mgr Maciej Ordyniec
tel. kom. 0 604 332 884

Teren Warszawy i okolic
Masaż leczniczy

Masaż

Masaż znany jest już od tysiącleci jako środek higieniczny , leczniczy i przyspieszający wypoczynek .
Szczególną popularność zdobywa jednak dopiero teraz. Jest to związane z coraz bardziej powszechnym wykorzystywaniem w medycynie naturalnych metod leczniczych, które mogą zastępować lub uzupełniać leczenie farmakologiczne i chirurgiczne.

Jeśli Twoja praca to :

siedzenie przy biurku,

praca przy komputerze,

długotrwała jazda samochodem,

ciągle towarzyszący stres,

to znaczy ,że musisz zadbac w sposób szczególny o swój kręgosłup.

Masaż nie tylko leczy i wspomaga rehabilitację w wielu schorzeniach, ale również działa odprężająco, zmniejsza napięcie psychiczne, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa odporność na niesprzyjające czynniki środowiska zewnętrznego, wreszcie podnosi gotowość do podejmowania wysiłków fizycznych.

Reakcje organizmu na masaż

Pod wpływem masażu dochodzi do przekrwienia masowanego obszaru skóry, tkanki podskórnej i mięśni. Temperatura skóry wzrasta o 1,5 do 1,8 stopnia Celsjusza.
Wzrasta szybkość przepływu krwi w naczyniach włosowatych , to właśnie tu zachodzi wymiana związków pomiędzy krwią a innymi tkankami. Do tkanek dostarczana jest glukoza, aminokwasy, kwasy tłuszczowe i oczywiście tlen . Z tkanek usuwane są natomiast produkty przemiany materii(mleczany).
Masaż wpływa dodatnio także na przepływ chłonki w przestrzeniach międzykomórkowych(limfa).
Dodatkowo wymiana tkankowa poprawia się poprzez otwarcie się podczas masażu 1400 naczyń włosowatych w 1 mm2 przekroju poprzecznego.
W mięśniach nie pracujących jest otwartych około 30 do 270 kapilarów w 1 mm2, a w czasie intensywnego wysiłku może osiągnąć 2500 a nawet 3600.
Poprzez poprawę przepływu w naczyniach włosowatych spada ciśnienie w naczyniach tętniczych . Konsekwencją tego jest zwiększenie pojemności minutowej serca i siły skurczu mięśnia sercowego, częstość skurczu obniża się . Masaż powoduje zmniejszenie się powierzchni przekroju poprzecznego mięśnia, likwiduje zastoje żylne .
Wzmaga się wydzielanie szeregu związków w szczególności histaminy (wpływ na rozszerzanie się naczyń włosowatych). Powoduje obniżenie tonusu mięśniowego co wydatnie przyspiesza regenerację powysiłkową.

ZAPRASZAM
mgr Maciej Ordyniec