mgr Maciej Ordyniec
tel. kom. 0 604 332 884

Teren Warszawy i okolic
Rehabilitacja w Zespole Sudecka

Rehabilitacja kończyny objętej Zespołem Sudecka jest jednym z trudniejszych wyzwań rehabilitacji - dla rehabilitanta i pacjenta.

Oczywiście nie każdy Sudeck będzie tak samo "oporny" - tu chcę uspokoić ludzi , którzy słysząc diagnozę biegną do komputera i trafiają na opisy najcięższych przypadków zespołu sudecka czy algodystrofii.

W czym tkwi trudność ?

- a no w tym ,że w zależności od stopnia ciężkości (wielość i intensywność objawów) rehabilitacja trwa od około 2 mcy (wersja bardzo optymistyczna) do 0,5- 1 roku.

Kolejną trudnością jest ból.

Mimo ,że staramy się , aby ćwiczenia nie były bolesne - nie da się tego uniknąć, a osiągnięty efekt podczas popołudniowych ćwiczeń rehabilitacyjnych po nocy jest często początkowo niezauważalny.

Następną przykrą prawdą jest to ,że część lekarzy zbywa pacjentów z Zespołem Sudecka , a jeśli uda się dostać jakąś fizykoterapię i ćwiczenia z Narodowego Funduszu to na krótki - na zbyt krótki okres czasu.

Tak więc nie możemy zapomnieć też o psychice pacjenta- pacjenci ze średniej ciężkości Sudeckiem mogą mieć tendencje do depresji wywołanej subiektywnym poczuciem beznadziejności sytuacji.

Musimy zatem wyjaśnić pacjentowi o co w tym wszystkim chodzi, wyznaczyć cele rehabilitacji, zwracać uwagę pacjenta na najmniejszy postęp jaki udało się osiągnąć po to by myśleć o pozytywach a nie ciągle wracać do negatywów. - mówiąc krótko- zdobyć zaufanie pacjenta do swojej osoby i metody jaką będziemy stosować - jak zresztą w każdym innym schorzeniu :)

Priorytetami w rehabilitacji Zespołu Sudecka są:

- walka z przykurczami i zesztywnieniami

- walka z bólem

- walka z obrzękiem

Główną bronią w rehabilitacji zespołu sudecka są odpowiednie ćwiczenia - nie tylko w bezpośredniej bliskości procesu chorobowego oraz masaż limfatyczny i klasyczny.

Fizykoterapia i farmakoterapia pomocna w rehabilitacji zespołu sudecka:

Farmakoterapia

- kalcytonina w początkowym okresie(uwaga - cześć moich pacjentów reagowała źle na tą substancję )

- środki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Fizykoterapia:

- magnetronic

- laser

- jonoforeza wapniowa

- jonoforeza sterydowa

- sollux niebieski

- krioterapia( część ma negatywne opinie po tym zabiegu- zwiększa się bolesność)

Zdecydowana większość pacjentów z zespołem sudecka , z którymi miałem przyjemność pracować oraz wielu moich rozmówców(gg, mail, telefon) miało jeden wspólny powtarzający się epizod, a mianowicie:

- w krótkim okresie czasu od założenia gipsu bardzo duży ból , pieczenie kończyny, sine/blade - gorące /lodowate palce i odmowa wykonania przez placówkę służby zdrowia wymiany gipsu na luźniejszy- mimo ,że te objawy są wystarczające by zrobić to natychmiast.