Alicja Ordyniec - MANICURE, PEDICURE
mgr Maciej Ordyniec
tel. kom. 0 604 332 884

Teren Warszawy i okolic
Powrót do artykułów
Pierwsza Pomoc
1. RESUSCYTACJA

1.1. Resuscytacja dorosłych

Przed rozpoczęciem pomocy musimy się upewnić , czy miejsce w którym jesteśmy jest bezpieczne .

Oceniamy stan poszkodowanego
- reakcje na zawołanie(jak się Pani czuje?)
- reakcje na dotyk(lekko potrząsamy za ramiona , szczypiemy w rękę )
Gdy osoba poszkodowana reaguje pozostawiamy w tej samej pozycji ,oceniamy jego stan i wzywamy pomoc(upewnić się czy miejsce jest bezpieczne) Jeśli jesteśmy sami możemy samemu udać się po pomoc. Gdy występują trudności w ocenie stanu poszkodowanego należy odwrócić go na plecy i udrożnić drogi oddechowe. Układamy rękę na czole poszkodowanego a palcem wskazującym i kciukiem drugiej reki lekko odchylamy za brodę głowę do tyłu (Uwaga !!! jeśli występuje podejrzenie urazu kręgosłupa w odcinku szyjnym powstrzymać się z tym manewrem jeśli to nie jest wyraźnie konieczne) i usuwamy ewentualne ciała obce z ust pacjenta

Jak ocenić drożność dróg oddechowych???

Wzrok - klatka piersiowa unosi się i opada

Słuch - słyszymy oddech(w niektórych sytuacjach niemożliwe do oceny)

Czucie - wyczucie oddechu na własnym policzku(gdy wieje wiatr również ciężko to ocenić.

Jeśli oddech jest ok. układamy pacjenta w poz. Bezpiecznej i wzywamy pomoc Jeśli jesteś sam/a to trzeba się pofatygować osobiście.

Jeśli pacjent nie oddycha odwrócić go na plecy i wykonać dwa wdechy(klatka piersiowa musi się unieść i opaść.


Jak to wykonać ??? Żadna filozofia

Połóż rękę na czole poszkodowanego tak by palcami zatkać jego nos Drugą ręką ujmij go z podbródek i lekko odchylając głowę do tyłu , udrożnij drogi oddechowe Rozchylamy co nieco usta poszkodowanego i nabrawszy powietrza wykonujemy wydech do szczelnie objętych naszymi wargami ust Sprawdź najpierw u siebie ile czasu trwa oddech , a będziesz wiedział jak go wykonywać. Nie wolno wdmuchiwać szybko (co delikatniejsze płucka mogą ulec uszkodzeniu. Wykonaj 2 wdechy i sprawdź czy klatka piersiowa się porusza. Powtórz czynność jeszcze raz(2 wdechy)a jeśli są kłopoty sprawdzamy czy wszystko wykonaliśmy poprawnie(odchylenie głowy zatkanie nosa rozchylenie ust i szczelne objecie wargami ) i wykonujemy do 5-ciu jeszcze powtórzeń(5x2 oddechy)

Następnym krokiem bez względu na to czy przywracanie oddechu powiodło się czy nie sprawdzamy czy jest zachowane krążenie . Najlepszym dowodem jest to , że poszkodowany oddycha ,ale może tak się zdarzyć ,że nie oddycha a serce mimo to jeszcze bije skutecznie. Najlepiej w tym wypadku sprawdzić tętno na tętnicy szyjnej(spróbujcie teraz zbadać swoje tętno -wysoko pod samą żuchwą)nie uciskajmy długo tej tętnicy u poszkodowanego 10-15sek wystarczy. Jeśli już wiemy, że poszkodowany/a z serduszkiem ok. to kontynuujemy sztuczne oddychanie(zdarza się, że w ustach poszkodowanego/ej mogą znajdować się resztki wymiocin i inne tam możemy prowadzić oddychanie również przez nos(różnica taka , że zatykamy wtedy usta) Co 10 wdechów należy sprawdzać czy mamy krążenie na tętnicy szyjnej. Po przywróceniu oddychania ustawić pacjenta w pozycji bezpiecznej(na boczku ,noga "górna" zgiąć w kolanie i biodrze i położyć na ziemi ,noga "dolna" prosta ,ręka "górna" pod buzię ,ręka "dolna" przed siebie).

Co robić, jeśli nie ma tętna lub mamy wątpliwości

Rozpoczynamy masaż serca(nie bój się możesz mu tylko pomóc) Odszukaj mostek-znajdź górę i dół-ułóż dłoń na mostku 2-3 palce powyżej dolnego końca(inaczej-połóż rękę w dolnych dwóch trzecich mostka))-druga dłoń połóż na pierwszej-naciskaj tylko mostek poszkodowanego nie żebra(jak połamiesz żebra i resuscytacja się powiedzie to poszkodowany/a może pozwać cię do sądu za uszkodzenie ciała)-klęcząc obok i frontem do poszkodowanego naciskaj wyprostowanymi rekami w łokciach-klatka piersiowa ma się uginać na około 4-5 cm-uciskaj i zwalniaj ucisk w tempie ok. 100 na min.

Jeśli jesteś sam/a to po 15 uciśnięciach wykonuj 2 wdechy ,jeśli masz pomoc można inaczej- 5 uciśnięć i jeden wdech . Nie przerywaj resuscytacji do momentu przybycia fachowej pomocy .Przerwij na czas sprawdzenia oddychania i tętna oraz gdy resuscytowany zacznie się poruszać i oddychać.

Zadbaj o to by poszkodowany nie tracił ciepła lub nie doznał przegrzania ,jest to b. ważne(szok pourazowy i zaburzona termoregulacja)


Niedługo:
resuscytacja dzieci
opatrywanie krwawiących ran
postępowanie w przypadku złamań
hipotermia, udar cieplny

Komentarze do artykułu.
Witam - Prosze pisac bez polskich znakow . Wtedy tekst bedzie mozna dodac.Przed kliknieciem "Dodaj" skopiuj tekst dla zabezpieczenia.Za utrudnienia przepraszam.Postaram sie z tym uporac .Mozliwe ze jest rowniez limit znakow.
Maciej Ordyniec (ADMIN) 28 styczeń 2018
Skomentuj artykuł:

Osoba:


Przepisz numer: