Alicja Ordyniec - MANICURE, PEDICURE
mgr Maciej Ordyniec
tel. kom. 0 604 332 884

Teren Warszawy i okolic
Powrót do artykułów
Rehabilitacja po udarze mózgu

Rehabilitacja po udarze mózgu

W rehabilitacji z pacjentami po udarze mózgu świetnie sprawdza się metoda PNF
Prostymi słowami metoda PNF polega na tym by w trakcie wykonywania jednej czynności wysyłać jak największą ilość impulsów do mózgu.(Dotyk ,chwyt, opór, docisk , rozciąganie , mowa , obraz – te wszystkie impulsy mają dostarczyć mózgowi informacji co ma zrobić)

Chwyt z odpowiedniej strony w trakcie prowadzenia ruchu, opór zadany w odpowiednim kierunku, cały zespół ruchów prowadzony w płaszczyznach skośnych tak by jak największa ilość mięśni jednocześnie odbierała impulsy z zewnątrz i wysyłała je do mózgu by ten w końcu odpowiedział .

Mózg człowieka ma dosyć sporo „wolnych mocy przerobowych”

Po uszkodzeniu nawet sporej części mózgu , te do tej pory nie wykorzystywane potrafią przejąć funkcję swoich poprzedników. Potrzebna jest jednak praca, by taki proces kompensacji mógł zajść.

Wyobraźmy sobie człowieka który się rodzi – zanim nauczy się chodzić, minie 10 miesięcy i przypomnijmy sobie jak dużo rusza się małe dziecko by w końcu mózg zorientował się o tym ,że może ruszać rękami , nogami , głową ,kontrolować wzrok(na początku dziecko widzi przecież do góry nogami) , słuch , wydawanie dźwięków a potem mowę.

Podobnie wg mnie jest z człowiekiem po udarze mózgu.
Ma on nawet troszkę łatwiej – bo wie co do czego służy.
Mózg dorosłego człowieka nie jest już tak plastyczny jak noworodka i małego dziecka niemniej jednak odpowiednia ilość profesjonalnie prowadzonych i zaplanowanych ćwiczeń powinna dać dobre efekty rehabilitacji.

Doskonale rozumiem ,że wystąpienie takiej sytuacji (udar mózgu kogoś bliskiego)w rodzinie najczęściej przerasta wszystkich – towarzyszy temu poczucie bezsilności odczuwanej przez rodzinę jak i samego pacjenta.

W takim przypadku potrzebna jest szybka pomoc wykwalifikowanego rehabilitanta , który w pierwszym rzucie poinformuje sprawujących opiekę nad chorym, w jaki sposób należy pielęgnować i opiekować się pacjentem –(często bowiem tej opieki jest za dużo J ),
jakie będą potrzebne (często czasowe) zmiany w mieszkaniu, jakie sprzęty ułatwiające pracę i funkcjonowanie chorego i z chorym.

Zadaniem rehabilitanta jest też zmiana sposobu myślenia członków rodziny i samego chorego – od tej pory myślimy tylko o tym, co nowego udało się osiągnąć – teraz tylko to ma zaprzątać wszystkim głowę – trzeba nauczyć cieszyć się nawet z ruchu małego paluszka, z poprawnie wypowiedzianego słowa, z dobrze napisanej literki- tak, bo każdy taki nowy ruch, czynność to kroczek do przodu – do coraz większej samodzielności - do zdrowia!!!

Rehabilitacja w domu ma wiele plusów

– nie potrzebujemy załatwiać transportu

– nie tracimy czasu na dojazd i powrót

– chory w miesiącach zimowych nie trafia na ćwiczenia zziębnięty podczas podróży

– pacjent nie jest zestresowany bo ćwiczy u siebie – to rehabilitant jest gościem

– nie ma skracania ćwiczeń z powodu opóźnień

– ćwiczy jeden doświadczony rehabilitant który realizuje jeden plan rehabilitacyjny.

Rehabilitacja domowa :

Warszawa ( Bemowo , Bielany , Wola , Ursus , Żoliborz , Śródmieście , Ursynów, Sadyba, Saska Kępa , Gocław , Praga , Targówek )

oraz okolice : Pruszków , Piastów , Babice , Laski , Łomianki , Marki , Piaseczno i inne.


Komentarze do artykułu.
Skomentuj artykuł:

Osoba:


Przepisz numer: