Krwotok
Krwotok – krwawienie - opatrywanie ran
Krwawienie zewnętrzne-Krew wynaczynia się na zewnątrz.
Objawy: szybki oddech, przyspieszone bicie serca, sine wargi, zimna skóra, wymioty, senność, spowolnione reakcje.
Krwawienie zewnętrzne możemy podzielić na 3 rodzaje:
z tętnic>>> kolor krwi tętniczej jest jasnoczerwony, występuje w postaci szybkiego, często pulsującego strumienia. Krew wypływa b. szybko, ważne zatem jest aby szybko się z tym uporać.
z żył>>> kolor krwi żylnej jest ciemnoczerwony. Krew wypływa powoli, nie pulsujący.
krwawienie włośniczkowe>>> jest to przesączająca się krew z ran powstałych w wyniku otarć. Nie jest to groźne krwawienie, gdyż zwykle ustaje samo. Nie należy jednak lekceważyć tego przypadku gdy otarcie jest rozległe.
Jak opanować krwawienie zewnętrzne???
Ucisk>>> uciśnij krwawiące miejsce (połóż gazik i uciśnij go palcem). Ucisk utrzymuj przez kilka minut. Jeśli na danym odcinku jest więcej ran krwawiących, uciśnij je większym gazikiem(kompres) trzymaj również kilka minut. Aby dokończyć opatrywanie rany dokładamy trochę gazy i zawijamy bandażem tak by nie ściskać za mocno, a jedynie uciskać>>> opatrunek uciskowy.
Ucisk tętnicy powyżej rany>>> stosujemy gdy opatrunek uciskowy nie przynosi efektów lub tez nie możemy go założyć.
Uciskamy tętnice główną danej kończyny(sprawdź).
Tamponada>>> gdy rana duża. Jest to wypełnienie rany jałowa gazą. Na to wszystko zakładamy opatrunek uciskowy.
Aby zmniejszyć krwawienie z danej kończyny możemy zastosować elewację(uniesienie) kończyny, jeśli nie ma podejrzenia złamania, obrzęków i zmian kształtu.
Jak wykryć krwawienie wewnętrzne??? Gdy zauważymy lub dowiemy się z wywiadu:
>>> ból brzucha
>>> ból w klatce piersiowej + duszność
>>> przebarwienie i nienaturalna twardość tkanek
>>> objawy jak dla krwawienia zewnętrznego
Rodzaje ran
Kłute>>> spowodowane cienkim i ostrym narzędziem. Powoduje często uszkodzenia narządów wewnętrznych.
Tłuczone>>> uderzenie tępym narzędziem(młotek, baseball), krwawienie jest niewielkie.
Szarpane>>> rozerwania skóry tępym ale cienkim narzędziem. Możliwe duże uszkodzenia naczyń i obfite krwawienie.
Cięte>>>zadane ostrym narzędziem. Możliwe uszkodzenie głębiej leżących tkanek(mięśnie, nerwy, naczynia krwionośne), obfite krwawienie.
Postrzałowe>>> rana wlotowa jest mała, wylotowa dużo większa.
Dla przykładu: strzał oddany ze sztucera do sarny(pocisk z zaokrąglonym czubkiem ołowianym)>>> rana wlotowa średnicy małego paluszka umiejscowiona za i trochę nad łopatką.>>> rana wylotowa po drugiej stronie, wielkości jabłka.
Postępowanie
Amputacje>>> jak w każdym przypadku najpierw musimy opanować krwawienie. Na początku może być niewielkie w wyniku skurczu naczyń ale po paru minutach może to się zmienić. Gdy sytuacja jest już opanowana szukamy amputowanej kończyny, zabezpieczamy ją w foliowy worku i umieszczamy w chłodnym miejscu tak by nie zamrozić.
Najlepiej tą torbę umieścić w drugiej z zimna woda lub lodem .
Zgniecenia>>> powstałe w wyniku przygniecenia ciężkimi dużymi przedmiotami, w wyniku wciągnięcia do maszyny. Jak zwykle oceniamy miejsce pod względem bezpieczeństwa, oceniamy stan poszkodowanego. W sytuacji gdy poszkodowany jest przyciśnięty dłużej niż 10 MINUT musimy być przygotowani na rozpoczęcie resuscytacji po uwolnieniu z przygniecenia. Uwalnianie z przygniecenia powinno przebiegać powoli, tak aby krew nie wypłynęła gwałtownie do przygniecionej kończyny. Może to spowodować gwałtowny spadek ciśnienia krwi i zbyt szybkie rozprowadzenie substancji toksycznych przygniecionych mięsni>>> zespół zmiażdżeniowy.
Rany klatki piersiowej>>> może dojść do odmy płuc(powietrze dostaje się przez ranę do jamy opłucnej) Następuje zaburzenie pracy płuc, coraz trudniejsze oddychanie-poszkodowany nadmuchuje się jak balon. Należy założyć na ranę wentyl, który jednocześnie będzie blokował dopływ powietrza do opłucnej i i pozwalał na swobodne wypuszczanie już zaciągniętego powietrza do jamy opłucnej .Najprościej jest przykleić wokół rany kawałek folii z jednym wolnym bokiem albo przykleić rękawiczkę lateksową z naciętym palcem.
Gdy przedmiot pozostał w ranie>>> nie wyjmujemy z rany pozostających w niej przedmiotów, chyba że utrudniają one prowadzenie resuscytacji. MOŻEMY W TEN SPOSÓB SPOWODOWAĆ GWAŁTOWNY KRWOTOK Zabezpieczamy przedmiot przed przemieszczaniem się w czasie transportu. Jeśli możliwe skrócenie wystającego przedmiotu dla ułatwienia transportu robimy to.
Komentarze do artykułu.
Witam - Prosze pisac bez polskich znakow . Wtedy tekst bedzie mozna dodac.Przed kliknieciem "Dodaj" skopiuj tekst dla zabezpieczenia.Za utrudnienia przepraszam.Postaram sie z tym uporac .Mozliwe ze jest rowniez limit znakow. |
Maciej Ordyniec (ADMIN) | 28 styczeń 2018 |