Alicja Ordyniec - MANICURE, PEDICURE
mgr Maciej Ordyniec
tel. kom. 0 604 332 884

Teren Warszawy i okolic
Powrót do artykułów
USZKODZENIA WIEZADEŁ STAWU KOLANOWEGO
O tym które wiezadło badź więzadła uległy uszkodzeniu decyduje ustawienie stawu podczas urazu, kierunek działania siły i jej wielkośc.
Pojedyncze włókna kolagenowe ulegaja rozerwaniu przy rozciagnieciu wiezadła powyzej 8% jego długosci. Rozerwanie więzadła z przerwaniem jego ciagłosci nigdy nie wystepuje bez urazu innych struktur wiezadłowo-torebkowych , łąkotek czy powierzchni stawowych.

Celem leczenia uszkodzonego aparatu wiezadłowo-torebkowego stawu kolanowego jest wiec przywrócenie anatomicznej ciagłosci więzadeł a co za tym idzie stabilnosci stawu.
Jesli tego nie uczynimy uraz ten i niestabilność stawu zagrozi innym strukturom stawowym(łakotki ,powierzchnie stawowe, wiezadła krzyżowe) dojdzie do jeszcze wiekszego zaburzenia funkcji stawu , do znacznego obnizenia aktywności ruchowej, później dochodzi do zmian zwyrodnieniowych w stawie kolanowym.
Dalszymi konsekwencjami nie leczonego urazu wiezadeł stawu kolanowego są przeciążenia drugiej kończyny dolnej i w perspektywie kilku kilkunastu latek również zmiany zwyrodnieniowe w e wszystkich przeciazonych stawach-równiez kręgosłup moze ucierpiec z tego powodu.

Wiezadła najczesciej ulegaja uszkodzeniom podczas uprawiania sportów kontaktowych takich jak : piłka nozna dżudo hokej, piłka ręczna , koszykówka
oraz w sportach gdzie wystepuje koniecznosc robienia gwałtownych zwrotów: narciarstwo tenis ziemnygimnastyka, również wypadki motocyklowe i potrącenia pieszych sa najczęstszym źródłem rozerwań więzadeł kolana.
Zwyczajne zatrzymanie sie w biegu lub zmiana kierunku moze byc powodem rozerwania wiezadeł kolana.

Mechanizmy uszkodzenia

-nadmierny wyprost kolana
-przywiedzenie zgiętego podudzia i rotacja zewnetrzna uda przy ustabilizowanym podudziu
-odwiedzenie podudzia w zgieciu i rotacja wewnetrzna uda przy ustabilizowaniu podudzia
-przemieszczenie podudzia względem uda w płaszczyźnie strzałkowej.


Stopnie ciezkości uszkodzenia więzadeł

1.stopień cięzkości przerwanie minimalnej liczby włókien wiezadła z bolesnoscia miejscowa bez klinicznych objawów niestabilności

2.stopień ciężkości rozerwanie wiekszej liczbywłókien wiezadłowych z miejscowa bolesnościa samoistną, wspołistniejacym zaburzeniem czynnosci i umiarkowana niestabilnością

3.stopień ciężkości -widoczny stopien niestabilności i dzieli sie na 3 stpieńki:)

-1-niestabilność pierwszego stopnia -gdy oddalenie powierzchni stawowych nie przekracza 5mm

-2-niestabilnośc drugiego stopnia -oddalenie powierzchni stawowych jest mozliwe do 10mm
-3-niestabilnośc trzeciego stopnia gdy powierzchnie stawowe mozna oddalic o ponad 10mm

BADANIE OBJAWÓW NIESTABILNOSCI

Objaw odwiedzeniowy
Chory lezy na plecach, kończyne przesuwamy na krawedź stołu i zginamy do 30 stopni. Jedna ręka na bocznej powierzchni kolana druga w okolicy kostek goleni
wywołuje delikatne odwodzenie. Potem powtarzamy to samo w wyproście kolana.

Jezeli w zgięciu nie dojdzie do premieszczenia to znaczy ,że możemy miec do czynienia z izolowanym uszkodzeniem wiezadła pobocznego przysrodkowego MCL.

Jezeli w wyproscie kolana odwiedzenie goleni spowoduje przemieszczenie koslawe w kolanie ,wskazuje to na równoczesne uszkodzenie MCL i więzadła krzyzowego przedniego ACL.
Jesli w zgieciu 30 stopni i wyproście wielkosc przemieszczenia koslawego jest taka sama to mamy do czynienia z uszkodzeniem obu wiezadeł krzyzowych ACL i PCL oraz MCL

Objaw przywiedzeniowy
Badamy tak samo jak odwiedzeniowy tylko stosujemy przywodzenie i rękę kładziemy po przyśrodkowej oczywiście:)


Objaw szufladkowy przedni
Chory leży na plecach- staw biodrowy zgiety do kąta 45 stopni a kolanowy o 90 stopni.Stabilizujemy stope pacjenta na podłożu.Obie rece kładziemy na gloeni tak aby palce kontrolowały rozluźnienie miesni zginaczy.
Wykonujac pociągana i popychania bliższej części goleni oceniamy wielkośc przemieszczeń.Podobnie postepujemy w w skręcie goleni na zewnąrrz o 30 stopni i do środka o 15 stopni. Badanie w trzech pozycjach porównujemy z badaniem nogi zdrowej i jesli róznica przemieszczenia wynosi wiecej jak 6mm wskazuje to na uszkodzenie ACL.Musimy sie jeszcze upewnic czy ta róznica nie jest efektem przesuniecia sie goleni w tył pod własnym cieżarem na skutek uszkodzenia PCL.

Objaw lachmana
Przydatny nawet przy obrzekniętym stawie do rozpoznawania przemieszczen w płaszczyźnie strzałkowej.
Chory lezy na plecach kończyne ustawia sie w niewielkim skręceniu a kolano w zgieciu 30 stopni.Jedna ręka stabilizuje udo a druga pociaga piszczel do przodu .Jezeli wyczuwamy kciukiem na przednio-przyśrodkowej stronie kolana przemieszczenie i miekki lub gabczasty punkt koncowy ruchu wskazuje na uszkodzenie

Objaw szufladkowy tylny
Ułożenie tak jak przy badaniu objawu szufladkowego przedniego.Rekami badamy przemieszczenie goleni do tyłu. Dla pewnosci unosimy piety badanego tak by w biodrach i kolanach był kąt prosty-patrzymy na kolana i wtedy juz jest widoczne czy jedna z goleni nie opada bardziej do tyłu w kolanie niestabilnym
Objaw pivot shift
Słuzy do oceny niewydolności ACL.W tym celu unosimy badaną kończyne wyprostowana w kolanie skrecamy stopę wraz z golenia do wewnątrz i naciskiem na głowe strzałki wywołujemy koślawość w stawie klanowym stopniowo je zginaąc.Jesli w zakresie ruchu 20 -40 stopni wystapi przednie podwichniecie bocznego kłykcia kosci piszczelowej w stosunku do kłykcia bocznego kosci udowej.
Objaw szarpniecia
Rotacyjny objaw szufladkowy przedni ( objaw Slocuma )
Zgięciowo-rotacyjny objaw szufladkowy przedni ( objaw Noyesa )
Objaw skretnego przeprostowania ( objaw Hughstona )
Objaw pivot shift odwrócony ( objaw Jacoba, Hasslera i Staubli )

Komentarze do artykułu.
wg mnie bardzo dobry artykuł. przedstawie go swojemu lekarzowi:))) dzieki
jsosna 29 maj 2007
suer artykół ja bym sama leiej nie naisała
maniuska 1 kwiecień 2010
fajny skrócik ligamentum genus
mariola 5 czerwiec 2010
wielkie dzięki za ten artykuł, złamałem pleatu piszczeli, od swojego lekarza nie mam prawie żadnych informacji jak dalej będzie wyglądało moje leczenie. Szczególnie martwie się wlaśnie wiązadłami.
marys 17 marzec 2011
Świetny artykuł, bardzo przydatny do egzaminu :). Dzięki!
Fizjo 16 maj 2012
Mam pytanko podał pan stopnie niestabilności stawu, a jakie są poszczególne stadia niestabilności stawu. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Bartek 2 czerwiec 2012
Wszystko zbyt skomplikowane:(
JULA 11 styczeń 2013
a co zrobić gdy nowe wiązadło w kolanie po operacji źle się przyjęło a ćwiczenia sprawiają ból
daisy 7 lipiec 2014
Witam - Prosze pisac bez polskich znakow . Wtedy tekst bedzie mozna dodac.Przed kliknieciem "Dodaj" skopiuj tekst dla zabezpieczenia.Za utrudnienia przepraszam.Postaram sie z tym uporac .Mozliwe ze jest rowniez limit znakow.
Maciej Ordyniec (ADMIN) 28 styczeń 2018
Skomentuj artykuł:

Osoba:


Przepisz numer: