Alicja Ordyniec - MANICURE, PEDICURE
mgr Maciej Ordyniec
tel. kom. 0 604 332 884

Teren Warszawy i okolic
Powrót do artykułów
STAW KOLANOWY
W przeciwieństwie do swego odpowiednika z konczyny górnej w czasie zginania staw ten nie ma stałej osi ruchu. Ruch zgiecia i prostowania odbywa się wraz z przetaczaniem i poslizgiem powierzchni stawowych , a ruchy obrotowe odbywaja sie ale tylko tylko w zgięciu.
Jego prawidłowa czynnosc zalezy od osi mechanicznej stawu od kształtu powierzchni stawowych od wiezadeł krzyżowych i łąkotki oraz od wiezadeł pobocznych więzadeł torebkowych , miesni i ich ścięgien.


Powierzchnie stawowe obu kłykci kości udowej są w płaszczyznie czołowej lekko wypukłe a w strzałkowej (z boku) od przodu płaskie a ku tyłowi przechodzące w coraz wieksze zakrzywienie- tam odbywa sie ruch rotacyjny w zgieciu kolana.

Panewka stawu składa sie z powierzchni stawowych na obu kłykciach piszczeli oraz z rzepki.
Powierzchnia stawowa na kłykciu przyśrodkowym piszczeli jest większa i wklęsła w płaszczyźnie strzałkowej natomiast powierzchnia stawowa kłykcia bocznego jest mniejsza i trujkątnai wypukła w płaszczyźnie strzałkowej

Taka budowa stawu zapewnia najwiekszą powierzchnie kontaktu w wyproscie stawu- im staw jest bardziej zgiety tymm mniejsze powierzchnie sstawu kontaktują sie ze sobą sa coraz mniej do siebie dopasowane.

ŁĄKOTKI

Łakotki sa przesuwalnymi półksięzycowatymi pierscieniami włóknisto-chrzęstnymi które leza miedzy powierzchniami stawowymi kosci udowej i piszczelowej.
Pogłębiaja one powierzchnie stawowa kosci piszczelowej.
ŁĄKOTKA BOCZNA jest krótsza silniej zakrzywiona i bardziej pierscieniowata, rozpoczyna sie od przodu guzka międzykłykciowego bocznego, koniec tylny przyczepia sie od tyłu do guzka miedzykłykciowego bocznego i częściowo do guzka międzyklykciowego przysrodkowego
ŁĄKOTKA PRZYŚRODKOWA jest dłuższa słabiej zakrzywiona .Rozpoczyna sie z przodu przed polem miedzykłykciowym przednim i kończy siee z tyłu w polu miedzykłykciowym tylnym


Obie łąkotki dziela staw na dwa pietra -górne między łąkotkami a kościa udowa ,gdzie odbywaja sie ruchy zgięcia i prostowania oraz dolne miedzy łakotkami a kościa piszczelową gdzie odbywaja sie ruchy obrotowe w zgięciu stawu kolanowego

Łakotki przesuwaja sie na panewkach kości piszczelowej w ruchu zgiecia do tyłu a w ruchu wyprostu do przodu
Łąkotka boczna jest bardziej przesuwalna niz przysrodkowa która jest mocniej umocowana i to ona najczęsciej ulega uszkodzeniu na skutek nadmiernej rotacji kosci udowej względem piszczelowej .


Wiezadła stawu kolanowego

Torebka stawowa stawu kolanowego jest silnie wzmocniona przez pasma pochodzace z powiezi szerokiejuda i od sciegien otaczających staw.

od przodu wzmocniona scięgnem mieśnia czworogłowego uda tylna i boczne wzmocniona scięgnami m. półściegnistego brzuchatego łydki i podkolanowego.

Więzadło rzepki (ligamentum patellae)stanowi częśc środkowa wspólnego ściegna miesnia czworogłowego uda, które biegnie od rzepki do kości piszczelowej
TO bardzo mocne pasmo długosci 5-8 cm przyczepia sie do przedniej powierzchni i dolnego brzegu rzepkiku dołowi zweza sie nieco i przyczepia do guzowatosci kości piszczelowej.


Troczki rzepki(retinacula patellae) to częśc włókien ścięgnistych głowy przysrodkowej i bocznej mięśnia czworogłowego uda biegnąca obok rzepki ku dołowido powierzchni przedniej kosci piszczelowej. Tworza one troczki rzepki przysrodkowy i boczny.

Więzadła poboczne(ligamenta collateralia) to więzadła wzmacniające torebke stawowa po bokach. Silnie napiete w kolanie wyprostowanym dzieki czemu dobrze zabezpieczają staw .Wpołozeniu zgięcia stawu są rozluźnione , dzieki temu sa mozliwe ruchy obrotowe w zgietym stawie.

Więzadło poboczne boczne( LCL ) inaczej strzałkowe to okrągły powrózek włóknisty rozpięty między nadkłykciem bocznym kosci udowej a powierzchnią boczna głowy kości strzałkowej.Wiezadło to nie jest zrosniete z torebka stawową.

Więzadło poboczne przysrodkowe ( MCL )inaczej piszczelowe
jest spłaszczone i szersze od poprzedniego, biegnie od nadkłykcia kości udowej do części przyśrodkowej brzegu podpanewkowego i dalej do kości piszczelowej.
Łączy sie z e sciana torebki stawu kolanowego przyczepiajac sie równiez do łąkotki przyśrodkowej.

Więzadło podkolanowe skośne(ligamentum popliteum obliquum)
wzmacnia sciane tylna torebki stawowej .Mocne płaskie wiezadło biegnie z okolicy kłykcia bocznego kosci udowej skosnie ku dołowi i przysrodkowo gubi sie czesciowo w torebce stawu w scięgnie m. połbłoniastego i powięzi m. podkolanowegoi tworza część dna dołu podkolanowego. Wiezadło to hamuje nadmierny wyprost i rotacje stawu kolanowego

WIEZADŁA KRZYZOWE KOLANA(ligamenta cruciata genus)

Wiezadłóo krzyzowe przednie ( ACL ) (ligamentun cruciatum anterius)
Dłuzsze od tylnego , odczodzi od powierzchni wewnetrznej kłykcia bocznego kosci udowej w pobliżu jego brzegu tylnego, biegnie skosnie do przodu ku dołowi i przysrodkowo zwezajac sie i spłaszczając kończy sie w polu miedzykłykciowym przednim kości piszczelowej

Więzadło krzyzowe tylne ( PCL ) (ligamentum cruciatum posterius) krótsze i mocniejsze od przedniego przechodzi tyłem od przedniego od powierzchni wewnętrznej kłykcia przysrodkowego kości udowej w poblizu jego brzegu przedniego. Zwęża sie i spłaszcza biegnąc ku dołowi do tyłu i bocznie do pola międzykłykciowego tylnego piszczeli

W ruchu prostowania napina sie przednia częśc więzadła krzyzowego przedniego i tylna częśc więzadła krzyzowego tylnego, przy zgięciu pasma tylne obu wiezadeł.
Wruchu obrotowym goleni do wewnatrz więzadła te zawijaja sie naokoło siebie i hamuja ruhch .W rotacji zewnetrznej jednak odwijaja sie i nie hamuja ruchu.
Komentarze do artykułu.
ja mam uszkodzoną łękotkę boczną za dwa tygodnie mam poddac się zabiegowi artroskopi na czym polega ten zabieg juz się dowiedziałam ale niewiem co czeka mnie po zabiegu.jak długo będę dochodziła do sprawności?
kasia28 8 październik 2008
witam, mam zerwane wiezadla krzyzowe, wycieta juz lekotke boczna oraz uszkodzone wiezadla poboczne piszczelowe. jestem juz ponad 3 miesiace po artroskopii, mam 114 stopni zgiecia, lekarz powiedzial mi, ze mam duzy obrzek, jakie cwiczenia moglbym wykonywac w domu aby obrzek zmniejszyl sie llub calkowicie zniknal. prosze o informacje
tadek 27 czerwiec 2011
Witam - Prosze pisac bez polskich znakow . Wtedy tekst bedzie mozna dodac.Przed kliknieciem "Dodaj" skopiuj tekst dla zabezpieczenia.Za utrudnienia przepraszam.Postaram sie z tym uporac .Mozliwe ze jest rowniez limit znakow.
Maciej Ordyniec (ADMIN) 28 styczeń 2018
Skomentuj artykuł:

Osoba:


Przepisz numer: