ i jak tu żyć :/
steny21@gmail.com
steny 13 maj 2012
Aktualnie korzystam z II tury zabiegów rehab. i zaznaczam, że już przeszłam w życiu wiele tego rodzaju zabiegow: kinezyterapia i fizykoterapia. Ale po raz pierwszy w życiu (choruję już od ponad 20 lat), po powrocie z zabiegów półtora tyg temu zaczęła mnie boleć i drętwieć prawa ręka w okolicy kciuka i śródręcza. Zauwazyłam, że ta dłoń mi osłabła, zmniejszyła mi się siła przy chwytaniu przedmiotow, ktore dotąd przychodzi,ło mi bez żadnego wysiłku. Dolegliwości nie ustępują, dłoń boli podczas wykonywania codziennych prac domowych np. obierania warzyw itp. w lewej dłoni mam bóle ale krótkotrwałe - krawędź od małego palca do nadgarstka, gdy przenoszę w tej ręce np. szklankę z herbatą. Obawiam się, że zaszkodził mi poprzedni masażysta (miał zaledwie 2 lata praktyki), podczas tego zabiegu /odcinek szyjny i piersiowy/ na jego polecenie siedziałam na krześle pochylona i oparta czołem o podniesioną krawędź łóżka do masażu. Chyba widział, jak znaczną mam kifozę. W tej pozycji na masażu poczatkowo nie odczuwałam dyskomfortu, ale potem bolały mnie kręgi szyjne i tak jest do dziś. Może ktoś z Was miał masaż przy ch. Sch. i orientuje się, czy pacjent w pochylonej pozycji ciała może mieć wykonywany masaż kręgosłupa szyjnego? Czekam na e-maile: agnieszka.dobek@wp.pl
agnell 15 maj 2012
Do Tomka
aniaW57@gmail.com
Tomku,chodzi mi o tą maść o której piszesz,do siostrzeńca który ma 15 lat u którego stwierdzono chorobę scheuermanna.Odpisz mi na widamość
Annia 27 lipiec 2012
ile kosztuje ta maść ,i na jak długo starcza?
marcin19915_17@o2.pl
Marcin 4 sierpień 2012
Witam,
Mam 19 lat od 4 lat wiem posiadam chorobę S + lejkowatą klatkę piersiową. Doszedłem do kilku spostrzeżeń oto one:
- nie dajcie sobie wmówić, że jesteście kalekami uprawiajcie sport , ćwiczcie i utrzymujcie formę
-nie poddawajcie się i mocno walczcie z chorobą(na początku jest bardzo ciężko)
-wymagajcie od swojego Dr rzetelnej, profesjonalnej pomocy (ja miałem słabych lekarzy całą wiedze czerpałem z Internetu)
Po tych 4 latach widze pierwsze efekty kręgosłup jest prosty a bóle pojawiają sie rzadko ( dziennie ćwicze przynajmniej 30min)
Powodzenie, z tą chorobą da się wygrać
Przemo 13 sierpień 2012
maść którą pan TOMEK z CZĘSTOCHOWY poleca to maść bursztynowa, która wspomaga regenerację kręgosłupa; lecz nie należy oczekiwać zbyt wiele, cudu raczej nie będzie. Jeśli chodzi o ćwiczenia to pan Maciej Ordyniec zamieścił stosowne do samodzielnego wykonania na tej stronie.
Janek 19 wrzesień 2012
komentarz do artykułu halina,maria 7.pisze pani o swoich dolegliwościach,ja mam takie same i byłam dzisiaj u lekarza neurochirurga i powiedział mi ,że mam się rehabilitowac,cwiczyc ,cwiczyc.mam nawet cwiczyc godzinę,albo więcej dziennie sama.szok.kto pomoże nam w tych bólach,są nie do zniesienia.proszę się trzymac i zacisnąc zęby ,bo nic nam nie zostało.życzę zdrowia.pozdrawiam
Jolanta 1 październik 2012
WYOBRAŻACIE SOBIE PAŃSTWO PRACOWAĆ DO 67 ROKU ŻYCIA
Z TAK CHORYM KRĘGOSŁUPEM!!!TO JEST BARDZO CIĘŻKA CHOROBA
I DOTYKA MŁODYCH LUDZI !!!O STWARDNIENIU ROZSIANYM SIĘ MÓWI
W POLSCE!!!KTÓRE TEŻ DOTYKA MŁODYCH LUDZI!!
O CHOROBIE SCHEUERMANNA NIC SIĘ NIE MÓWI A CHORZY ZOSTAJĄ
SAMI Z CHOROBĄ !!!
TOMEK CZĘSTOCHOWA 3 październik 2012
Witam,
Ja również niedawno dowiedziałam się, że mam chorobę Scheuermanna.
Kiedy miałam lat 12 lub 13 mama była ze mną u internisty ponieważ garbiłam się na co lekarka zbadała mi kręgosłup palcem na oko i stwierdziła, ze jest prosty. I tego nie zapomnę nigdy, spojrzała na mnie i powiedziała :\'TRZEBA PROSTO CHODZIĆ\'!!!! (rodzice również często zwracali mi uwagę w ten sam sposób, więc gdy ona też tak powiedziała poczułam się winna, że to moja wina, ze tak chodzę i martwię tym rodziców)To tak jak by mi powiedziała wygnij łokieć w drugą stronę.....!!!!Potem pamiętam jak siedziałam codziennie po szkole w domu z kijem założonym pod ręce- tak rodzice sami próbowali mnie prostować. Płakałam wtedy ale to właśnie chyba dzięki temu mam w miarę normalne plecy bez garba. Później w wieku 18 lat zaczęłam leczyć się prywatnie ale też z nie najlepszym skutkiem. ćwiczenia i basen( esowata skolioza, nierówne talerze biodrowe i pogłębiona kyfoza piersiowa) ale nikt nie postawił odpowiedniej diagnozy w odpowiednim czasie. Ogólna choroba kręgosłupa jednak postępowała sobie dalej i spowodowała jeszcze inne problemy, tj: wytworzenie patologicznej kyfozy w odcinku szyjnym i dwie wypukliny w odcinku lędźwiowym do 26 roku życia. Dopiero wtedy gdy już miałam problemy z chodzeniem ktoś wpadł na to aby zrobić rezonans, po czym dopiero stworzono odpowiedni dla mnie zestaw ćwiczeń, dzięki czemu normalnie funkcjonuję. Musiałam czekać 8 długich lat zanim ktoś uwierzył mi, że mnie coś boli i potraktował poważnie . Lekarze nie zdają sobie sprawy ile bólu pacjenta kosztuje ich błędna decyzja i zaniedbanie..........
Pozdrawiam wszystkich i nie poddawajcie się. Popieram kolegę wyżej: \'Z TĄ CHOROBĄ DA SIĘ WYGRAĆ\' !!!!
Monika 9 październik 2012
WITAM. PROBLEMY Z KRĘGOSŁUPEM MAM OD DAWNA MAM 22 LATA.PO ZROBIENIU REZONANSU WYSZŁO ŻE MAM TĄ CHOROBĘ.PROBLEM JEST W TYM ŻE CAŁY CZAS BOLI MNIE LĘDŹWIOWA CZĘŚĆ KRĘGOSŁUPA I TO DOSYĆ MOCNO. PO WYSIŁKU FIZYCZNYM KULEJĘ NA PRAWĄ NOGĘ. BÓL PROMIENIUJĘ OD KRĘGOSŁUPA.PROSZĘ O POMOC
kamil14216@wp.pl
kamil 27 listopad 2012
witam.profilaktycznie sam od siebie poszedłem zrobic rtg kregoslupa i okazało sie ze mam CHOROBA SCHEUERMANNA ,odwiedziłem 3 specjalistów ortopedów ,ponad to spejaliste neurologa. kazdy mnie pocieszał że z tym można życ i nic mi nie dolega ,kurde ten optymizm mnie rozwala ,teraz juz wiem dlaczego mame ciagle plecy bolały . całe zycie uprawiałem sport kulturystyka fitnes itd ,może przez to nieodczówam tak bolu ,mam bardzo dobrze rozwiniete miesnie pleców , nieraz kreci mi sie w głowie, ale wydaje mi sie ze to przez moja nadwage po świetach .mieszkam w anglii i zazywam taki preparat Vitabiotics Jointace Max,miłem wrazenie ze ból był mniejszy jest to kolagen glukosamina i omega 3 ,chodz kto wie moze to efekt placebo , prowadze auto co dziennie po kilka godzin , w tym pracuje w ogrodnictwie po 8 godzin narazie daje rade , cwiczenia wzamacniajace miesnie grzbietu ,brzucha , dietka , ruch , i wydaje mi sie ze idzie z tym zyc - chodz nie jest łatwo ,łatwo mówic komuś o tym kto nie czuje tego bólu .
ceberiusz@wp.pl 31 grudzień 2012
szkoda pisać bo Pan nie odpowiada!
p 3 luty 2013
Mam 14 lat i mam lordoze i od tego strasznie mnie kręgosub boli a od tego jeszcze mnie nawala noga i reka a rehabilitacje mam dopiero za 4 miesiące!!!!!!!! polski nfz
Kacper 10 maj 2013
Witam mam 15 lat i wskazano mie chorobę Scheurmanna \"Guzki schmorla\"bardzo boli mie odcinek lendzwiowy PROSZE O WYSŁANIEM I NA TEN E-MAIL piter271098@o2.pl CWICZEN DOKŁADNIE OPISANYCH JAK CO ROBIC POZDRAWIAM PIOTR
PIOTR 19 czerwiec 2013
Wynik mojego RTG. Prawoboczne skrzywienie z pogłębioną kyfozą w piersiowym odcinku kregosłupa.Dyskopatia od Th3 do Th8 na szczycie pogłębionej kyfozy z osteofitami na przednich krawędziach trzonów kręgów piersiowych. Czy to poważne? Bardzo boli mnie jak stoję. Prosze o interpretacje wyniku i ew. zestaw ćwiczeń. Dziękuję za pomoc
Goska 2 październik 2013
Widzę wszyscy piszą, że chorują na owe zwyrodnienie 100 postów ale czy ktoś dostał lub znalazł jakieś rozwiązanie, które ma pomóc w cierpieniu. Może ktoś ma jakieś sprawdzone ćwiczenie. Nie opisujmy charakterystyki choroby tylko jak z tym żyć godnie. Dzielmy się tym. Mi pomagało - długi odpoczynek od pracy np. urlop nad wodą i wygrzewanie pleców. nie wiem czy wygrzewanie jest zalecane?! jednak po powrocie wszystko wróciło. mam 26 lat.
jacek 6 październik 2013
Witam mam na imie Małgosia lat 38 i od jakiś 10 bóle nie tyle kregosłupa co prawej ręki i klatki piersiowej ,długo chodziłam od lekarza do lekarza pare miesięcy temu przy rtg wykryto u mnie też właśnie guzki schmorla myślałam naiwnie że skoro juz wiadomo co mi jest to i lecznie jakieś będzie jakie było moje zdziwienie gdy pani doktor stwierdziła że to nic takiego i większość ludzi to ma a bolec nie powinno no chyba ja lepiej wiem czy mnie boli tym bardziej że męczę się strasznie głównie w nocy z bólu spać nie moge i tu mam pytanie do pań mających ten sam problem czy u Was też ból nasila się w okolicach miesiączki czy hormony mogą mieć z tym jakiś związek pisze bo widze że sama muszę zacząc szukać rozwiązania bo w naszym kraju na leczenie nie ma co liczyć gdyby ktoś miał jakięś ćwiczenia które pomagaja ,szukam kontaktu z osobami mającymi ten sam problem macie namiary na dobrego specjalistę albo cokolwiek co mogło by mi pomóc mój e mail margolcia2@onet.pl
Małgosia 19 październik 2013
Bez sensu ta choroba mam nieduże skrzywienie jakieś 10-20 stopni ćwicze te ćwiczenia korekcyjne ,basen a mam 19 lat i nic to nie daje od 14-17 lat jeszcze można wyleczyć tą chorobę później już tylko zapobiec dalszej deformacji kręgosłupa
Piotrex 26 styczeń 2014
Młodzieńcza Osteoporoza Idiopatyczna, czy ktoś zna taki przypadek? Proszę o pomoc bo wiem że jest to bardzo rzadkie schorzenie i lekarze też rozkładają ręce. Dodam ze mam dopiero 18 lat i bardzo słaby kręgosłup. Proszę o kontakt jeżeli kogoś to zainteresuje, lub wie gdzie sie z tym udać. Dzięki.
Zbigniew 13 marzec 2014
witam ja mam 23 lata ,ktoregos dnia odczulem bol serca mlodlosci bylo mi ciezko oddychac cisnienie okolo poskoczylo prawie do 200 przyjechalo po mnie pogotowie w szpitalu stwierdzili stan po chorobie scheurmanna chodze na rehabilitacje nic nie pomaga ciagle strasznie cierpie dalej boli mnie serce i mam problemy z oddychaniem nie dam rady pracowac czy mozna cos z tym zrobic prosze o pomoc .
dawid 14 kwiecień 2014
Witam mam 18lat o chorobie dowiedzialam sie 3 lata temu, zalecono masaze,leczenie laserem itp.nic nie pomoglo,basen tez nie. Mam problemy z normalnymi pracsmi domowymi, straszny bol kregoslupa w odcinku ledzwiowym narastajacy a nawetvnie do wytrzymania przy dlugim staniu i siedzeniu. Ból bardzo sie nasila przy okresie przez 2 pierwsze dni prawie nie wstaje z łóżka, bo nie daje rady tak boli. Wtedy tez wymiotuje z bolu. Od jakis 4miesiecy mam problemy z oddychaniem i ucisk w klatce piersiowej, czasami zdarza sie ze serce strasznie kluje,ale to raczej nie problem kardiologiczny poniewaz wszyscy to wykluczaja..
Obecnie skonczylam liceum, i oczywiscie musialabym podjac jakas prace,ale obawiam sie ze nie dam rady, a po liceum nie mam zadnego zawodu noo i mniejsze perspektywy. Jak wiadomo w polsce trudno o prace szczegolnie tez mlodym po szkole. Chcialam podjac prace na zachodzie,ale nie ma tak latwo bez jakiego kolwiek orzeczenia nikt nie uwierzy ze mi cos dolega, no a pracodawca nie potrzebuje takiego pracownika ktory nie bedzie w stanie pracowac. Dodam ze w ostatniej klasie liceum mialam nauczanie indywidualne, na swiadectwie jest taka adnotacja i mam dokument z osrodka w ktorym mi wydano, czy uwzgledniom to w pracy? Nie mam pojecia co robic...
kasia 26 kwiecień 2014
Witam, mam 15 lat i o tej chorobie dowiedziałem sie niecałe 2 miesiące temu, niestety okazało sie że jest to choroba Schauermanna ale postanowiłem że się nie poddam, zacząłem od razu po diagnozie ćwiczyć systematycznie dzień w dzień i leżeć pół godzinki na zrolowanym kocu bądź wałku ortopedycznym podkładając go sobie w odcinku piersiowym, nie wiem jaki będzie tego rezultat, bo dopiero konsultacje mam za 5 miesięcy ale jest jeden postęp, że już mnie tak plecy nie bolą jak kiedyś, więc radze sie wybrać do fizjoterapeuty i ćwiczyć systematycznie a powinno być lepiej. Najgorsze jest to że musiałem sie bardzo ograniczyć ze sportem, siłownia wykluczona, skakanie na rowerze też, przez chwile odechciało mi sie zyć i nurtowało mnie pytanie dlaczego to Ja ??? ALe postanowiłem że sie nie poddam i będe z tym walczył :D
Artur 5 maj 2014
Witam. Chorobę zdiagnozowano u mnie gdy miałam 15 lat. Teraz mam 28 lat i niestety choroba mocno się posunęła. Sylwetka jest mocno pochylona do przodu, od lat korzystam z pomocy fizjoterapeuty, który pracuje ze mną nad stabilnościa kręgosłupa. Niestety dwa lata temu zaczęły mi się blokować stawy - ból jest niesamowity i naprawdę ogranicza mnie fizycznie. Nie ma się co łudzić - myślę, że gdybym położyła większy nacisk na ćwiczenia pod okiem specjalisty (co niestety kosztuje- i to nie mało) dzisiaj mogłabym czuć się i wyglądać w miarę normalnie. Choroba jest niesamowitą udręką zwłaszcza dla kobiet. Ja maskuje deformację pleców luźnymi ubraniami i długimi włosami, ale nie jest lekko. Samopoczucie tez jest kiepskie ale się nie poddaje. Niestety nie ma zbyt wielu specjalistów, którzy poradziliby jak sobie radzić z dolegliwościami tej choroby. Operacja jest ostatecznością i mam nadzieję, że nie będę musiała się jej poddać. Życzę wytrwałości w walce z SCHEUERMANNEM.
Zosia 12 czerwiec 2014
Witam. Wczoraj lekarz zdiagnozowal u mnie osteochondrodysplazje genetyczna. Mam 21 lat i od kiedy pamnietam moje kolana podczas zgiecia pstrykaja. Miesiac temu postanowilam grac w pilke niestety bylam tylko na jednym treningu bo podczas robienia zwodu w lewym kolanie cos mi przeskoczylo. kolano strasznie mi napuchlo i nie moglam ani zgiac ani wyprostowac. udalam sie do lekarza ktory po zadaniu mi seri pytan typu- czy drentfieja pani palce, czy boli pania glowa, czy ma pani uczucie kolotania serca itd. itd. (Na wiekszosc pytan odpowiedzialam pozytywnie) stwierdzil u mnie chorobe. udalam sie na przeswietlenie na ktorym widac skrzywienie kregoslupa. Mam o 1,5 cm krotsza noge. Kolano moge zginac ale nadal boli oraz zaczelo bolec drugie. Prosze o szczegulowe informacje na temat choroby, leczenia, kosztow i czy bol kolan i innych stawow pozostanie?(gdy zaczelam zadawac pytania lekarzowi powiedzial ze zadaje za duzo pytan). Moj mail monikaarchutowska@wp.pl prosze o szybka odp.
MaNiA :-) 2 lipiec 2014
Czy morzna skakac na roweże
dawid 4 sierpień 2014
Witam,czy można cwiczyć podciąganie na drążku przy tej chorobie.Bardzo proszę o odpowiedz.
Darek 28 sierpień 2014
Witam. Mam namierną kifoze klatki piersiowej czy jakieś ćwiczenia pomogą na to?
maga 2 październik 2014
Witam mam 16 lat i w ubiegłym tygodniu zrobiłem sobie zdjęcie ponieważ miałem bóle w okolicy nerek, myślałem że to one ale na opisie zdjęcia widzę że jest to fizjologiczna kifoza . Czy może mieć to związek z tym że ćwiczyłem na siłowni? , Co to jest? I jak to mogę leczyć? Jakieś ćwiczenia? Proszę o pomoc :) marcinexw-z@wp.pl
Marcin 16 październik 2014
Artykuł wspaniały. Duża wiedza medyczna- bezcenna. Proszę o informację co oznacza w opisie rtg zwiekszona sklerotyzacja blaszek nasadowych trzonów środkowych kręgów piersiowych.
pozdrawiam
Magda 20 październik 2014
Proszę o pomoc. Moja córka cierpi prawdopodobnie na tę chorobę. Ma niespełna 15 lat, a przeszła już tylu specjalistów... Oczywiście zaczynałyśmy od pediatry, który z powtarzał, że : boli bo rośnie. Rezonans dopiero w kwietniu, ale reumatolog zasugerowała,że to jest wg niej choroba Scheuermanna. Serce mi się kraje jak widzę, jak dziecko cierpi. Lubi tańczyć, grać w siatkówkę, chce zostać strażakiem. Ale nie może wysiedzieć w szkole. To już nie tylko bóle w kręgosłupie - część lędźwiowa głównie, ale także w nogach. Mój mail wyolka1@wp.pl
Mama 18 marzec 2015
Mam 31 lat. Też mam tę chorobe.Oprócz skrzywienia kręgosłupa:lekka skolioza, lekka kizofa nic mi nie dolega.
Pracuję fizycznie i uprawiam dużo sportu.
Porównując mnie do innych osób z którymi pracuję to oni bardziej narzekają na bóle kręgosłupa i zmęczenie niż ja.
Więc narazie nie odczuwam tej choroby.
Piotr 18 kwiecień 2015
Witam - Prosze pisac bez polskich znakow . Wtedy tekst bedzie mozna dodac.Przed kliknieciem "Dodaj" skopiuj tekst dla zabezpieczenia.Za utrudnienia przepraszam.Postaram sie z tym uporac .Mozliwe ze jest rowniez limit znakow.
Maciej Ordyniec (ADMIN) 28 styczeń 2018
ahmet 2 lipiec 2018
Garrett J Bradley 10 lipiec 2020
Kosik Lukas 26 lipiec 2021
Walter investors 8 grudzień 2021
Walter investors 8 grudzień 2021
Karol 2 marzec 2022
Witam, czy jest mozliwosc zdobycia dokladnego opisu cwiczen ktore trzeba wykonywac? Zdiagnozowano u mnie ta chorobe i nie wiem co mam teraz robic. Pozdrawiam
Karol 2 marzec 2022
A to moj mail: lookblueberry@wp.pl Dziekuje!
Karol 2 marzec 2022
Hoffan Funds 3 październik 2022
Djom 25 luty 2023
Skomentuj artykuł:

Osoba:


Przepisz numer: